Plakanās pēdas ir slimība, ko nevar ignorēt. Agrāk vai vēlāk slimība var ietekmēt visa ķermeņa stāvokli - no galvas līdz pat kājām. Daudzi cilvēki plakanās pēdas saista ar jokiem par jauniem puišiem, kas vēlas izvairīties no armijas.
Bet kādas sekas šai slimībai patiesībā var būt un vai tā jāuzskata par kaut ko pavisam nenozīmīgu un nekaitīgu?
Plakanās pēdas ir hroniska slimība, kur cilvēka pēdu velves augstums samazinās un progresē.
Plakanās pēdas rodas, ja pēdas anatomiskās struktūras ir nepilnvērtīgas, vai ir palielināta slodze uz pēdām. Pēdas velves veido kauli, saites, cīpslas un muskuļi. Kad tie ir bojāti, vāji vai hroniski deformēti, loku augstums pakāpeniski samazinās, kas izraisa plakano pēdu attīstību, raksta Verywellmind.
Tāpēc ārsti izšķir pēctraumatisku, paralītisku, displāzisku un rahītu plakanu pēdu - atkarībā no faktora, kas izraisīja pēdas struktūru traucējumus.
Kas var izraisīt pastiprinātu stresu pēdām un kājām? Tas notiek palielināta ķermeņa svara, ilgstošas fiziskās aktivitātes un profesionālās apmācības dēļ. Pastāv augsts plakanās pēdas risks un tie, kas daudz staigā, skrien vai lec un regulāri valkā šauras kurpes.
Plakanās pēdas diagnozi var noteikt mājās - vienkārši apskatiet slapjas pēdas nospiedumu uz grīdas flīzēm vai linoleja.
Ārsti slimības noteikšanai pārsvarā izmanto līdzīgu metodi - tikai šajā gadījumā pēdu zoles nosmērē ar speciālu krāsu un nospiež pēdu uz papīra. Šo pārbaudi sauc par plantogrāfiju.
Šādi simptomi var liecināt arī par plakanām pēdām:
Plakanās pēdas ne tikai maina pēdas formu, bet arī ietekmē citu muskuļu un skeleta sistēmas daļu asu attiecības - no kājām līdz galvai. Ja ilgstoši staigā ar plakanām pēdām, uz pēdas parādās hroniskas varžacis un ādas apsārtums, kāju pirkstu un papēžu sausums, locītavu iekaisumi un pēdas kaulu a lūzumi.
Plakano pēdu sekas var redzēt ar neapbruņotu aci: piemēram, pēdas velves plakanums, kas manāma pēdu nospiedumos smiltīs.
Labs problēmas indikators var būt arī apavu stāvoklis: plakanās pēdas liek ātrāk nolietot zoles iekšpusi. Pacienti bieži atzīmē sāpes un smaguma sajūtu kājās, īpaši dienas beigās, un gaitas traucējumus.
Plakano pēdu dēļ pēda zaudē spēju absorbēt triecienus uz virsmu un amortizēt triecienu: tas palielina locītavu (ceļu, gurnu) un mugurkaula nodilumu. Rodas artrīts un osteohondroze: cieš ne tikai kāju locītavas, bet arī mugurkaula kakla daļa, var parādīties sāpes kaklā un galvā.
Samazināta amortizācija palielina traumu risku sporta laikā. Cilvēks ar plakanām pēdām ātrāk nogurst, ejot vai skrienot.
Pastāv pat viedoklis, ka plakanās pēdas var mainīt figūru, lai gan ekspertu viedokļi šajā jautājumā atšķiras.
No vienas puses, izmainīta staigāšanas biomehānika var izraisīt sāpes gar augšstilba ārējo virsmu - tas liek pacientam koncentrēties uz šo zonu (pat ja ārēji nekas nenotiek). No otras puses, augšstilbu un sēžamvietas muskuļi teorētiski var kompensēt pēdas vājumu, kas dažkārt noved pie muskuļu hipertrofijas šajās vietās.
Lasi arī: Holesterīna līmeni var pazemināt, veicot trīs vienkāršus vingrinājumus
Turklāt plakano pēdu dēļ cilvēks nevēlas pārāk daudz staigāt - kustoties viņš pārāk ātri nogurst. Un tāpēc diagnoze var samazināt vispārējo fiziskās aktivitātes līmeni, kas izraisīs svara pieaugumu un tauku nogulsnēšanos augšstilbos, īpaši sievietēm.
Pastāv viedoklis, ka gandrīz visi fiziskās aktivitātes veidi, kam nepieciešama pēdu līdzdalība, ir kontrindicēti cilvēkiem ar plakanām pēdām. Patiesībā tā nav taisnība. Turklāt: kustību trūkums var tikai pasliktināt procesu, ja plakanās pēdas cēlonis ir iedzimts pēdas saišu un muskuļu vājums.
Jābūt uzmanīgiem aktivitātēs, kas saistītas ar lēkšanu (sporta dejas, lēkšana ar izpletni), kā arī profesionālajā slidošanā. Pretējā gadījumā, izmantojot ortopēdiskos apavus un zolītes, ieteicams veikt fiziskos vingrinājumus.
Ierobežojumi ietver darbu ar slodzi uz kājām. Turklāt, ja ir plakanās pēdas, labāk nevalkāt augstpapēžu kurpes.