Pēc 40 gadiem mēriet savu pulsu un asinsspiedienu katru dienu

© Foto: pixabay.com

Vai ar veselu sirdi ir iespējams nodzīvot līdz sirmam vecumam un kas jādara, lai tā notiktu. Sirdslēkme var atnākt bez sāpēm, tāpēc ārsti iesaka pulsu un asinsspiedienu pēc 40 gadiem mērīt katru dienu.

Pastāv viedoklis, ka spēcīga un vesela sirds ir jātrenē. Taču labākais, ko var darīt, ir netraucēt sirds darbam. Kā radīt ideālus apstākļus ilgstošai sirds veselībai?

Kā uzzināt, vai sirds ir veselīga

Foto: pixabay.com

Vienkāršākās pārbaudes metodes, ko var veikt mājās, ir pulsa un asinsspiediena paškontrole.

  • Normāls spiediens nav lielāks par 130/80 mmHg. Art.; 140/90 mm Hg. Art. - tā ir hipertensijas robežlīnija.
  • Normāls sirdsdarbības ātrums miera stāvoklī ir no 60 līdz 90 sitieniem minūtē dienas laikā un līdz 45-50 sitieniem minūtē miega laikā.
  • Pat ja nekas netraucē, pēc 40 gadiem pulss un asinsspiediens jāpārbauda katru dienu no rīta un vakarā vai vēl labāk trīs reizes dienā.

Padziļināti sirds un asinsvadu sistēmas izmeklējumi ietver elektrokardiogrammas (EKG), ikdienas un vairāku dienu EKG monitoringu, kā arī ehokardiogrāfiju (sirds ultraskaņu).

Un, ja ir nepieciešams precizēt koronārās sirds slimības diagnozi, neinvazīvās diagnostikas zelta standarts ir stresa ehokardiogrāfija. Metodes būtība ir tāda, ka pacientam lūdz veikt dozētu slodzi veloergometrā ar vienlaicīgu ehokardiogrāfiju. Ja fiziskās aktivitātes augstākā punkta laikā sirds sāk sarauties sliktāk, tas nozīmē, ka cilvēkam ir nopietnas problēmas.

Tomēr gan miera stāvoklī, gan fiziskās aktivitātes laikā vienmēr jāpievērš uzmanība bīstamiem simptomiem kā:

  • sirdsdarbības traucējumi;
  • sirdsklauves (paaugstināta sirdsdarbība);
  • reta pulsa epizodes;
  • sāpes krūtīs;
  • sāpes aiz krūšu kaula, kas izstaro uz kreiso roku, zem kreisās lāpstiņas vai uz apakšžokli.

Šie simptomi liecina par paaugstinātu sirdsdarbības risku un ir iemesls nekavējoties vērsties pie kardiologa. Iespējams, ka pacients jau ir ļoti tuvu sirds katastrofai.

Par sirds veselību var pastāstīt arī bioķīmiskā asins analīze, kur interesē ne tikai kopējais holesterīna līmenis, bet arī tā sauktā “sliktā” holesterīna un “labā” holesterīna saturs. Šie rādītāji parāda, cik augsts ir sirds un asinsvadu slimību un citu komplikāciju risks.

Kādas ir briesmas vecumā no 40 līdz 50 gadiem?

Foto: pixabay.com

40 gadi jau ir kritisks vecums, īpaši vīriešiem. Sievietēm 40 gadu vecumā lietas nav tik biedējošas. Kamēr turpinās menstruālais cikls, sieviešu dzimumhormoni pasargā no aterosklerozes un tās izpausmēm, bet vīrieši pēc 40 gadu vecuma ir rūpīgi jāuzrauga.

Cilvēki domā, ka sirdslēkme vienmēr nāk ar sāpēm krūtīs. Bet gandrīz katrs ceturtais (līdz 25% pacientu) nejūt sāpes - nav iekšēja "zvana". Šī ir klusā miokarda išēmija, un tā ir visbīstamākā.

Klusa miokarda išēmija ļoti bieži rodas jauniem vīriešiem vecumā no 40 līdz 50 gadiem. Tāpēc viņš dodas uz sporta zāli, uzstāda svaru celšanas rekordus, sirds nesāp, šķiet, ka viss ir kārtībā. Un rezultātā cilvēks no zila gaisa saņem masīvu sirdslēkmi.

Lasi arī: Kā sekot līdzi savas sirds veselībai?

Galu galā, kā rodas sirdslēkme? Visbiežāk mehānisms ir šāds: tiek izjaukta aterosklerozes aplikuma integritāte, kas ieaugusi kādā no sirds artērijām (koronārā artērija), tad bojātās endotēlija virsmas vietā veidojas asins receklis, kas asins plūsmā apstājas, un daļa no miokarda - sirds muskuļa - mirst.

Šajā vietā veidojas rēta, kas nepiedalās sirds darbā, un sirds veiktspēja dažos gadījumos ievērojami samazinās.

Dzīvesstils

Arņa Žagatas dzīvība izdzisa 25 gadu vecumā. Viņam mugurā iešāva armijas biedrs, šobrīd 28 gadus vecs vīrietis, kurš bija augstāka ranga un pieredzējušāks kareivis – zina stāstīt bojāgājušā puiša tētis Ainārs Žagata. Notikums risinājies telpā citu kareivju acu priekšā. Kā tas varēja notikt, par to neesot skaidrības joprojām, ziņo laikraksts “Dzirkstele”.

Svarīgākais