Vai tu esi perfekcionists?

© Foto: depositphotos.com

Patiess perfekcionisms var apgrūtināt un radīt ievērojamu stresu. Neviens nav ideāls, vai ne? Neatkarīgi no tā, cik reižu mēs to dzirdam savā ikdienas dzīvē, tas var būt grūti, ja esi patiesi internalizēts.

Neatkarīgi no tā, vai mēs cenšamies izcelties savā iecienītākajā sporta veidā vai hobijā, sasniegt augstus vērtējumus skolā vai darbā vai cenšamies būt labākais draugs, ģimenes loceklis vai romantisks partneris, ir grūti samierināties ar to, ka kaut ko darīsim nepareizi, raksta Verywellmind.

Ja jūties satriekts un saspringts savu augsto standartu dēļ, protams, ir pilnīgi pareizi vēlēties labāko sev un no sevis, bet ne tad, ja šie panākumi rodas uz fiziskās un garīgās veselības rēķina.

Perfekcionisms var izraisīt stresu un izdegšanu, kas var ietekmēt miegu, garastāvokli, enerģiju un vispārējo veselību un laimi. Vai pilnība ir tā vērta?

Perfekcionisma pamanīšana sevī

Foto: pixabay.com

Savu iespējamo trūkumu atpazīšana ir viens no lielākajiem izaicinājumiem dzīvē. Piemēram, iespējams, pat nespēsit noteikt savu perfekcionismu.

Ja tikāt audzināts, lai gūtu ļoti augstus sasniegumus, tad, iespējams, ka vienmēr esat uzlūkojis pasauli no tāda skatu punkta. Lai to mainītu, var būt nepieciešama domāšanas maiņa.

Lūk, dažas lietas, kam jāpievērš uzmanība, ja pirmo reizi saskarieties ar savu perfekcionismu. Tās var būt lietas, ko pamanāt savā uzvedībā, vai lietas, ko citi ir norādījuši:

  • Nereālu standartu noteikšana.
  • Pārmērīga kritiska attieksme pret sevi un citiem.
  • Prokrastinācija.
  • Neizmēģini jaunas lietas, baidoties, ka tās neizdosies.
  • Zema pašcieņa.
  • Trauksme un depresija no nesasniegtiem mērķiem.
Perfekcionisms var būt arī uzvedība, kas saistīta ar noteiktiem garīgās veselības stāvokļiem.

Mācīšanās atlaist

Protams, perfekcionisms nav slikts. Augsti sasniegumi ir tas, uz ko daudzi no tiecas savā dzīvē. Atšķirība ir tāda, ka perfekcionists nekad nevar būt apmierināts ar šādiem sasniegumiem neatkarīgi no tā, vai tas ir saistīts ar nelielām kļūdām, kas tiek pieļautas ceļā, vai doma, ka vienmēr ir kāds cits mērķis, uz ko tiekties.

Foto: pixabay.com

Tā kā pilnīga pilnība ir nesasniedzama, perfekcionisms ir apņemšanās nekad nebūt apmierinātam. Par laimi, ir daudz stratēģiju, lai pārvarētu šīs sajūtas:

  • Izmēģiniet pozitīvu sarunu ar sevi.
  • Izvairieties salīdzināt sevi ar citiem cilvēkiem.
  • Iesaistiet apkārtējos jūsu centienos būt mazāk uzmācīgiem — draugiem un mīļajiem var uzticēties, ka viņi paziņos, kad esat pārāk apgrūtinoši.
  • Praktizējiet uzmanību. Tas var palīdzēt novērtēt gan došanos uz mērķi, gan pašu galamērķi.

Jūsu centieni sasniegt augstus panākumus ir pilnīgi normāli. Nedaudz rūpējoties par sevi, varat turpināt sasniegt savus personīgos un profesionālos mērķus, vienlaikus atvieglojot sevi. Dienas beigās ne tikai sasniegsit savus mērķus, bet arī jutīsities apmierinātāks.

Dzīvesstils

Piektdien, 8. novembrī plkst. 19.00, VEF Kultūras pilī notiks Mūzikas un mākslas festivāla «Bildes» veterānu koncerts, bet 9. novembrī – «Bilžu» noslēguma koncerts. Koncertos piedalīsies gan tie mūziķi, kuri festivālā piedalās kopš tā pirmssākumiem un kuri aktīvi muzicējuši jau pagājušajā gadsimtā, gan tie, kam «Bilžu» skatuve ir bijusi radošā ceļa sākums.