Ieauguša naga izskats: kā nepareizs pedikīrs un cieši apavi var izraisīt šokējošas sekas

© Foto: pixabay.com

Ieaudzis nags ir ne tikai estētiska, bet arī medicīniska problēma. Regulāra pēdu kopšana, pareiza apavu izvēle un zināšanas par ķermeņa fizioloģiju palīdzēs novērst tā rašanos un saglabāt pēdu un ķermeņa veselību kopumā.

Ja jau esat saskāries ar šo situāciju, neaizkavējiet vizīti pie speciālista, lai izvairītos no iespējamām komplikācijām, raksta Healthline.

Ieaudzis nags, ko medicīniskajā terminoloģijā sauc par onihokriptozi, ir naga ieaugšana vai ievainojums mīkstajos audos, proti, sānu krokās. Ja neievērosit ķermeņa anatomiju, pēdu, roku, nagu fizioloģisko uzbūvi, pastāv liels risks radīt problēmas savam ķermenim.

Galvenie ieaugušu nagu cēloņi

Nepareiza nagu griešana, nepareizi veikts pedikīrs

Foto: pixabay.com

Nagu plāksnes fizioloģiski pareizā forma saskaņā ar anatomiju ir kvadrāts vai taisnstūris. Katra cilvēka nagu formu nosaka nagu pamatnes struktūra. Tomēr pamatprincips ir šāds: nagu plāksnei jābūt kvadrātveida vai taisnstūrveida, ar garumu 1-2 mm. Nagu izvirzītajiem stūriem jābūt nedaudz noapaļotiem.

Kad nagu plāksne aug kopā, tā tiek piestiprināta pie nagu pamatnes ar augšanas punktiem, kas palīdz saglabāt tā formu un nodrošina spēcīgu aizsardzību.

Griežot nagus, netraucējiet augšanas punktus, kas atrodas naga brīvās malas malās, kur tas atdalās no nagu gultnes un sāk augt bez atbalsta no mīkstajiem audiem. Šo punktu pārkāpums var izraisīt naga krokošanos, kas traumē sānu izciļņu mīkstos audus. Šādas traumas īpaši iespējams gūt, ejot vai valkājot nepareizus apavus.

Nepareizi izvēlēti apavi

Šauri vai nepareiza izmēra apavi (gan garumā, gan pēdas platumā) uzliek kompresiju uz pirkstiem un saspiež pēdu kopumā. Pastāvīga spiediena rezultātā nagu plāksnes deformējas, tas ir, savijas.

Foto: pixabay.com

Lai pārbaudītu, vai apavi ir piemēroti, vienkārši noņemiet zolīti un novietojiet uz tās kāju, valkājot pareizas zeķes. Starp zolītes malu un pēdu jābūt 1-2 mm brīvai vietai. Ja pēda sniedzas pāri zolītei, tas nozīmē, ka apavi nav pareizi piemēroti cilvēka pēdai neatkarīgi no vecuma.

Ja apavi ir izvēlēti nepareizi, cilvēks var saskarties ar tādām problēmām kā sāpīga sausa āda, varžacis, ieauguši nagi, pēdas sasvēršanās uz vienu vai otru pusi, dažkārt arī kaulu struktūru deformācija locītavas līmenī.

Nepareizi izvēlētas zeķes

Nepareiza garuma vai pārāk šauras zeķes un zeķubikses rada spiedienu uz pirkstiem un pēdām kopumā, īpaši, ja tās ir izgatavotas no sliktas kvalitātes materiāliem. Labāk izvēlēties produktus ar augstu kokvilnas saturu (87-93%). Atlikušajā kompozīcijas procentuālajā daļā jāiekļauj dabiskās šķiedras, piemēram, viskoze, vilna, lins vai bambuss.

Foto: pixabay.com

Pareizi pieguļošām zeķēm (ja tās nav valkātas), ja tās ir novietotas pēdas malā, tai jāsākas no papēža un jābeidzas lielā pirksta augstākajā punktā. Šī zeķe neradīs problēmas nākotnē un neveicinās pēdu pietūkumu.

Uzvelkot zeķubikses, kas nodrošina kompresiju uz pēdām, ieteicams nedaudz pavilkt purngalu, lai atstātu brīvu vietu kāju pirkstiem.

Mīts par iedzimtu predispozīciju

Kā ieaugušu nagu cēlonis bieži tiek minēti iedzimti faktori. Ģenētiskā līmenī šāda predispozīcija nepastāv. Tas tiešām ir par nagu kopšanas paradumiem, kas ir nodoti no paaudzes paaudzē. Pārraut apburto loku ir ļoti viegli. Jāsazinās ar kompetentu podologu un jāievēro noteiktie ieteikumi.

Nepareizas kopšanas sekas

Ja ignorējat ieaugušu nagu cēloņus, sekas var būt diezgan nopietnas:

Hronisks iekaisums: parādās pietūkums, apsārtums, pulsācija un pat strutas izdalījumi.

Dzīves kvalitātes pasliktināšanās: pastāvīgas sāpes pēdās neļauj cilvēkam vadīt aktīvu dzīvesveidu, liek izvairīties no sociālajiem kontaktiem, ietekmē miega kvalitāti.

Komplikācijas cilvēkiem ar hroniskām slimībām: pacientiem ar cukura diabētu ir ievērojami lielāks infekcijas un gangrēnas risks sliktas brūču dzīšanas dēļ.

Kā novērst ieaugušus kāju nagus

Dabiska, regulāra un pareiza pēdu kopšana

Apgrieziet nagus, saglabājot fizioloģiski pareizo formu - vītņots vai taisnstūrveida. Stūrus nevar izgriezt, tiem jābūt nedaudz noapaļotiem.

Foto: pixabay.com

Pareizu apavu izvēle

Pērkot apavus, pievērsiet uzmanību pēdas garumam un platumam, nevis tikai izmēram. Apavus labāk izvēlēties pēc zolītes, nevis pēc izmēra. Ideāliem apaviem ikdienas valkāšanai jābūt ar plašu apaļu, kvadrātveida vai kvadrātveida apaļu purngalu. Pēdai jājūtas ērti, pat ilgstoši valkājot apavus.

Kvalitatīvas zeķes

Izvēlieties zeķes un zeķubikses, kas neizspiež un nedeformē kāju pirkstus, kā arī pievērsiet uzmanību produktu sastāvam.

Izpratne un profilakse

Katram cilvēkam vismaz vienu reizi jāapmeklē podologs, lai uzzinātu, kā pareizi kopt savas kājas. Speciālists sniegs individuālus ieteikumus, kuru ievērošana palīdzēs izvairīties no problēmām, tajā skaitā ieaugušu nagu.

Foto: pixabay.com

Izmantojot kvalitatīvus instrumentus

Kopjot kāju nagus, izmantojiet labi uzasinātas taisnas šķēres bez noapaļotiem galiem. Griežot nagu, atstājiet 1-2 mm brīvas malas, lai tā nosegtu mīkstos audus (hiponihiju). Nagu stūrus nedrīkst griezt vai noapaļot. Nagu plākšņu kopšanai varat izmantot arī vīles dabīgiem nagiem (240-180).

Lasi arī: Pieci veidi, kā padarīt pat īsu pastaigu vēl veselīgāku

Svarīgākais