Spānijā veiktais pētījums atklājis, ka cilvēki, kuri ik nedēļu ēda sardīņu konservus olīveļļā (divas bundžas), aizkavēja 2. tipa diabēta rašanos. Jauns Spānijas pētījums liecina, ka katru dienu ēdot sardīņu konservus, ka tas var ievērojami ietekmēt veselību. Tika konstatēts, ka gados vecākiem pieaugušiem cilvēkiem, kuri ēda šo taukainu zivi olīveļļā, bija mazāka iespēja saslimt ar 2. tipa cukura diabētu.
Pētnieki, kurus vadīja dr. Ramons Gomiss, atklāja, ka sardīnēm ir aizsargājoša iedarbība pret slimību pacientiem, kas vecāki par 65 gadiem ar pirmsdiabētu. Pēc Biomedicīnas pētījumu centra publicētie atklājumiem eksperti iesaka iekļaut sardīnes mūsu uzturā, pateicoties to cenai, pieejamībai un iespaidīgajam uztura profilam, raksta Dailyrecord.
Jau zināms, ka zivis, kas pildītas ar nepiesātinātajiem taukiem, palīdz regulēt holesterīnu un novērst sirds un asinsvadu slimības. Saskaņā ar IDIBAPS un Katalonijas Universitātes (UOC) prof. Diānas Diazas Rizzolo teikto: "Sardīnes ir ne tikai pieejamas un viegli atrodamas, bet arī drošas un profilaktiskas pret 2. tipa diabētu. Tas ir lielisks zinātnisks atklājums, ko ir viegli ieteikt medicīniskai konsultācijai un pieejamas plašai sabiedrībai."
Pētnieki no IDIBAPS, IMIM, Taukskābju pētniecības institūta (ASV), Barselonas Universitātes un Barselonas slimnīcas klīnikas Endokrinoloģijas un uztura departamenta ir piedalījušies jaunā pētījumā.
Rezultāti, kas publicēti žurnālā “Clinical Nutrition”, aptvēra 152 pacientus vecumā no 65 gadiem ar prediabētu. Šīs personas piedalījās uztura programmā, kas izstrādāta, lai samazinātu slimības attīstības risku.
Tikai intervences grupa savai iknedēļas diētai pievienoja divas sardīņu kārbas olīveļļā. Lai veicinātu patēriņu, dalībnieki saņēma recepšu grāmatu ar ēdieniem no konservētām sardīnēm.
Viņiem tika ieteikts ēst sardīnes veselas, ieskaitot skeletu, kas ir bagāts ar kalciju un D vitamīnu. Grupa, kas savā uzturā neiekļāva sardīnes un kuriem bija ļoti augsts diabēta risks (28 %), pēc gada 22% tāpat palika šajā kategorijā. Turpretī grupa, kas ēda sardīnes, un kurā bija 37% augsta riska pacienti, bet pēc gada tikai 8% joprojām bija ļoti augsta riska grupā.
Turklāt pētījumā atklājās, ka uzlabojās citi būtiski bioķīmiskie parametri, piemēram, insulīna rezistences indeksa (HOMA-IR) samazināšanās, labā holesterīna (ABL) un hormonu, kas uzlabo glikozes metabolismu (adiponektīna) līmeņa paaugstināšanās, kā arī triglicerīdu līmeņa pazemināšanās un arī asinsspiediena normalizēšanās bija starp šiem faktoriem. Pētījums tika veikts ar personām vecumā no 65 gadiem, jo šajā vecuma grupā prediabēts bija biežāk sastopama.
"Pieaugot vecumam, ierobežojošām diētām (kaloriju vai pārtikas grupās) var būt aizsargājoša loma pret diabētu, taču izmaksu un ieguvumu attiecība ne vienmēr ir pozitīva, kā mēs esam paskaidrojuši citos pētījumos," skaidro Rizzolo.
Tomēr "rezultāti liek domāt, ka mēs varētu sasniegt tikpat interesantu profilaktisku efektu gados jaunākiem cilvēkiem."
Profesore Rizzolo uzsvēra, ka sardīnēs atrodamo uzturvielu - taurīna, omega 3, kalcija un D vitamīna - piedevu lietošana nav līdzvērtīga pašas zivs patēriņam: “Uzturvielām var būt būtiska nozīme daudzu patoloģiju aizsardzībā un ārstēšanā, taču to iedarbību parasti izraisa sinerģiska darbība starp tām un to saturošo pārtikas matricu. Tādējādi sardīnēm būs aizsargājošs elements, jo tās ir bagātas ar minētajām uzturvielām, bet uzturvielas, kas uzņemtas atsevišķi uztura bagātinātāju veidā, nebūs tik aizsargājošas."
Tā kā sardīnes satur purīnus, kas sadalās urīnskābē, tās nav laba izvēle tiem, kam ir nierakmeņu veidošanās risks. Augsts nātrija saturs sardīnēs var arī palielināt kalcija daudzumu urīnā, kas ir vēl viens nierakmeņu riska faktors. Dažiem cilvēkiem ir alerģija pret zivīm, tostarp sardīnēm.
Ja jums ir podagras (artrīta veida) uzliesmojumu risks, tad vēlams izvairīties no sardīnēm.
Saskaņā ar datiem sardīnes ir zivis ar augstu purīna saturu. Purīni ķermenī tiek sadalīti urīnskābē. Tā kā podagru izraisa augsts urīnskābes līmenis, tie, kuriem ir nosliece uz podagru, jāizvairās no pārtikas ar augstu purīnu saturu.
Konservētas sardīnes ir ar uzturvielām bagāts jūras velšu variants, ko var iekļaut sabalansētā, daudzveidīgā uzturā. Konservētas sardīnes ir ne tikai ērtas un daudzpusīgas lietošanai ēšanas paradumos, bet arī nodrošina sirdij veselīgas omega-3, kas var palīdzēt mazināt iekaisumu, uzlabot izziņu un daudz ko citu.
Lai gan ir svarīgi apzināties dzīvsudraba saturu jūsu izvēlētajās jūras veltēs, konservētas sardīnes ir zivis ar zemāku dzīvsudraba saturu salīdzinājumā ar lielākiem jūras velšu veidiem, raksta Eatingwell.