Augsts ķermeņa apkārtmēra indekss (BRI) ir saistīts ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku cilvēkiem, kas vecāki par 45 gadiem. Uz to liecina jauns pētījums, kas publicēts “American Heart Association” žurnālā.
BRI ir vēdera aptaukošanās indekss, kas apvieno vidukļa apkārtmēru un augstumu, lai atspoguļotu vēdera un viscerālo tauku attiecību. Tikmēr ķermeņa masas indekss (ĶMI) mēra svaru tikai attiecībā pret augumu.
Jaunā pētījumā pētnieki no Ķīnas atklāja, ka augsts BRI ievērojami palielina sirds un asinsvadu slimību risku.
Rezultāti liecina, ka sešus gadus ilga vidēji vai ļoti stabila BRI, šķiet, palielina sirds un asinsvadu slimības (CVD) risku, kas liecina, ka BRI mērījumus var izmantot kā slimības prognozētāju.
Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis pasaulē un galvenais veselības zuduma veicinātājs visā pasaulē. CVD izraisīto nāves gadījumu skaits visā pasaulē palielinājās no 12,4 miljoniem 1990. gadā līdz 19,8 miljoniem 2022. gadā. Paredzams, ka CVD izplatība palielināsies, īpaši pusmūža un gados vecākiem pieaugušajiem, kas arī rada ievērojamu ekonomisko slogu sabiedrībai.
Ķīnā no 1990. līdz 2016. gadam nāves gadījumu skaits no sirds un asinsvadu slimībām palielinājās par 58,5 %. Turklāt CVD bija galvenais nāves cēlonis. Ķīna, kas veidoja 40% nāves gadījumu 2010. gadā.
Aptaukošanās ir galvenais CVD riska faktors. Salīdzinot ar vispārējo aptaukošanos, ko raksturo ķermeņa masas indekss, vēdera aptaukošanās ir daudz spēcīgāks CVD riska faktors.
Ķermeņa apkārtmēra indekss (BRI) ir ar vēdera aptaukošanos saistīts antropometriskais indekss, ko ierosināja 2013. gadā un kas apvieno vidukļa apkārtmēru (WC) un augumu, lai aprakstītu cilvēka ķermeņa formu un labāk atspoguļo ķermeņa tauku un iekšējo orgānu tauku proporciju nekā tradicionālie indeksi, piemēram, ķermeņa masas indekss, WC un gurnu apkārtmērs.
Iepriekšējie pētījumi ir parādījuši, ka BRI var būtiski noteikt sirds un asinsvadu slimību klātbūtni.