Aknes skartas ādas kopšana pavasarī un biežākās kļūdas – skaidro speciālisti

© Publicitātes foto

Sagaidot pavasari, vēlamies justies labi, enerģiski un parūpēties par to, lai labi un mirdzoši izskatās arī mūsu āda. Taču jutīgas ādas īpašniekiem, kā arī cilvēkiem ar akni tas var sagādāt raizes.

Kas ir biežākās aknes skartas ādas kopšanas kļūdas un kādus līdzekļus pavasarī izvēlēties aknes skartas ādas kopšanai, skaidro BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, dermatoloģe Elīza Sālījuma un BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa.

Akne ir bieži sastopama ādas slimība, kas skar tauku dziedzerus un ar tiem saistītos matu folikulus, skaidro dermatoloģe E. Sālījuma. Aknei raksturīga hroniska gaita, kurā ik pa laikam novēro uzliesmojumus. Visbiežāk akne ir sastopama pusaudžiem (11-19 g. v.), taču tā skar arī jaunus cilvēkus (19-24 g. v.), kā arī pieaugušos (>25 g. v.).

Akne var izpausties ar dažādiem elementiem:

  • neiekaisīgi elementi jeb komedoni (slēgti, atvērti);
  • iekaisīgi izsitumi - papulas un strutaini elementi - pustulas;
  • smagākos gadījumos attīstās zemādas mezgliņi, cistiski elementi;
  • aknes gadījumā var novērot arī pēciekaisuma eritēmu jeb apsārtumu, pēciekaisuma hiperpigmentāciju un rētas.

Akne var skart ne tikai sejas ādu, bet arī plecus, muguru un dekoltē zonu. Smaguma pakāpe ir atkarīga no tā, kādi aknes elementi ir redzami uz ādas un cik daudz to ir, skaidro E. Sālījuma.

Aknes skartas ādas kopšana

Foto: Pexels.com

Cilvēkiem ar akni jāatceras, ka ir ļoti svarīgi izvēlēties atbilstošus sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus un tie ir jāizvēlas atbilstoši ādas stāvoklim un problēmai. Aknes skartas ādas kopšanai pieejams plašs dermokosmētikas klāsts - gan noskalojami līdzekļi ādas attīrīšanai, gan arī dažādi losjoni, serumi, krēmi, maskas ar seboregulējošu, pretiekaisuma, keratolītisku darbību, uzsver speciāliste.

Vielas, kuras visbiežāk pielieto aknes skartas ādas kopšanai, ir salicilskābe, glikolskābe, azelīnskābe, cinks, niacinamīds, A vitamīna atvasinājumi (piemēram, retinols).

Jāņem vērā, ka līdzekļus ar skābēm un A vitamīna atvasinājumiem ir jāuzsāk lietot pakāpeniski, lai izvairītos no pārlieku liela kairinājuma.

Ja aknes simptomus neizdodas mazināt ar dermokosmētiku vai arī aknes gaita ir smaga, tad noteikti jāvēršas pie dermatologa, lai saņemtu sev piemērotu lokālu vai sistēmisku terapiju. Taču jāatceras, ka, arī saņemot medikamentozu terapiju, nepieciešams turpināt ādas kopšanu - attīrīšanu, mitrināšanu.

Pašlaik ir pieejami līdzekļi, kas paredzēti tieši šādiem gadījumiem - lietošanai kopā ar aknes terapiju. Ja āda ir jutīga, iespējams tos lietot arī tad, ja netiek lietota aknes terapija.

Akne un saules ietekme

Foto: Pexels.com

Dermatoloģe E. Sālījuma atgādina, ka ultravioletais starojums pastiprina sebuma produkciju, veicina iekaisumu, keratinocītu proliferāciju, baktēriju vairošanos un līdz ar to var provocēt aknes saasinājumu, kā arī veicināt pēciekaisuma hiperpigmentācijas attīstību.

Turklāt aknes skartas ādas kopšanas līdzekļi mēdz saturēt vielas, kas padara ādu jutīgāku pret saules stariem, tāpēc ik dienas jāizvēlas arī piemērots saules aizsargkrēms.

Tam jābūt plaša spektra (pasargā pret UVA un UVB starojumu), ar vismaz SPF 30 aizsardzību.

Aknes skartai ādai jāizvēlas vieglas konsistences nekomedonogēns SPF aizsarglīdzeklis - fluīds, gels, jo biezi līdzekļi var nosprostot poras un pasliktināt stāvokli.

Būtiski lietot pietiekamu daudzumu līdzekļa un neaizmirst to uzklāt atkārtoti, uzturoties ārā. Jāievēro arī tas, ka pēc procedūrām (piemēram, pīlingiem, lāzerprocedūrām u. c.) jāpievērš pastiprināta uzmanība saules aizsardzībai.

Kļūdas, no kurām izvairīties

Foto: pixabay.com

Lai veicinātu aknes ātrāku ārstēšanas procesu un neveicinātu jaunu izsitumu veidošanos, ir svarīgi nepieļaut būtiskas kļūdas, izvēloties ādas kopšanas līdzekļus un veicot ārstēšanos, saka dermatoloģe E. Sālijuma. Izplatītākās kļūdas ir:

  • Pārāk bieža vai agresīva ādas attīrīšana. Tā kairina ādu un izsausina to.
  • Abrazīvu skrubju, attīrošo birstu vai sūkļu lietošana. Šāda mehāniska ādas attīrīšana var traumēt jau tā kairināto ādu un veicināt tās iekaisumu.
  • Pārāk bieža vai nepietiekama attīrošā līdzekļa lietošana. To ieteicams lietot 1-2 reizes dienā un pēc intensīvas svīšanas.
  • Pārāk daudzu līdzekļu lietošana vienlaicīgi. Tas var radīt ādas barjerfunkcijas traucējumus - āda kļūst kairināta, apsārtusi un sausa.
  • Pārāk bieža kopšanas līdzekļu mainīšana. Kopšanas līdzekļi ir jālieto apmēram 1,5-2 mēnešus, lai novērotu uzlabojumu. Ja pēc šī laika perioda nenovēro uzlabojumu, var mainīt produktus.
  • Kosmētikas nenoņemšana un ādas neattīrīšana vakaros. Kosmētika un dienas laikā uz ādas uzkrātie netīrumi veicina poru aizsprostošanos un baktēriju vairošanos.
  • Izsitumu plēšana, spiešana. Tas ne vien pastiprina iekaisumu, bet arī palielina risku rētu attīstībai.

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas farmaceite Liene Graudiņa uzsver, ka aknes skartas ādas kopšanai svarīgākais ir sākt ar vizīti pie dermatologa, jo ārsts izvērtēs aknes smagumu un ieteiks piemērotāko medikamentozo vai nemidakmentozo terapiju. Savukārt, lai saprastu, kādi kosmētiskie līdzekļi būs piemērotākie, var vērsties arī pēc padoma aptiekā.

Aptieku sortimentā ir pieejama kosmētika, kas ir dermatoloģski testēta, par kuras iedarbību tiek veikti arī zinātniskie un klīniskie pētījumi.

Kosmētikā tiek izvēlētas tādas sastāvdaļas, kas nav komedonas (neaizsprosto poras), hipoalerģiskas un kas būtu paredzētas arī īpaši jutīgai ādai. Tikai aptiekās pieejamā dermokosmētika ne vien dziļi kopj, bet arī ārstē ādu.

Aptiekās pieejams plašs klāsts ar līdzekļiem, kas paredzēti taukainai un aknes skartai ādai. Sortimentā ir gan sejas attīrošie līdzekļi - ziepju, putu, gela un micelārā ūdens formā -, gan sejas maskas, pīlingi, toniki, dažāda veida serumi, sejas krēmi un saules aizargkrēmi.

Papildus tam ir vēl lokāli lietojami produkti - pastas, zīmulīši, koncentrāti -, kas lietojami tikai uz aknes skartajām vietām.

Turklāt aptiekās bezrecepšu medikamentu klāstā ir pieejams gels, kas satur benzilperoksīdu un ir paredzēts aknes skartai ādai - pirms šī līdzekļa lietošanas ir jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.

Rūpējieties par aknes skartu ādu pareizi un saudzīgi!

Svarīgākais