© Foto: Pexels.com

Fizioloģija starp dzimumiem atšķiras, veidojot citādus paradumus un nepieciešamības, arī uzturā.

Lai gan vairumā gadījumu vīrieši un sievietes pieraduši ēst vienā virtuvē gatavotu ēdienu, tomēr papildus būtu jāuzņem produkti, kas uzlabo labsajūtu un fizisko veselību, pamatojoties uz dzimuma īpatnībām.

Olbaltumvielas

Foto: Pexels.com

Vīriešiem ir lielāka muskuļu masa nekā sievietēm, tādēļ vismaz 20 līdz 35 % dienas kaloriju jāuzņem tieši ar olbaltumvielām. Jo vīrietis ir fiziski aktīvāks, jo vairāk olbaltumvielu jāuzņem. Daudz nepieciešamie dabiskie proteīni atrodami augu valsts produktos (pākšaugos, sēklās un riekstos) un dzīvnieku valsts produktos (liesā dzīvnieku un putnu gaļā, zivīs un jūras veltēs, piena produktos).

Testosterons

Lai saglabātu vīrišķību, rūpīgi jāpiedomā par testosterona jeb vīrišķā hormona esamību organismā. Ja vīrietis neiesaistās pareizas ēdienkartes sastādīšanā un nepārdomā savu dzīvesveidu, notiek tā saucamais dabiskais novecošanās process, kurā vīrišķie hormoni organismā sarūk daudz straujāk nekā tas varētu notikt.

Foto: Pexels.com

Jāņem vērā, ka svarīgi nelietot ķīmiskos medikamentus, jo tie ir vieni no lielākajiem ienaidniekiem vīrišķā hormonu samazināšanā. Tāpēc statīnus saturošas zāles, piemēram, tās, kas samazina holesterīna līmeni, lietot nav ieteicams.

Optimāls svars

Vīrietim ir svarīgi uzturēt optimālu svaru, nevis audzēt apaļu vēderu, jo liekie kilogrami vidukļa rajonā ietekmē potenci. Maldīgi domāt, ka sportojot apaļais vēders pazudīs.

Neskaitāmi vīrieši apmeklē sporta zāli, ar mērķi samazināt svaru un dara to pat gadiem, taču nekas nemainās.

Tas skaidrojams ar to, ka normālas cilvēka resnās zarnas lielums ir 6 cm diametrā, bet, ilgtermiņā ēdot neveselīgu ēdienu un praktiski nepiestrādājot pie regulāras vēdera izejas (kam, starp citu, ir jābūt 3 reizes dienā), resnajā zarnā uzkrājas liekā fekāliju masa un tā var izplesties līdz padsmit centimetriem, skaidro uztura speciālisti.

Foto: Pexels.com

Vēdera muskuļu siena nevar izturēt resnās zarnas radīto spiedienu un vēders izgāžas uz āru. Jāsaprot, ka vēders neizaug vienas dienas laikā, bet pakāpeniski. Uzkrātā fekāliju masa spiež kā uz vīriešu, tā sieviešu dzimumorgāniem un nereti tieši tāpēc rodas dažādas šo orgānu saslimšanas, jo patogēnie mikroorganismi, kas atrodas resnajā zarnā, šādā situācijā viegli var nonākt vēdera dobumā un sasniegt arī dzimumorgānus.

Tāpēc optimāls svars ir jāuztur, lai saglabātu seksuālo aktivitāti un spētu savu vīrišķību saglabāt līdz pat sirmam vecumam.

Fiziskās aktivitātes

Vīriešiem fiziskās aktivitātes ir svarīgākas nekā sievietēm. Stiprā dzimuma pārstāvjiem vispiemērotākās ir augstas intensitātes fiziskās aktivitātes, tāpēc jāizvēlas muskuļu treniņš, mainot intensitāti un slodzi.

Taču tas attiecas tikai uz vīriešiem, kam liekais svars nav lielāks par 5 līdz10 kg; pretējā gadījumā tā būs sava organisma mocīšana, tāpēc vispirms jāsamazina liekie kilogrami, tikai pēc tam muskuļu treniņš, nevis otrādi.

Vīriešiem vispiemērotākie ir push-up vingrinājumi un peak fitness (slodzes kāpinājuma maiņas treniņa programma, kas iekustina visas muskuļu šķiedras; kardiotreniņš iedarbina tikai vienas grupas muskuļu šķiedras, bet svarīgi darboties ir visām trim).

Foto: Pexels.com

Pirms došanās uz sporta zāli vai vingrinājumu izpildes mājās, liekie kilogrami jāzaudē, sabalansējot ēdienkarti.

Cinks

Domājot par testosterona līmeni un tā sintezēšanu, arī normālu prostatas funkciju, vērts atcerēties par cinku, kas ir būtiska uzturviela vīrieša organismā. Mūsdienās problēma ir, ka intensīvās lauksaimniecības un rūpnieciskās ražošanas dēļ cinks un citas uzturvielas produktos ir samazinātā daudzumā vai arī to nav vispār, jo pesticīdu dēļ augsnes ir noplicinātas.

Dabiski cinks ir kviešu dīgļos, zirņos, pētersīļos, sēnēs, sierā, olās, sinepēs, arī gaļā, zivīs.

Jāatceras, ka cepšana un vārīšana samazina cinka daudzumu produktos, tāpēc pat labā gaļā pēc tās termiskas apstrādes šī minerālviela būs samazinājusies.

Foto: Pexels.com

D vitamīns

Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju dzīvībai tik svarīgais D vitamīns ir zem normas. Lai gan mūsdienās cilvēki ir pārbiedēti ar saules kaitīgo ietekmi, saulei vaigs ir jārāda, jo D vitamīns ir svarīgs vēža profilaksei (arī saslimšanas gadījumos).

Ar pusstundu saulē dienā pietiek, lai ādā sintezētos dienā nepieciešamais D vitamīna daudzums. Vīriešiem D vitamīns nodrošina pareizu prostatas funkcionēšanu un uzlabo potenci.

Stress

Nav jaunums, ka stress ir jāmācās pieradināt, un jātrenējas kontrolēt savas emocijas. Izrādās, vīriešiem stress ir lielāks bieds nekā sievietēm, jo kortizols jeb stresa hormons bloķē testosterona darbību.

Cukurs

Uzņemot cukuru, testosterona līmenis samazinās, savukārt insulīna (hormons, ko izdala aizkuņģa dziedzeris, lai regulētu cukura līmeni asinīs) - palielinās, un pretēji. Ja viens hormons ir vairāk, otrs būs mazāk, jo tie savā starpā nedraudzējas.

Foto: Pexels.com

Ja ēdienkarte ir bagāta ar rūpnieciski rafinētiem produktiem, konditorejas izstrādājumiem, frī, čipšiem un kolām, par vīrišķību runāt nevar.

Piesātinātie tauki

Ēdienkartē jāiekļauj piesātinātie tauki (tie rodami speķī, krējumā, sviestā, palmu un kokosriekstu eļļā), lai nepieļautu testosterona samazināšanos (tieši tas notiek, ja ēdienkartē kalorijas iegūtas mazāk nekā 40% no taukiem). Pirkt produktus, kuros ir 0% tauki, ir taisnvirziena ceļš uz slimībām, rakstīts žurnālā “Māja”.

Uzdod sev interesējošo jautājumu NRA Dzīvesstila ekspertiem, sūtot to uz e-pastu: dzivesstils@nra.lv