Zinātnieki no Volononas universitātes Austrālijā – Keilebs Fērgusons un Sabīna Allida – pastāstīja par tā saukto svētku sirds sindromu, kas izpaužas sirds ritma traucējumu veidā pēc liela alkohola daudzuma lietošanas. Īpaši aktuāla šī parādība kļūst Ziemassvētku un Jaungada brīvdienās.
Brīvdienu sirds sindromu raksturo ātra vai neregulāra sirdsdarbība. Šo stāvokli var pavadīt trīce krūtīs vai kaklā, reibonis un elpas trūkums. Bieži cilvēki ar šiem simptomiem dodas uz slimnīcām, un ārsti viņiem diagnosticē “alkohola izraisīto priekškambaru aritmiju”, raksta Theconversation.
Svētku sirds sindroma cēloņi ir saistīti ar alkohola ietekmi uz organismu: tas var izraisīt dehidratāciju, iekaisumu un nervu sistēmas darbības traucējumus, kas izraisa sirds aktivitātes traucējumus.
Lai diagnosticētu šo stāvokli, tiek izmantotas dažādas metodes, tostarp EKG, asins analīzes un citi testi.
Lai gan lielākā daļa svētku sirds sindroma gadījumu izzūd bez nopietnām sekām, īpaši, ja nekavējoties tiek meklēta medicīniskā palīdzība, dažiem pacientiem var attīstīties priekškambaru mirdzaritmija, kas prasa īpašu ārstēšanu.
Ja tā, tad var būt nepieciešamas zāles, lai atjaunotu regulāru sirdsdarbību (pazīstama kā kardioversija), elektriskā kardioversija (izmantojot defibrilatoru, lai veiktu sirds elektrošoku) vai procedūra, ko sauc par sirds ablāciju.
Ja priekškambaru fibrilācija netiek ārstēta, palielinās asins recekļu, insulta un sirdslēkmes risks.
Zinātnieki iesaka atturēties no pārmērīgas alkohola lietošanas, un vislabāk to pilnībā izslēgt no savas dzīves.
Par brīvdienu sirdi (vai svētku sirds sindromu) zināms gandrīz 50 gadus. 70. gados tas tika aprakstīts kā patoloģisks sirds ritms (vai aritmija) veseliem cilvēkiem bez sirds slimībām pēc pārmērīgas alkohola lietošanas. Ārsti to bieži novēroja pēc brīvdienām un valsts svētku dienām, tostarp svētku laikā.
Bet ar alkoholu saistīts sirds ritma pārkāpums attiecas ne tikai uz brīvdienām un nedēļas nogalēm. To novēro arī cilvēkiem, kuri iedzer alkoholu jebkurā laikā, vai cilvēkiem, kuri daudzus gadus daudz dzer.
Lasi arī: Veselīgākais dārzenis, ko nekad nevajadzētu izmest