Dziedātāja, pasniedzēja, kordiriģente un leģendāro "Čikāgas piecīšu" dziedātāja Lorija Vuda-Cinkusa par saviem matiem regulāri saņem komplimentus.
"Man nav tādas īpašas receptes, kā tikt pie šādiem matiem. Laikam, pateicoties labiem gēniem, jo manai mammai, kas šobrīd pārcēlusies no Čikāgas uz dzīvi pie manas vecākās māsas uz Kentuki štatu, joprojām ir forši mati, kā arī tētim līdz pat mūža nogalei bija biezi un cirtaini mati,” viņa saka žurnāla "Kas Jauns" žurnālistei Santai Sergejevai.
Taču tiem, kuriem nav paveicies ar tik krāšņu dabas rotu, nākas ieklausīties profesionāļu padomos.
Matu stiliste ar 20 gadu pieredzi Viktorija Poleckiha uzsver, ka matu stāvokli ietekmē sezonalitāte - pavasarī un rudenī tie kļūst trauslāki un biežāk izkrīt, taču ļoti būtiska ir arī pareiza matu kopšana. Viņa neslēpj - lai mati būtu veseli un mirdzoši, ir jāiegulda darbs, turklāt, tam jākļūst par ikdienas rutīnu. Primāri - mati jāmazgā katru dienu, ievērojot ražotāja norādītās matu kopšanas līdzekļu lietošanas instrukcijas, un pirms matu žāvēšanas un veidošanas jālieto termoaizsargājošs līdzeklis. Lūk, visbiežāk pieļautās kļūdas matu kopšanā, kas novājina matu veselību un izskatu.
1. Matu tipam un stāvoklim neatbilstoši kopšanas līdzekļi
Matu mazgāšanas biežums ir viens no lielākajiem mītiem par matu kopšanu. Mati ir jāmazgā katru dienu, jo dienas laikā tauku dziedzeri izstrādā sebumu (taukus), kas veido dabisku galvas ādas aizsargslāni un var aizsprostot matu kutikulas, padarot matus nespodrus un neveselīgus. "Domājot par matu kopšanu, nereti aizmirstam par galvas ādu, taču tīrai galvas ādai stāstā par skaistiem un veseliem matiem ir ļoti būtiska nozīme," norāda Viktorija Poleckiha. Otrs nosacījums - lietot matu tipam un stāvoklim atbilstošus kopšanas līdzekļus - šampūnu, kondicionieri vai matu masku bez parabēniem sastāvā. Lai veiktu nekļūdīgu izvēli un ietaupītu laiku un naudu, matu stiliste iesaka mazāk eksperimentēt un vairāk uzticēties sava matu kopšanas meistara ieteikumiem. "Vēl ir ļoti svarīgi lasīt matu kopšanas līdzekļu lietošanas instrukcijas un sekot ražotāju norādēm," uzsver Viktorija Poleckiha. Viņa novērojusi, ka lielākoties cilvēki matu kopšanas līdzekļus lieto nepareizi - neievēro līdzekļu uzklāšanas daudzumu, lietošanas biežumu, secību un citas specifiskas nianses, un līdz ar to izpaliek arī gaidītais efekts.
2. Pirms matu veidošanas netiek lietots termoaizsargājošs līdzeklis
. "Šis ir ļoti nopietns matu kopšanas aspekts, kuru daudzi ignorē. Termoaizsardzības līdzeklis ir obligāti jālieto pirms katras matu žāvēšanas ar fēnu, matu veidošanas un taisnošanas," uzsver matu stiliste. Arī populārais mīts par matu taisnošanas nelabvēlīgo ietekmi uz matu veselību ir aplams. Ja to dara pareizi - vispirms kārtīgi izžāvē matus un lieto termoaizsargājošu līdzekli, mati netiek traumēti. "Tiesa, mūsdienu tehnoloģijas ļauj apvienot matu taisnošanu un žāvēšanu. Piemērs tam ir "Dyson Airstrait", kas ļauj vienlaikus izžāvēt un iztaisnot mitrus matus vai atdzīvināt sausus matus," saka Viktorija Poleckiha un piebilst, ka tas tomēr nedod zaļo gaismu termoaizsargājoša līdzekļa izslēgšanai no matu kopšanas rutīnas.
3. Pavirša attieksme ikdienā
Mati ir ļoti jutīgi un nozīme ir arī tam, kādiem pārbaudījumiem tos pakļaujam ārpus mazgāšanas un veidošanas. "Matus nevajag ņurcīt un nēsāt copē, jo tie tiek traumēti un sāk lūzt. Tāpat nevajag lietot mazas un ciešas plastmasas gumijas, to vietā dodot priekšroku matu aksesuāriem no zīda," iesaka Viktorija Poleckiha.