Pikniki pie dabas ir viena no iecienītākajām laika pavadīšanas aktivitātēm siltajās un saulainajās dienās, taču, lai pie dabas pavadītais laiks neradītu apgrūtinājumus vai veselības problēmas, ir jāatceras gan par aizsardzību no saules stariem un insektiem, gan pārtikas drošību, gatavojot dabā.
Kas jāatceras un jāņem vērā, uzsākot pikniku sezonu, stāsta BENU Aptiekas farmaceiti Konstantīns Čerjomuhins un Liene Graudiņa.
Plānojot doties piknikā, ieteicams veidot sarakstu ar lietām, kuras nepieciešams paņemt līdzi, iesaka farmaceits K. Čerjomuhins. Veidojot sarakstu, iekļaujiet ēdienus, kurus plānojat gatavot. Ieteicams gatavot ēdienus, kuri ir gan vienkārši, gan garšīgi, gan veselīgi. Savukārt nav ieteicams lietot produktus, kas ātri sabojājas, piemēram, tos, kas satur majonēzi.
Gan bērniem, gan pieaugušajiem kā lieliskas uzkodas kalpos dažādi dārzeņi un augļi. Taču, lai izvairītos no infekcijas un baktēriju slimībām, labāk ir tos nomazgāt jau mājās.
Lai novērstu gaļas sabojāšanos, pirms došanās piknikā labāk to uzglabāt ledusskapī un, esot piknikā, neturēt to saulē. Savukārt, lai izvairītos no dehidrācijas, jāņem līdzi arī dažādi dzērieni - ūdens, augļu dzērieni vai sulas, ieteicams bez cukura piedevām.
Atpūšoties pie dabas, var gadīties dažādas situācijas, kurās var būt nepieciešama aptieciņa un profilakses līdzekļi, lai pēc iespējas drošāk pavadītu laiku ar saviem mīļajiem pie dabas. K. Čerjomuhins un L. Graudiņa dalās padomos par to, ko vajadzētu iekļaut aptieciņā un ko darīt, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, dodoties piknikā.
Lai pareizi izvēlētos saules aizsargkosmētiku un jums piemērotāko SPF aizsardzības līmeni, ir jāizvērtē vieta, kur atrodaties, gada laiks un arī ādas stāvoklis, skaidro farmaceite L. Graudiņa.
Vasaras laikā viens no galvenajiem faktoriem saules aizsargkrēma izvēlē ir ādas fototips (cik gaiša vai tumša ir āda). Gaišu ādas tipu īpašniekiem ir ieteicams izvēlēties saules aizsargkrēmu ar SPF 50+, jo dabiski viņu āda nav gatava sevi aizsargāt no saules stariem un ātri apdeg. Savukārt tiem, kam no dabas ir tumšāka āda, arī vasaras laikā SPF 30 var būt pietiekams aizsargfaktors.
Jāņem vērā, ka papildus ādas fototipam SPF stipruma pakāpes izvēli var ietekmēt kādi specifiski ādas stāvokļi. Bērnu ādas aizsardzībai būtu jāizvēlas aizsarglīdzekļi ar SPF 50+.
Skaitlis pie SPF norāda tikai līdzekļa spēju pasargāt ādu no UVB stariem, kas veicina ādas apdegšanu, tādēļ pilnvērtīgākai ādas aizsardzībai ir jāpievērš uzmanība tam, vai līdzeklis pasargā ādu arī no UVA stariem, kas rada bojājumus ādas dziļākos slāņos.
Lai atrastu sev piemērotāko saules aizsarglīdzekli, ir jāsaprot, kāds ir jūsu ādas tips un stāvoklis, uzsver L. Graudiņa. Taukainas sejas ādas gadījumā jāizvēlas pēc iespējas vieglākas konsistences līdzekļi - želejkrēmi vai arī fluīdi. Savukārt sausai ādai tieši pretēji piemērotāki būs biezākas konsistences krēmi.
Izvēloties SPF līdzekli ķermenim, papildus konsistencei jāņem vērā arī tāds faktors kā uzklāšanas veids, piemēram, vai līdzeklis ir sprejs vai krēms tūbiņā, tādējādi izvēloties sev ērtāko.
Arī ķermeņa saules aizsargkrēmi ir pieejami dažādās konsistencēs, līdz ar to ir jāizvērtē ādas stāvoklis un vēlamais efekts, lai izvēlētos piemērotāko.
Izvēloties SPF saturošo līdzekli sejai un ķermenim, dažkārt sanāk eksperimentēt un izmēģināt dažādus veidus, lai saprastu, kāda konsistence un uzklāšanas veids patīk un der tieši jums.
Atcerieties - tiem, kam ir ļoti jutīga, alerģiska āda, kā arī grūtniecēm un zīdaiņiem, jāizvēlas līdzekļi, kas satur minerālos jeb fizikālos saules aizsargfiltrus.
Lai saules aizsarglīdzekļu iedarbība būtu efektīva, tie ir jālieto pareizi:
Lai drošs piknika sezonas sākums!