Nakts maiņu darbs: Kā saglabāt labu pašsajūtu?

© Publicitātes foto

Darbs nakts maiņās būtiski ietekmē cilvēka bioloģisko ritmu, kas var radīt miega traucējumus un veselības problēmas. Pielāgošanās nakts darba režīmam prasa īpašu uzmanību, lai saglabātu labu pašsajūtu un izvairītos no ilgtermiņa negatīvām sekām. Kas palīdz uzlabot veselību, strādājot naktīs?

Nakts maiņu ietekme uz organismu

Nakts darbs palielina sirds un asinsvadu slimību, diabēta un aptaukošanās risku, jo tiek izjaukts organisma hormonālais līdzsvars. Nepietiekams miegs, bezmiegs un mainīgs diennakts ritms var traucēt vielmaiņu, radot nogurumu, samazinātu koncentrēšanos un garastāvokļa svārstības. Ilgtermiņā tas var ietekmēt vispārējo veselību un dzīves kvalitāti.

Kā uzlabot pašsajūtu, strādājot nakts maiņās?

Lai samazinātu negatīvo ietekmi, ir svarīgi ievērot dažus pamatprincipus:

1. Kvalitatīvs miegs

  • Pēc nakts maiņas jācenšas gulēt 7-9 stundas tumšā, klusā telpā.

  • Guļamistabā jānodrošina optimāla temperatūra un skaņas izolācija.

  • Jāizvairās no ekrāniem un spilgta apgaismojuma pirms miega.

2. Pareiza ēdienkarte

  • Jāievēro regulārs ēšanas režīms ar sabalansētām, viegli sagremojamām maltītēm.

  • Jāizvairās no smagiem, trekniem un asiem ēdieniem, īpaši pirms gulētiešanas.

  • Jādzer pietiekami daudz ūdens un jāierobežo kofeīna patēriņš dažas stundas pirms miega.

3. Fiziskās aktivitātes un relaksācija

  • Regulāra fiziskā slodze palīdz uzturēt enerģiju un mazināt stresu.

  • Īsas diendusas (30-45 min) var palīdzēt atgūt spēkus pirms vai pēc maiņas.

  • Nomierinoši augi var uzlabot miega kvalitāti.

Kā palīdzēt organismam pielāgoties?

Publicitātes foto

Īpaša uzmanība jāpievērš melatonīna - miega hormona - līmenim, kas tiek traucēts nakts darba dēļ. Lai atvieglotu pielāgošanos un uzlabotu miega kvalitāti, var lietot uztura bagātinātājus ar melatonīnu un dabīgiem nomierinošiem ekstraktiem.

Nakts darbs var būt izaicinošs, taču ar pareizu miega higiēnu, veselīgu uzturu un piemērotu dienas režīmu iespējams mazināt negatīvo ietekmi uz veselību. Svarīgi ir klausīties savā ķermenī un ievērot konkrētas darbības, kas palīdz saglabāt enerģiju un labu pašsajūtu ilgtermiņā.

Latvijā ražots produkts labam miegam

Papildus tradicionālajiem augu līdzekļiem var izmēģināt arī mūsdienīgus preparātus. Latvijas farmācijas kompānija Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir izstrādājusi Good Sleep Spray un Good Sleep Caps kapsulas miegam ar melatonīnu un augu ekstraktiem. Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu. Savukārt, sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku* un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas**

* Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.

** Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Dzīvesstils

Viena vīna glāze piektdienas vakarā pēc darba, viens dzēriens kopā ar draugiem bārā - bieži vien daudziem cilvēkiem grūti ir apstāties pie pirmā dzēriena, lai gan sākotnēji tāds ir bijis plāns. Zinātnieki atraduši iespējamo izskaidrojumu tam, kāpēc reizēm trūkst gribasspēka apstāties.

Svarīgākais