Dabiskā un organiskā kosmētika — kāda ir atšķirība?

© Publicitātes foto

Kosmētika, kas izgatavota no dabiskām sastāvdaļām, kļūst arvien populārāka visā pasaulē. Daudzi lielie zīmoli, kas laiž klajā tradicionālo “ķīmiju”, sāk veidot atsevišķas dabiskas līnijas vai pērk jau esošās eko markas (piemēram, L' Oréal nopirka Logocos organiskās kosmētikas zīmolu).

Tā nav mode. Tā ir domšanas maiņa. Pāreja uz veselīgu dzīvesveidu, uz pareizu uzturu un uz dabīgu kosmētiku ir pilnīgi loģiska. Ja domā par pārtikas produktu sastāvu, pamazām sāc skatīties arī uz savas kosmētikas etiķeti. Pamatuzdevums — lai organismā nonāktu pēc iespējas mazāk visādu nejaucību.

pixabay.com

Lai apzīmētu kosmētiku, kas izgatavota no dabiskām sastāvdaļām, tiek lietoti dažādi termini — organiska, dabiska, ekoloģiska, naturāla, bio, ētiska, vegan utt. Bieži šos vārdus uztveram kā sinonīmus, bet tā gluži nav.

Lielākā daļa no šiem terminiem ir tikai mārketinga triks. Patiesi tīra kosmētika ir organiskā (organic) vai dabiskā (natural). 2006. gadā Eiropas sertificēšanas organizācijas saskaņoja šādai kosmētikai visus vides standartus un prasības.

pixabay.com

Gan dabiskā, gan organiskā kosmētika:

 • satur ne mazāk kā 95% dabiskas izcelsmes sastāvdaļu;
 • nesatur sintētiskas krāsvielas un aromatizētājus;
 • nesatur naftas ķīmiskās pārstrādes produktus;
 • nesatur ģenētiski modificētus komponentus;
 • nesatur silikonus, parabēnus, formaldehīdus un citas sintezētas sastāvdaļas, kas spēj uzkrāties organismā un atstāt negatīvu ietekmi;
 • augu audzēšanas procesā netiek izmantoti mākslīgie mēslojumi, bet pret kukaiņiem necīnās ar insekticīdu palīdzību;
 • kosmētika nav testēta uz dzīvniekiem;
 • uz iesaiņojuma norāda pilnu sastāvdaļu sarakstu.

Tagad par atšķirībām.

Organiskajā kosmētikā:

pixabay.com

 • nav dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļu;
 • ne mazāk kā 95% sastāvdaļu ir augu izcelsmes, no tām ne mazāk kā 10% sastāvdaļu audzētas ar organiskās zemkopības metodi;
 • iepakojums ir tikai no bioloģiski noārdāmiem materiāliem.

Dabiskajā kosmētikā:

Publicitātes foto

 • pieļaujamas dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas (piemēram, bišu vasks, vistu tauki);
 • ne mazāk kā 50% augu valsts izcelsmes sastāvdaļu, no tām ne mazāk kā 5% sastāvdaļu izaudzētas ar organiskās zemkopības metodi.

Jautāsiet, kas tad ietilpst 5% organiskās kosmētikas un 50% dabiskās? Tie ir minerālas izcelsmes produkti, kā arī mākslīgās sastāvdaļas, kas identiskas dabīgajiem — peptīdi, C vitamīns, ceramīdi. Piemēram, ēteriskās eļļas var iegūt no augiem, kurus apdraud izzušana, bet var — sintezēt laboratorijā.

Hialuronskābi vēl nesen saņēma no dzīvnieku audiem, bet tagad veiksmīgi “gatavo” mēģenē. Tāpēc neuztraucieties, nekas bīstams šīs kosmētikas sastāvā nav.

Šādas dabiskas kosmētikas izlaišana ir sarežģīta lieta: vērtīgas sastāvdaļas, roku darbs. Maz ir tikai saņemt starptautisku sertifikātu — produkciju vēl nepārtraukti pārbaudīs. Tāpēc jau tā kosmētika maksā tik dārgi. Vai šī kosmētika ir efektīvāka nekā ķīmiskā? Grūti pateikt. Bet tajā nav nekā kaitīga

Dzīvesstils

Maizes izstrādājumi ir visizplatītākais produkts lielākajai daļai mūsu planētas iedzīvotāju. Tos var izmantot dažādās situācijās, sākot no rīta maltītes līdz piknikam vai saldajam ēdienam. Bet ko darīt, ja maize dažas dienas pēc iegādes paliek veca un sapelējusi.