Ziema var būt izaicinošs gadalaiks locītavu veselībai, īpaši senioriem, jo aukstajā un slidenajā laikā biežāk gribas palikt mājās, tādējādi arī biežāk mēdz izpalikt gan pastaigas svaigā gaisā, gan dažādas citas fiziskās aktivitātes.
Kā rūpēties par locītavu veselību ikdienā, arī ziemā, un kādi signāli liecina par problēmām, stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.
Daudzi ikdienas ieradumi var ietekmēt mūsu locītavu veselību, stāsta ģimenes ārste Z. Zitmane. Biežākie no tiem noteikti ir ilgstoša sēdēšana vai stāvēšana vienā un tajā pašā pozā, piemēram, darba vietā, nepiemēroti apavi, kas var radīt pārāk lielu slodzi, sākot no pēdu locītavām un beidzot ar mugurkaulu, pārmērīga svara celšana nepareizās pozās (smagi maisi, mugursomas u. c.), kā arī vispārējie neveselīgie dzīvesveida faktori - nepietiekams miegs, neveselīgs uzturs, smēķēšana un alkohola lietošana.
Locītavu veselības uzturēšana ir būtiska, lai nodrošinātu labu fizisko veselību un dzīves kvalitāti, kā arī samazinātu locītavu sāpes. Lai palīdzētu uzturēt savas locītavas veselas, ģimenes ārste Z. Zitmane iesaka:
Locītavu veselībai ir svarīgi visi vitamīni un vairāki minerāli, kuru iekļaušanai uzturā jāpievērš uzmanība, kā arī nepieciešamības gadījumā jāuzņem uztura bagātinātāju formā. Farmaceits K. Čerjomuhins skaidro vitamīnu un minerālvielu nozīmi locītavu veselības uzturēšanā:
A vitamīns nodrošina pareizu epitēlija, skrimšļu un kaulu audu atjaunošanu. A vitamīna trūkumu organismā raksturo imūnsistēmas pavājināšanās, kas rada labvēlīgus apstākļus infekcijas slimību attīstībai, kā arī izraisa osteoporozi. Turklāt A vitamīnam beta karotīna veidā piemīt antioksidanta īpašības, kas palēnina ķermeņa novecošanu un aizsargā locītavas no atrofiskām un deformācijas izmaiņām vecuma dēļ.
E vitamīns uzlabo reģeneratīvās īpašības organismā, palēnina novecošanas procesu un novērš brīvos radikāļus, kuriem ir destruktīva ietekme uz locītavām. Interesanti, ka, lai organismā uzsūktos A un E vitamīns, ir nepieciešams C vitamīns.
C vitamīns pastiprina dabiskā kolagēna ražošanu organismā, kas nepieciešama skrimšļu, epitēlija un saistaudu veidošanai.
B grupas vitamīniem piemīt pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība. Turklāt tie ir atbildīgi par magnija asimilāciju un sedimentāciju locītavās un kaulos, kā arī sāls un minerālvielu metabolismu. Pantotēnskābe (B5) mazina sāpes kaulu locītavās, piridoksīns (B6) stiprina kolagēna slāni uz kaulu audiem, bet cianokobalamīns (B12) atbalsta šūnu darbību, kas sintezē kaulu masu.
D vitamīns ir ļoti svarīgs kaulu veselībai. Turklāt tas piedalās kalcija fosfāta metabolismā un pretojas skrimšļa audu iznīcināšanai.
Selēns uzlabo antioksidantu iedarbību, un tam ir izteikts anestēzijas efekts, kas palīdz mazināt sāpes. Selēns novērš audu bojājumus, uzlabo mikroelementu uzsūkšanos un paātrina bojāto locītavu dzīšanu. To lieto kompleksā terapijā ceļa locītavas ārstēšanai.
Varš novērš skrimšļa iznīcināšanu, stiprina saistaudus, atbrīvo audus no liekajiem brīvajiem radikāļiem, kas traucē locītavu atjaunošanos. Turklāt varš kopā ar C vitamīnu uzlabo kolagēna ražošanu un piesātina šūnas ar skābekli. Tam piemīt izteiktas antibakteriālas, pretiekaisuma un pretreimatiskas īpašības.
Kalcijs ir galvenais makroelements kaulu un skrimšļu audu veidošanai, taču kalcijs organismā uzsūcas tikai D vitamīna klātbūtnē. Tas ir būtisks osteohondrozes, osteoporozes, locītavu un mugurkaula problēmu un kaulu traumu ārstēšanai.
Kolagēns ir organisma pamata proteīns, kas veido 75-90% no locītavu skrimšļa audiem. Ir zināms, ka pēc 30 gadu vecuma kolagēna ražošana samazinās, kā rezultātā parasti samazinās arī fiziskā aktivitāte, tāpēc ir svarīgi organismam palīdzēt uzņemt nepieciešamo kolagēnu.
Ir vairāki simptomi, kas var liecināt par locītavu veselības problēmām, un tie var atšķirties atkarībā no konkrētās slimības, skaidro ģimenes ārste Z. Zitmane. Biežākie simptomi, kas var norādīt uz locītavu problēmām un kļūt par iemeslu, lai konsultētos ar ārstu, ir:
Ja ir kāds no šiem simptomiem vai tas pastāvīgi pasliktinās, ir svarīgi konsultēties ar ārstu. Ārsts veiks nepieciešamos izmeklējumus, diagnosticēs problēmu un noteiks piemērotu ārstēšanu. Atbilstoša agrīna ārstēšana var palīdzēt kontrolēt slimības progresēšanu un uzlabot dzīves kvalitāti.