5 veidi, kā samazināt vēža risku – konsultē onkologs

© Foto: pixabay.com

Vēzis ir sarežģīta slimība, kurai ir daudz iemeslu, un dažreiz neviena. Dažiem pacientiem vēzis ir saistīts ar vienkāršu neveiksmi. Protams, esot daudz gadījumu, kad pacienti citādi ir pilnīgi veseli un ievērojuši veselīgu dzīvesveidu, bet ir saslimuši.

Tomēr pētījumi liecina, ka ir vairāki veidi, kā samazināt vēža risku. Šeit ir piecas uz pierādījumiem balstītas stratēģijas, kas palīdz samazināt vēža attīstības iespējas, raksta Theconversation.

1.Atmest smēķēšanu un izvairīties no tabakas

Tabakas lietošana ir vienīgais lielākais novēršamais vēža cēlonis. Smēķēšana ne tikai palielina plaušu vēža risku, bet arī veicina mutes, rīkles, nieru, urīnpūšļa, aizkuņģa dziedzera, kuņģa un dzemdes kakla vēža attīstību. Cigarešu dūmos esošās kaitīgās ķīmiskās vielas ietekmē visu ķermeni, ne tikai plaušas.

Ja jūs pašlaik smēķējat, tad atmešana ir vissvarīgākais solis, ko varat veikt, lai samazinātu vēža risku. Tiek uzskatīts, ka aptuveni 30% no visiem vēža izraisītajiem nāves gadījumiem ASV un Eiropā ir izraisījuši cigarešu smēķēšana. Nekad nav par vēlu atmest - un ieguvumi sākas uzreiz pēc pārtraukšanas.

Foto: Pexels.com

Apsveriet iespēju pievienoties tabakas ārstēšanas programmai vai jautājiet savam ārstam par produktiem, kas var palīdzēt atmest smēķēšanu, taču dažreiz labākais veids, kā atmest smēķēšanu, ir vienkārši "to darīt".

Pat ja nesmēķējat, ir ļoti svarīgi izvairīties no pasīvās smēķēšanas, kas arī ir vēža riska faktors, tā sauktā pasīvā smēķēšana, tāpēc nodrošiniet savu māju un vidi bez dūmiem, lai aizsargātu sevi un citus.

2.Saglabājiet veselīgu svaru un palieciet fiziski aktīvi

Veselīga svara saglabāšana ir viens no svarīgākajiem faktoriem vēža profilaksē pēc nesmēķēšanas. Pārmērīgs ķermeņa tauku daudzums izraisa noteiktu hormonu izdalīšanos, kas var veicināt vēža augšanu, un mēs zinām, ka aptaukošanās ir saistīta ar lielāku krūts, kolorektālā, endometrija, barības vada, nieru un aizkuņģa dziedzera vēža risku.

Foto: Pexels.com

Lai to paveiktu, ikvienam vajadzētu regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, kas ne tikai palīdz kontrolēt svaru, bet arī patstāvīgi samazina vēža risku.

Vēža profilaksei katru nedēļu iesaka veikt vismaz 150 minūtes mērenas vai 75 minūtes intensīvas fiziskās aktivitātes.

Regulāras fiziskās aktivitātes ir saistītas ar samazinātu risku saslimt ar tik daudziem dažādiem vēža veidiem, piemēram, resnās zarnas un krūts vēzi.

Foto: Pexels.com

Pat ja jūs nezaudējat svaru, vingrinājumi joprojām palīdzēs aizsargāt jūs pret vēzi, tāpēc daži speciālisti iesaka censties iekļaut kustības visas dienas garumā, piemēram, veikt īsus pastaigu pārtraukumus darba laikā vai izmantot stāvus galdus, strādājot pie datora.

3.Pieņemt veselīgu uzturu

Foto: pixabay.com

Lai gan nav garantēta veida, kā novērst vēzi tikai ar diētu, daži ēšanas paradumi var ievērojami samazināt risku.

Pretvēža diēta galvenokārt sastāv no augu izcelsmes pārtikas produktiem, tostarp dažādiem augļiem, dārzeņiem, veseliem graudiem un pupiņām.

Kopumā mums visiem būtu jācenšas ierobežot pārstrādātu pārtiku un cukuru, samazināt piesātināto tauku uzņemšanu un apsvērt iespēju ievērot Vidusjūras tipa diētu, kas ir saistīts ar mazāku dažu vēža veidu risku. Tas viss ir saistīts ar veselīga svara saglabāšanu.

4.Ierobežojiet alkohola patēriņu

Alkohola patēriņš ir saistīts ar vairākiem vēža veidiem, tostarp mutes, rīkles, krūts, aknu un kolorektālo vēzi, un tas var izskaidrot, kāpēc tik daudziem jauniem cilvēkiem attīstās noteikti vēža veidi. Risks palielinās līdz ar regulāri patērētā alkohola daudzumu laika gaitā, un to sauc par devas-atbildi, tāpēc, jo vairāk dzerat, jo lielāks ir risks.

Foto: Pexels.com

Tāpat kā smēķēšanas gadījumā, alkohola atmešana patiešām palīdz samazināt risku, lai gan šajā gadalaikā ar biroja ballītēm un iziešanu ārā tas ne vienmēr ir viegli — iespējams, mēģiniet dzert nedaudz mazāk.

Pašlaik ir daudz pētījumu, kas liecina, ka vēža profilaksei nav droša alkohola patēriņa līmeņa. Ja nedzerat, nesāciet, un, ja dzerat, mazāk ir labāk. Bet tajā pašā laikā ir svarīgi baudīt dzīvi, tāpēc koncentrējieties uz mērenību.

5.Aizsargājieties no saules iedarbības un vakcinējieties

Saules aizsardzībai ir izšķiroša nozīme, lai novērstu ādas vēzi, tostarp visbīstamāko melanomu, kas ir viens no visizplatītākajiem un novēršamākajiem vēža veidiem.

Saules UV stari var sabojāt ādas šūnu DNS, potenciāli izraisot vēža veidojumus, tāpēc, lai pasargātu sevi no kaitīgas saules iedarbības, izmantojiet sauļošanās līdzekli lielos daudzumos ar SPF 30 vai augstāku, meklējiet ēnu, īpaši no desmit no rīta līdz četriem pēcpusdienā, kad saules stari ir spēcīgākie. Noteikti valkājiet aizsargapģērbu, tostarp cepures ar platām malām un saulesbrilles.

Foto: Pexels.com

Papildus aizsardzībai no saules, vakcinācija pret noteiktiem vīrusiem var palīdzēt novērst dažus vēža veidus.

Piemēri ietver cilvēka papilomas vīrusa (HPV) vakcīnu, kas ieteicama visām pusaudžu meitenēm, un jauni dati liecina, ka tas ievērojami samazina dzemdes kakla un citu dzimumorgānu vēža risku.

Ievērojami samazina slimības attīstības iespējas

Lai gan nav iespējams pilnībā novērst vēža risku, šīs piecas stratēģijas var ievērojami samazināt jūsu slimības attīstības iespējas. Atmetot smēķēšanu, saglabājot veselīgu svaru, saglabājot fizisku aktivitāti, ēdot sabalansētu uzturu, ierobežojot alkohola lietošanu, pasargājot sevi no saules iedarbības un vakcinējoties, varat kontrolēt daudzus modificētus vēža riska faktorus.

Atcerieties, ka nelielas izmaiņas laika gaitā var būtiski mainīt visu dzīvi. Varbūt pat sāciet, iekļaujot vienu vai divas no šīm stratēģijām savā ikdienas rutīnā un pakāpeniski attīstot tās visas.

Regulāras medicīniskās pārbaudes un vēža skrīnings ir arī būtiskas tā agrīnai atklāšanai un profilaksei.

Izvēloties veselīgu dzīvesveidu, jūs ne tikai samazinat vēža risku, bet arī uzlabojat savu vispārējo veselību un labklājību, kā arī, iespējams, būsiet laimīgāks arī ar savu jauno sevi. Nekad nav par vēlu sākt veikt pozitīvas izmaiņas, kas var ilgstoši ietekmēt jūsu veselību.

Dzīvesstils

Kad pasažieri iekāpj lidmašīnā, stjuarti regulāri veic virkni smalku novērojumu, no potenciālo nemiernieku identificēšanas līdz to personu identificēšanai, kuri varētu būt noderīgi ārkārtas situācijā, taču lidmašīnas apkalpe pievērš uzmanību arī pasažieru veselības stāvoklim, un, ja ir aizdomas par nopietnām problēmām, ceļotājam var atteikt iekāpšanu, sacīja pieredzējusi stjuarte izdevumam “Sun Travel”.

Svarīgākais