Vai pilates mazina muguras sāpes?

© Foto: Pexels.com

Pilates sāk kļūt populāras arī Latvijā. Tieši šeit var sevi gan izaicināt, gan pārbaudīt, gan rosināt labāku dzīves kvalitāti.

“Neatkarīgi no jūsu vecuma, sagatavotības vai spējām, nekad nav par vēlu sākt nodarboties ar pilatēm. Pilates pārbaudīs prasmes un spēku, kā arī nodrošinās izturību turpmākajos gados,” raksta healthline.com.

Pilates ir viens no visefektīvākajiem nodarbību veidiem, kas pielīdzināma ārstnieciskajai vingrošanai, tomēr tajā pašā laikā ir daudz koncentrētāka tieši uz svarīgāko ķermeņa daļu - korseti un mugurkaulu.

Pilates ir prāta un ķermeņa vingrinājumu veids, ko 20. gadsimta sākumā izstrādāja vācu fiziskais treneris Džozefs Pilatess, kura vārdā tas tika nosaukts. Pilatess savu metodi nosauca par "kontroloģiju".

Aplūkosim priekšrocības, ko dod pilates.

Uzlabo kaulu blīvumu

Foto: Pexels.com

Pētījumi ir pierādījuši, ka pilates uzlabo kaulu blīvumu, īpaši sievietēm pēc menopauzes periodā. Kaulu blīvuma saglabāšana vecumam ir svarīga, lai novērstu osteopēnijas un osteoporozes rašanos.

Mazina muguras sāpes

Pilates ir pazīstams ar ideoloģiju - mērķēt uz kodolu. Tas darbojas kā elastīgs stiprinājums, kas nodrošina, paceļ un atbalsta orgānus un mugurkaulu. Spēcīgs kodols labāk atbalsta muguru.

Dažādi pētījumi liecina, ka fiziskās aktivitātes dalībnieki ir saskārušies ar hronisku muguras sāpju uzlabošanu, praktizējot pilates, dažos gadījumos jau pat pēc 3 mēnešiem.

Uzlabo stāju

Foto: Pexels.com

Nepareizu novietojumu un slīdēšanu var saistīt ar kaulu blīvuma zudumu un sliktiem ieradumiem. Pilates koncentrējas uz ķermeņa izlīdzināšanu un līdzsvarošanu, liekot uzsvaru uz viegluma un mobilitātes radīšanu locītavās.

Spēka un elastības kombinācija muskuļos, kā arī dziļāka izpratne par izlīdzināšanu bieži vien nodrošina labāku stāju.

Uzlabo līdzsvaru un gaitu

Foto: Pexels.com

Līdzsvars un koordinācija ir nepieciešama ikdienas aktivitātēm, piemēram, pastaigām. Spēka un mobilitātes zudums var izraisīt ķēdes reakciju, kas sākas ar nevēlēšanos kustēties un bieži vien pārvēršas bailēs nokrist.

Laba pilašu programma veidos spēku un stabilitāti, kā arī uzlabos līdzsvaru, samazinot kritienu un lūzumu risku. Tas veidos labākus ieradumus, piemēram, apgūs optimālo veidu, kā nēsāt un pacelt priekšmetus vai piecelties un sazemēties no grīdas vai krēsla.

Uzlabo garastāvokli

Pilates ir apzināta prakse, kur pamatā ir elpas un kustības princips. Spēja koncentrēties uz ieelpu un izelpu, veido pašapziņu un nomierina nervu sistēmu.

Pētījumi liecina, ka pilates uzlabo gan garastāvokli, gan garīgo veselību, proti, mazina trauksmi un depresiju.

Uzlabo atmiņu

Vecuma vainošana atmiņas zudumā un aizmāršībā ir pagātne. Pētījumi pierāda, ka tādi vingrinājumi kā pilates palielina asins plūsmu smadzenēs, veicinot jaunu neironu attīstību, kas ir atbildīgi par domāšanu, atmiņu un mācīšanos.