Zinātnieki ir identificējuši personības iezīmi, kas uz pusi samazina risku nomirt jaunam

© Foto: Pexels.com

Eksperti no Sun Yat-sen universitātes Ķīnā ir atklājuši, ka emocionālā noturība var uz pusi samazināt priekšlaicīgas nāves risku. Pētījumā, kas publicēts žurnālā “BMJ Mental Health”, tika izmantoti dati par 10 569 cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem ASV, raksta thesun.co.uk.

Pēc pētījuma autoru domām, cilvēkiem, kuri zina, kā tikt galā ar dzīves likstām, grūtībām un bēdām pēc tuvinieku zaudējuma, parasti ir labāka fiziskā veselība. Emocionālā noturība var palīdzēt novērst depresiju un vientulību, kas, kā zināms, saīsina paredzamo dzīves ilgumu.

Pozitīvo emociju nozīme

Foto: pixabay.com

Pozitīvas emocijas mīkstina uzkrāto likstu negatīvo ietekmi uz cilvēku garīgo veselību.

Pētījuma autors Yiqiang Žans teica: "Pozitīvas emocijas var mazināt uzkrāto likstu negatīvo ietekmi uz cilvēku garīgo veselību." Dr. Žans teica, ka pastāv "ievērojama asociācija" un labāki rezultāti dzīvo ilgāk.

Visneizturīgākajiem cilvēkiem bija par 53% mazāka iespēja izdzīvot vēl 10 gadus nekā visizturīgākajiem. Spēcīga domāšana samazinājusi invaliditātes vai slimības ietekmi uz cilvēku dzīvi un palēnina novecošanās procesu.

Regulāri pētījumi atklāja saikni starp labu garīgo veselību un ilgāku mūžu. Pētījums 2017.gadā Kanādā atklāja, ka depresija gadiem ilgi samazina cilvēka paredzamo dzīves ilgumu. 2023. gada dokuments parādīja, ka vientuļiem cilvēkiem ir par trešdaļu lielāka iespēja nomirt jaunībā. Cilvēka izturību var ietekmēt viņu dzimums, ģenētika un hormoni, un tas laika gaitā var mainīties.

Foto: pixabay.com

Dr. Žans piebilda: “Psiholoģisko noturību var ietekmēt dažādi faktori, tostarp dzīves jēga, pozitīvas emocijas, pašvērtēta veselība un apmierinātība ar sociālo atbalstu. Mūsu atklājumi uzsver noturības veicināšanas potenciālo efektivitāti."

Citi galvenie veidi, kā zinātne parāda, kā dzīvot ilgāk, ir veselīga ēšana un vingrošana, kā arī sociālas aktivitātes saglabāšana un saziņa ar mīļajiem.

Interesanti fakti

Foto: pixabay.com

Piecas “zilās zonas” visā pasaulē ir slavenas ar ilgi dzīvojošiem iedzīvotājiem, un neparasti daudz vietējo iedzīvotāju tur dzīvo līdz 100 gadu vecumam un ilgāk.

Oficiālās zonas atrodas:

  • Sardīnijā (Itālija),
  • Ikarijā (Grieķija),
  • Nikojā (Kostarika),
  • Loma Lindā (Kalifornija, ASV)
  • Okinavā (Japāna).

Zinātnieki tās rūpīgi pēta, lai noskaidrotu, kāpēc cilvēki dzīvo tik ilgi. Viņi ir atraduši deviņus galvenos veselību veicinošus ieradumus, kas varētu mums visiem palīdzēt.

Kustieties dabiski - viņi nesporto smagi, bet dzīvo pastāvīgi aktīvu dzīvesveidu.

Dzīvo ar mērķi - viņi dod sev iemeslu no rītiem celties.

Samaziniet stresu — viņi mēdz uztraukties tāpat kā mēs visi, taču regulāri pieliek pūles, lai atpūstos,

Neēdiet par daudz - viņi pārstāj ēst, kad ir par 80 procentiem paēduši, tā vietā, lai pildītu vēderu.

Foto: pixabay.com

Ēd pārsvarā ēdienus no augiem - viņu uzturs ir galvenokārt augu izcelsmes ar gaļu, zivīm vai olām tikai pāris reizes nedēļā.

Vīnu dzer ar mēru - lielākā daļa vīnu dzer, bet maz un bieži, nevis piedzeras.

Piederiet kopienai — lielākā daļa no viņiem pavada laiku kopā ar parastu kopienu vai citu personu tīklu.

Uzņemieties saistības pret saviem mīļajiem — daudzi dzīvo kopā ar saviem vecākiem un mazbērniem vai viņu tuvumā un iegulda līdzekļus, lai viņiem būtu mīloša ģimene.

Izvēlieties savus draugus — viņi pavada laiku ar draugiem ar līdzīgu veselīgu dzīvesveidu un mērķiem.

Atceries, kas notika...?

Svarīgākais