Kāpēc dažkārt mēdzam pamosties pulksten 4 no rīta? Speciālistiem ir skaidrojums

© MI

Vai jums ir gadījies pēkšņi pamosties pulksten četros no rīta ne no šā, ne no tā? Izrādās, tas nav nekas ārkārtējs un iemesli tam var būt vairāki.

Miega eksperte Liza Artis portālam Postimees skaidro: "Pēc aptuveni 4-5 stundām mūsu miegs pāriet no dziļa uz vieglāku miegu. Ja jūs ejat gulēt pulksten 23:00, nav pārsteigums, ka pulksten 4 organismā ieslēdzas kā modinātājs. Taču tas nav vienīgais iemesls - svarīga loma ir arī hormonālajam līdzsvaram, raksta "Daily Star".
“Miegs seko mūsu iekšējam pulkstenim jeb diennakts ritmam. Divi svarīgi hormoni, melatonīns un kortizols, kontrolē mūsu miega ciklu. Melatonīns palīdz mums aizmigt, bet kortizols mūs pamodina. Ja šo hormonu līdzsvars tiek izjaukts, var sākties miega problēmas. Ekrāna gaisma ietekmē arī miegu - zilā gaisma var nomākt melatonīna ražošanu un izjaukt organisma dabiskos miega modeļus," skaidro Liza Artisa.
Kā nodrošināt miegu visas nakts garumā? Speciālisti iesaka pirms gulētiešanas veikt nomierinošas aktivitātes, piemēram, palasīt grāmatu, paklausieties relaksējošu mūziku vai praktizēt dziļu elpošanu. Pirms gulētiešanas nevajadzētu skatīties datorekrānā vai telefona ekrānā.
"Zilā gaisma nomāc melatonīna ražošanu un sūta signālu smadzenēm, ka ir jāpaliek nomodā," skaidro Liza Artis. Arī uzturam ir nozīme laba miega nodrošināšanā. Tāpēc tiek ieteikts izvairīties no kofeīna, alkohola un saldām uzkodām pirms gulētiešanas. To vietā labāk izvēlieties pārtiku, kas bagāta ar olbaltumvielām un magniju, piemēram, vārītas olas, biezpienu, ķirbju sēklas, tumšo šokolādi un Indijas riekstus. Šie pārtikas produkti palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs un veicina miegu.
Tāpat miegu mēdz iztraucēt nepieciešamība doties uz tualeti. Tāpēc pāris stundas pirms gulētiešanas vajadzētu samazināt šķidruma uzņemšanu. Ir arī noderīgi apmeklēt tualeti pirms gulētiešanas.
Speciālisti norāda uz vēl vienu iemeslu, proti, novecojot, miegs bieži kļūst trauslāks. Sievietēm bieži rodas miega problēmas premenopauzes un menopauzes laikā. Liza Artis skaidro: "Estrogēns un progesterons ir saistīti ar melatonīnu un serotonīnu, kas ietekmē miegu un relaksāciju. Kad estrogēna līmenis pazeminās, tas var izraisīt stresa hormona kortizola līmeņa paaugstināšanos. Rezultātā miegs pārtrūkst, ko var pasliktināt karstuma viļņi, nakts svīšana un trauksme. Liza iesaka diētai pievienot ar fitoestrogēniem bagātus pārtikas produktus, piemēram, lēcas, aunazirņus, tofu, spinātus, ziedkāpostus un brokoļus, kas palīdz līdzsvarot estrogēnu līmeni.
Pamošanās nakts vidū bieži ir saistīta ar stresu. Meditācija pirms gulētiešanas var arī palīdzēt jums koncentrēties uz pašreizējo brīdi un mazināt trauksmi.

Dzīvesstils

Jau kopš 1938. gada tiek veikts kāds ļoti interesants pētījums, kura mērķis ir izskaitļot cilvēku laimes atslēgu - un, pretēji bieži uzskatītajam, tā nav laba veselība vai finansiālā stabilitāte.

Svarīgākais