6 padomi, lai pavasarī droši atsāktu aktivitātes dabā

© FOTO: pixabay.com

Pavasarī, kad laiks kļūst saulaināks un siltāks, arvien vairāk vēlamies uzturēties dabā un pievērsties dažādām aktivitātēm svaigā gaisā.

Taču šajā laikā mostas arī dažādi insekti, saules stari kļūst spēcīgāki, savukārt mūsu organisms var būt novājināts pēc ziemas mēnešiem. Kā pasargāt sevi, lai atgriešanās pie dabas un fiziskām aktivitātēm būtu veselīga, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Nesteidzies sportot ar lielu intensitāti

FOTO: pixabay.com

Pavasarī, atgriežoties pie fiziskām aktivitātēm, bieža kļūda ir izvēlēties sev nepiemērotas intensitātes treniņus vai sportošanas veidus, tādejādi kaitējot savai veselībai. Svarīgi izvēlēties sev piemērotas fiziskās aktivitātes, kas būs atbilstošas veselības stāvoklim, fiziskajai sagatavotībai, vecumam un dzimumam.

Slodze jāpalielina pakāpeniski, un, ja ir hroniskas saslimšanas, vēlams, pirms uzsākt treniņus, konsultēties ar ārstu. Ja ir problēmas ar ceļa locītavām, ir jāizvēlas saudzīgākas fiziskās aktivitātes, piemēram, peldēšana vai staigāšana.

Noteikti jāatceras par iesildīšanos pirms fiziskām aktivitātēm un atsildīšanos pēc aktivitātēm, lai sagatavotu organismu slodzei un mazinātu muskuļu sāpju risku. Tāpat jāatceras par pietiekamu ūdens uzņemšanu, lai ķermenis justos labi!

Arī atgriežoties pie dārza darbiem, pagalmu sakārtošanas un citiem darbiem, kas prasa citādāku fizisku slodzi, nekā esam raduši ziemas mēnešos, atcerieties par mērenību un piesardzību!

Ģērbies atbilstošā apģērbā, lai sargātos no ērcēm

FOTO: pixabay.com

Ērču aktivitātes sezona parasti sākas aprīļa sākumā un ilgst līdz pat oktobra beigām, un jau agrā pavasarī jāievēro piesardzības pasākumi, dodoties dabā, uzsver BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece. Lai izvairītos no ērču piesūkšanās, noteikti nepieciešams padomāt par atbilstošu apģērbu.

Vislabāk ģērbties piegulošās, gaišās drēbēs ar garām piedurknēm un garām bikšu starām, kuru gali nostiprināti zeķēs vai zābakos, kā arī jānēsā galvassega - cepure vai lakats. Esot ārā pie dabas un it īpaši atnākot mājās, jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.

Ērces mājās var pārnest arī, piemēram, ar ziediem un zariem, kas paredzēti plaucēšanai. Jāņem vērā, ka ērces mājās var atnest mājdzīvnieki, tādēļ neaizmirsties pārbaudīt arī savus mājas mīluļus.

Izmantot repelentus, lai atbaidītu insektus

Lai atbaidītu insektus, kas ir pamodušies pavasarī, var izmantot repelentus, kuri ir pieejami gan kā dabīgi, gan sintētiski līdzekļi, ko lieto kukaiņu - visbiežāk odu un ērču - atbaidīšanai no cilvēkiem un mājdzīvniekiem. Sintētisko līdzekļu sastāvā ir, piemēram, dietiltoluamīds (DEET) vai ikaridīns (KBR3023), bet dabīgo līdzekļu sastāvā izmanto augu ekstraktus, ēteriskās eļļas vai to sastāvdaļas.

Odiem un ērcēm nepatiks krustnagliņu, lavandas, tējas koka, eikalipta, rozmarīna, timiāna, ģerānijas, piparmētras ēterisko eļļu smarža. Farmaceite iesaka pirms repelentu lietošanas iepazīties ar ražotāja norādījumiem par to lietošanu, kā arī no kāda vecuma līdzekļi izmantojami bērniem.

Vispopulārākie repelenti ir aerosolu veidā, ko izsmidzina uz ādas, apģērba un apaviem. To iedarbības ilgums ir atšķirīgs, sākot no 2 stundām līdz pat 12 stundām. Pieejamas arī aproces un ultraskaņas ierīces, kuras atbaidīs insektus, tādēļ ikvienam iespējams izvēlēties sev piemērotāko insektu atbaidīšanas veidu.

Atceries izmantot saules aizsargkrēmus, cepuri un saulesbrilles

FOTO: pixabay.com

Pavasara saule mēdz būt spēcīga mūsu ādai, galvai un acīm, tādēļ, lai sevi aizsargātu, nepieciešams lietot saules aizsargkrēmus, galvassegas un saulesbrilles. Izvēlieties kvalitatīvu saules aizsargkosmētiku, lai tā aizsargātu ādu gan pret UVA, gan pret UVB stariem.

Saules aizsargkrēmi jāuzklāj uz ādas 20 līdz 30 minūtes pirms atrašanās saulē, kā arī atkārtoti ik pēc 2 stundām, it īpaši, ja ir pastiprināta svīšana. Jāņem vērā, ka neviens saules aizsargkrēms nenodrošina 100% aizsardzību, tādēļ nevajadzētu ilgi atrasties atklātā saulē, īpaši, kad saule ir visaktīvākā jeb dienas vidū.

Padomāt par kustību ērtību

Bieži vien pavasarī, pamainoties aktivitātēm, kustoties paaugstinātas slodzes apstākļos un pievēršoties kādiem jauniem sporta veidiem, var veidoties tulznas. Jāatceras, ka tulznu veidošanos veicina mitrums un karstums. Savukārt plāksteris tulznām visefektīvāk palīdzēs, ja tas tiks pielīmēts uzreiz pie pirmajām berzēšanas pazīmēm, jo tas kalpo kā aizsargbarjera pret berzi, tādēļ palīdzēs nerasties tulznām.

Tulznas neveidosies, ja izvēlēsieties piemērotus un ērtus apavus un jaunus apavus sāksiet ienēsāt pakāpeniski. Pēc apavu valkāšanas, tiem jāļauj izžūt, kā arī var izmantot speciālus līdzekļus rullīšu veidā, kurus var lietot profilaktiski, lai novērstu berzi un tulznu veidošanos.

Rūpējies par muskuļiem un locītavām

FOTO: pixabay.com

Lai sagatavotu muskuļus slodzei, stimulētu asinsriti un atslābinātu muskuļus pirms sportošanas, var izmantot sildošus gelus un ziedes, iesaka klīniskā farmaceite I. Priedniece. Tāpat tos var izmantot muskuļu pārslodzes gadījumos pēc sportošanas un citām fiziskām aktivitātēm.

Muskuļu un locītavu veselībai farmaceite iesaka lietot selēnu, magniju, mangānu, varu, bet no vitamīniem noderēs D, C, A, E un B grupas vitamīni.

Tāpat labvēlīgu ietekmi var sniegt kolagēns, mežrozīšu un ingvera ekstrakts, kurkuma, glikozamīns, Omega taukskābes un hialuronskābe. Lai izvēlētos sev piemērotākos uztura bagātinātājus, konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu. Atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Dzīvesstils

Zaļajiem zirnīšiem ir ierobežots ēšanas laiks, tāpēc, kad tiem iestājas sezona, ir svarīgi izbaudīt šo gardumu pilnībā. Jaunās pākstis nav nepieciešams mizot – tās var vienkārši sagriezt šķērsām un nedaudz slīpi. Ja esat nolēmis izņemt zirņus, nesteidzieties atbrīvoties no pākstīm – tie ir lieliski piemēroti sagriešanai, tāpat kā jebkuri citi dārzeņi, bagātinot ēdienu ar šķiedrvielām.