7 ieteikumi, kā neiedzīvoties hroniskās sirds un asinsvadu saslimšanās

© Foto: pixabay.com

Vesela sirds un nevainojama asinsrites sistēma ir ļoti svarīgi priekšnoteikumi, lai mēs diendienā justos labi un pilnvērtīgi varētu doties savās ikdienas gaitās. Diemžēl gan pasaulē, gan Latvijā sirds un asinsvadu saslimšanas ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem, turklāt sirds un asinsvadu slimības var veicināt arī virkni dažādu veselības problēmu, piemēram, cukura diabētu vai nieru mazspēju. Kā mazināt risku dzīves laikā saslimt ar hroniskām sirds un asinsvadu kaitēm, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

"Lielākie draudi mūsu sirds un asinsvadu sistēmai ir paaugstināts asinsspiediens, pārmērīgs "sliktā" holesterīna līmenis, kā arī nepilnvērtīgs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids. Par veselību vienmēr jādomā ilgtermiņā - pat ja šobrīd šķietami nekas nekait, pret savu organismu nevajadzētu attiekties pavirši, jo agrāk vai vēlāk tas atstās paliekošas sekas. Jo agrāk piekopsim veselīgu dzīvesveidu, jo lielāka iespēja, ka ilgāk spēsim dzīvot pilnvērtīgu dzīvi bez hroniskām saslimšanām," saka farmaceite.

Uzturā vairāk augļu un dārzeņu

Viens no būtiskiem priekšnoteikumiem veselai sirdij un asinsvadiem ir pilnvērtīgs, sabalansēts un daudzveidīgs uzturs. Klupšanas akmens nereti ir tas, ka uzturā lietojam pārāk maz augļu un dārzeņu, turklāt jāņem vērā, ka tiem vajadzētu būt iespējami dažādās krāsās, lai tādējādi uzņemtu vairāk dažādu uzturvielu. Tāpat ir svarīgi uzņemt pilngraudu produktus un liesas olbaltumvielas. Vienlaikus rūpīgi jāseko līdzi piesātināto tauku, sāls un cukura patēriņam, lai nevajadzīgi nepaaugstinātu "sliktā" holesterīna līmeni un asinsspiedienu.

Regulāras fiziskās aktivitātes

Ik nedēļu ieteicams veltīt vismaz 150 minūtes mērenas intensitātes fiziskām aktivitātēm, piemēram, iet ātrās pastaigās vai doties izbraucienos ar riteni. Regulāras sportiskas aktivitātes trenēs sirdi, padarot to stiprāku un tās darbību efektīvāku, pie katra sitiena palielinot asiņu apjomu, ko tā virza cauri organismam, un tādējādi uzlabojot kopējo asinsriti un samazinot sirdsdarbības ātrumu miera stāvoklī.

Tādas aktivitātes kā pastaigas, skriešana vai peldēšana veicina asinsvadu elastību un palielina asins plūsmu, samazinot risku veidoties asins recekļiem un nogulsnēm, kas varētu sašaurināt vai bloķēt artērijas. Fiziskās aktivitātes tāpat arī palīdz pazemināt asinsspiedienu, kas ir viens no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem.

Kontrolēts asinsspiediena un holesterīna līmenis

Būtiskas ir regulāras veselības pārbaudes un asinsspiediena un holesterīna līmeņa uzturēšana normas robežās ar uztura, fizisko aktivitāšu vaimedikamentu palīdzību. Ja kāds no rādītājiem regulāri pārsniedz normu, ir jāmeklē veids, kā to stabilizēt. Ja asinīs ir augsts "sliktā" holesterīna līmenis, tas var uzkrāties artēriju sieniņās, veidojot taukainus nogulsnējumus.

Laika gaitā tie var sašaurināt asinsvadus, apgrūtināt asins plūsmu un palielināt sirds slimību risku. Kad artērijas kļūst šaurākas, asinsrite samazinās, kā rezultātā sirds un citi orgāni nesaņem pietiekami daudz skābekļa un barības vielu. Savukārt "labais" holesterīns palīdz aizsargāt sirdi, jo tas veicina liekā holesterīna transportēšanu no artērijām uz aknām, kur tas tiek noārdīts un izvadīts no organisma.

Uzturēt normālu svaru

Novērojumi liecina, ka arvien jaunākiem cilvēkiem mazkustīga dzīvesveida un neveselīga uztura dēļ veidojas liekais svars. Lai noteiktu, vai svars atbilst normai, ir ieteicams aprēķināt ķermeņa masas indeksu. Ja svars ir palielināts, tas rada papildu slodzi sirdij un paaugstina asinsspiedienu. Lai svaru samazinātu, jāpārskata diēta un jākļūst fiziski aktīvākam.

Smēķēšanai - NĒ!

Tabakas dūmos esošās ķimikālijas, piemēram, nikotīns un oglekļa monoksīds, bojā asinsvadu sieniņas, veicinot holesterīna nogulsnēšanos. Tā rezultātā artērijas kļūst šaurākas un mazāk elastīgas, kas ierobežo asins plūsmu un laika gaitā var izraisīt sirdslēkmi vai insultu. Tāpat nikotīns stimulē sirds un asinsvadu sistēmu, izraisot paaugstinātu asinsspiedienu un paātrinot sirdsdarbību. Tas pārmērīgi palielina slodzi sirdij, kas ilgtermiņā var izraisīt sirds slimības. Smēķēšana veicina arī asins recēšanu, kas paaugstina asins recekļu veidošanās risku un var pilnībā bloķēt asins plūsmu svarīgos asinsvados, izraisot sirdslēkmi vai insultu. Smēķēšana ir viens no galvenajiem riska faktoriem sirds un asinsvadu slimību attīstībai, tāpēc smēķēšanas atmešana ievērojami samazina saslimšanu risku un uzlabo vispārējo veselību.

Ar alkoholu uz jūs

Līdzīgi kā ar smēķēšanu, arī alkohola lietošana veicina asinsspiediena paaugstināšanos un līdz ar to - arī dažādu sirds un asinsvadu slimību attīstību, tāpēc mērenība alkoholisko dzērienu lietošanā ir ļoti ieteicama. Alkohola lietošana, īpaši lielās devās, var izraisīt sirds ritma traucējumus un palielināt insulta un citu komplikāciju risku. Pārmērīgi lietojot alkoholu, tāpat iespējams arī veicināt iekaisuma procesu un oksidatīvā stresa pieaugumu organismā, kas bojā asinsvadu sieniņas. Tāpat jāatceras, ka alkoholiskie dzērieni satur daudz kaloriju, kas veicina svara pieaugumu un aptaukošanos.

Vairāk atpūtas brīžu

Arī hronisks stress uz organismu iedarbojas nelabvēlīgi un var paaugstināt asinsspiedienu un veicināt dažādu neveselīgu paradumu ieviešanos, kā piemēram, tā saukto stresa ēšanu, smēķēšanu un alkohola lietošanu. Hronisks stress izraisa pastāvīgu kortizola un adrenalīna izdalīšanos, kas, savukārt, veicina asinsspiediena paaugstināšanos.

Tāpat stress veicina hronisku iekaisumu attīstību. Stress var negatīvi ietekmēt insulīna izdalīšanos un cukura metabolismu organismā, veicinot 2. tipa diabēta attīstību, kas ir nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Stresu palīdz kontrolēt meditācija, fiziskās aktivitātes un relaksācija.

"Noderīgs palīgs sirds un asinsvadu slimību profilaksei tāpat var būt arī uztura bagātinātāji. Sirdsdarbību palīdzēs normalizēt magnijs un kālijs, savukārt omega-3 taukskābes uzlabo asinsvadu elastību. Koenzīms Q10, kas nereti pietrūkst sirds un asinsvadu slimību pacientiem, palīdzēs nodrošināt šūnas ar enerģiju. Uzturēt veselīgu sirdsdarbību un pazemināt asinsspiedienu tāpat palīdzēs arī mātere, melisa, vilkābele un ķiploku ekstrakts. Piemērotāko uztura bagātinātāju palīdzēs izvēlēties farmaceits," stāsta Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Foto: pixabay.com

Dzīvesstils

Kafija ir populārākais dzēriens pasaulē un popularitātes ziņā pat pārspēj tēju. Tomēr ne visi zina, ka šis uzmundrinošais produkts ne tikai kalpo kā papildu enerģijas avots, bet arī var būt ļoti labvēlīgs organismam.