Kā izvēlēties atbilstošākās tabletes pret kakla sāpēm? Skaidro klīniskā farmaceite

© Publicitātes foto

Kakla sāpes ir viens no biežākajiem saaukstēšanās un sezonālo vīrusu simptomiem, un viens no iecienītākajiem līdzekļiem pret tām ir sūkājamās tabletes kaklam. Taču vai visas šāda veida tabletes darbojas vienādi? Kā izvēlēties atbilstošākās? Skaidro BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kakla sāpēm var būt dažādi iemesli - gan vīrusi, piemēram, adenovīruss vai rinovīruss, gan baktērijas, piemēram, streptokoki. Tāpat par iemeslu kakla sāpēm var būt arī balss pārpūle vai kakls var sāpēt kuņģa skābes atviļņa dēļ. Tā kā iemesli var būt tik atšķirīgi, atšķiras arī ārstēšana, skaidro klīniskā farmaceite I. Priedniece. Sūkājamās tabletes kaklam var izmantot akūtu mutes dobuma un rīkles infekciju izraisītu sāpju gadījumā, kā arī noteikta veida tabletes - pārpūlētas balss gadījumā. Sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm palīdz mazināt sāpes, darbojas antibakteriāli un mitrina gļotādas.

Vīrusu saslimšanu gadījumā, kas arī ļoti bieži ir par iemeslu kakla sāpēm, palieciet mājās, ievērojiet miera režīmu, tāpat ieteicama pastiprināta šķidruma uzņemšana un nepieciešamības gadījumā lietojami pretsāpju, temperatūru pazeminošie līdzekļi (piemēram, paracetamols vai ibuprofēns) un citi līdzekļi simptomu mazināšanai. Jāatceras, ka antibiotikas nepalīdzēs vīrusu infekciju gadījumā. Tās nozīmē pie bakteriālām infekcijām un lieto tikai saskaņā ar ārsta nozīmējumu.

Dažādi veidi

Sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm var saturēt gan dabas vielas, gan medikamentus jeb zāļu vielas, stāsta farmaceite I. Priedniece:

Sāpes mazinošās kakla tabletes ar zāļu vielām. No zāļu vielām to sastāvā iekļauj gan antiseptiskas zāļu vielas (piemēram, cetilpiridīnijs, dekvalīnijs, amilmetakrezols, 2,4-dihlorbenzilspirts), gan nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, flurbiprofēns un benzidamīns, kā arī to kombinācijas. To sastāvā izmanto arī lidokaīnu, kas ir anestēzijas līdzeklis, lai mazinātu sāpju sajūtu. Šādas tabletes izmanto mutes dobuma un rīkles iekaisuma simptomu mazināšanai,

Ārstniecības augu kakla tabletes, arī pastilas un konfektes savukārt palīdz atvieglot aizsmakumu un kasīšanas sajūtu kaklā. To sastāvā parasti ir tādi ārstniecības augi kā Islandes ķērpis, smiltsērkšķi, alteja, ceļteka. Īpaši populārs ir Islandes ķērpja ekstrakts, ko izmanto gan pastilās, gan sīrupos, kā arī aerosolos ne vien aizsmakuma gadījumā, bet arī sausa, kairinoša klepus, rīkles gļotādas kairinājuma un kakla iekaisuma gadījumā. Ekstraktā esošās gļotvielas pārklāj, aizsargā un mitrina mutes dobuma un rīkles gļotādu, mazinot kairinājumu rīklē un sausu klepu.

Tāpat no augu sastāvdaļām kakla tabletēs izmanto arī salviju, eikaliptu, lakricu, kumelītes, mārsilu, egļu skuju ekstraktu, propolisu. Propoliss ir bišu līme, ko bites gatavo no pumpuru un koku jauno dzinumu sveķveida vielām. Tā sastāvā ir sveķi, ēteriskās eļļas, vasks un ziedputekšņi, arī vitamīni un minerālvielas. Tas ir pazīstams kā dabas antibiotiķis un pretvīrusu līdzeklis, kam piemīt pretiekaisuma un sāpes mazinoša iedarbība, tādēļ to izmanto imūnsistēmas darbības veicināšanai, arī saaukstēšanās, kakla sāpju un iesnu gadījumā.

Iekaisušas kakla gļotādas mitrināšanai savukārt var noderēt hialuronskābi saturošas sūkājamās tabletes. Tās palīdzēs rūpēties par gļotādas veselību un ātrāku atjaunošanos.

Mājas aptieciņas papildināšanai vīrusu sezonā - ja vēlaties savlaicīgi papildināt mājas aptieciņu ar līdzekli kakla sāpju gadījumiem, var izvēlēties tabletes ar antiseptiskām īpašībām, ko lieto mutes dobuma un rīkles iekaisuma simptomu mazināšanai.

Kam pievērst uzmanību?

Atcerieties, ka ikviens medikaments vai uztura bagātinātājs ir jālieto pareizi un atbilstoši norādījumiem. Farmaceite I. Priedniece aicina īpaši pievērst uzmanību šiem aspektiem:

  • Sastāvs. Izvēloties sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm, ir jāpievērš uzmanība to sastāvam - vai tās satur cukuru vai medu un cik daudz? Vai arī tās satur saldinātājus? Starp sastāvdaļām var būt arī kviešu ciete. Atcerieties, ka nedrīkst lietot noteiktus preparātus, ja jums ir alerģija pret kādu no to sastāvdaļām.
  • Lietošanas norādījumi. Vienmēr ievērojiet lietošanas norādījumus, jo pārlieku bieža lietošana var būt kairinoša gļotādai un kuņģa-zarnu traktam. Vienmēr izlasiet lietošanas pamācību un konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par pareizu lietošanu.
  • Atbilstība vecumam. Bērniem izvēlieties vecumam atbilstošus līdzekļus, kā arī atcerieties, ka tie jāglabā bērniem neredzamā un nepieejamā vietā, jo šīm tabletēm mēdz būt patīkama garša un tablešu izskats piesaista bērnu uzmanību.

Pārliecinieties, vai kakla sāpju iemesls nav atvilnis

Reizēm par iemeslu kakla sāpēm var būt kuņģa skābju atvilnis. Ir svarīgi to konstatēt, lai varētu izvēlēties atbilstošāko ārstēšanu, uzsver farmaceite. Atviļņa slimības gadījumā jāmaina diēta un arī dzīvesveids, kā arī nepieciešamības gadījumā jālieto medikamenti, kas samazina kuņģa skābes izdali, un līdzekļi, kas pārklāj, aizsargā un atjauno kuņģa skābes bojāto gļotādu. Atbilstošāko ārstēšanu nozīmēs ārsts.

Atcerieties! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Pirms zāļu lietošanas lūdzam uzmanīgi izlasīt lietošanas instrukciju vai atbilstoši informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

Dzīvesstils

Vienkāršs, atsvaidzinošs dzēriens, kas ir lieliski piemērots vasarīgai pasēdēšanai. Lai iegūtu īpašu garšu, nomainiet minerālūdeni pret šampanieti.

Svarīgākais