© Publicitātes foto

Advente – Ziemassvētku gaidīšanas liturģiskais termins – ir pārdomu un gatavošanās laiks pirms Ziemassvētkiem. Visizplatītākais adventes laika simbols ir adventes vainags – vienkāršs mūžzaļo egļu zaru aplis. Zari paliek zaļi pat tad, kad daba guļ ziemas miegā.

Mūžzaļie zari liecina par dzīves turpināšanu. Savukārt aplis simbolizē bezgalību. Nav sākuma un nav gala. Un šajā zaļojošā aplī tiek iedegtas sveces. Četras sveces simbolizē četras gaidīšanas svētdienas un tiek iedegtas visu adventes laiku. Adventes vainags rada noskaņu, tumsā gaidot dienu, kad Kristus piedzima un pasaulē nāca gaisma.

Tradicionālie adventes vainaga materiāli

Adventes vainags ir izgatavots no materiāliem, kas simbolizē Kristu. Papildus mūžzaļajiem egļu zariem ir arī āmuļu zariņi, kas simbolizē krustā sisto Kristu. Leģenda vēsta, ka āmuļi tika izmantoti, lai izgatavotu ērkšķu vainagu Kristus galvai, un ka āmuļa ogas bija dzeltenas, līdz tās nokrāsoja sarkanas ar Jēzus asinīm. Bieži vien vainagā tiek iepītas efejas un vīnogulāji. Tāpat kā āmulis, arī tie nes augļus ziemā un tiek izmantoti, lai atgādinātu mums par cilvēka vājumu un nepieciešamību “pieķerties” dievišķajam spēkam.

Kreatīva pieeja savam adventes vainagam

Ja šogad gribas “izkāpt ārpus rāmjiem”, piedāvājam dažas interesantas idejas, kā pašam izveidot savu unikālo adventes vainagu.

Šampanieša krāsas priedes čiekuru un ogu vainags

Publicitātes foto

Iedvesmojoties no Latvijas ziemas ainavām, šis krāšņais spalvu Ziemassvētku vainags ir pildīts ar priežu zariņiem, šampanieša krāsas priežu čiekuriem un ogu ķekariem.

Savvaļas kaltēto ziedu vainags

Publicitātes foto

Ja nevēlaties tradicionālo skujkoku vainagu, izvēlieties šo skaisto no kaltētiem savvaļas vai dārza ziediem. Šis apburošais vainags apvieno tradicionālos svētku rotājumus lauku stilā, apvienojot savvaļas zālāju sajaukumu ar smalkiem ziediem.

Vainags uz metāla stīpas

Publicitātes foto

Šādu vainagu pagatavojot būs nepieciešami vien daži kaltēti augi. Visu pārējo var nopirkt Depo vai līdzīga tipa veikalā. Ja vēl piemeklēt tāda paša materiāla svečturi, var sanākt gaumīga un minimālistiska kompozīcija.

Nokrāso pats

Publicitātes foto

Lai atsvaidzinātu iepriekšējā gada vainagu vai vienkārši radītu jautru koptēlu, čiekurus var iekrāsot sev tīkamā krāsā. Šāds vainags izskatīsies lieliski arī pie ārdurvīm.

Sirds formas vainags

Publicitātes foto

Tam ir stikla un pērļu krelles, 10 siltas LED gaismas un smalks sudraba krāsas rāmis. Pērļu vietā var pīt jebkuras citas krāsas krelles.

Adventes vainags traukā

Publicitātes foto

Šādu vainagu lieliski gatavot kopā ar bērniem. Vajadzīgs trauks un ziedu putas, ar ko aizpildīt trauka dibenu. Putās var izgriezt caurumus svecēm, ja ideja ir sveces likt traukā. Un viss pārējais pašu interpretācija.

Kāpostu rožu un hortenzijas vainags

Publicitātes foto

Kā redzams attēlā, vainags ir košs un orģināls. Zilajiem toņiem lieliski piestāvēs sudraba krāsas ornamenti kā arī sveces pelēkā vai sudraba krāsā.

Kompozīcija ar svecēm stikla svečturos

Publicitātes foto

Stikla svečturi ir labs risinājums, ja rodas šaubas par drošību.

Adventes kompozīcija ar koka pagali

Publicitātes foto

Koka pagale, kur iestrādātas vietas svecēm. Šo Adventes “vainaga” versiju 2022.gadā atzina par vienu no populārākajām Latvijā.

Jāņu vainags Ziemassvētkos

Publicitātes foto

Šāds pasteļtoņos ieturēts dekors rada sapņainu Jāņu nakts noskaņu. Ziedi tiek žāvēti, tāpēc vainagu var izmantot atkārtoti un sveces var nomainīt, un tādā veidā vainags maina arī izteiksmi.

Sveču krāsu nozīme

Sveču krāsai arī ir nozīme. Piemēram, dzeltenīgās bišu vaska sveces simbolizē ilgtspējību. Rozā svece tiek saukta arī par “prieka” sveci. Baltās sveces tiek aizdegtas jaunam sākumam un tīrībai, dziedināšanai, patiesībai, meditācijai, mieram, harmonijai. Sarkanās sveces dedzināšana var palīdzēt palielināt kaislību, potenci, izturību, fizisko spēku un drosmi.

Zilās sveces ir lieliski piemērotas garīgai vai emocionālai dziedināšanai, komunikācijas uzlabošanai. Iededziet zilu sveci, lai uzlabotu fokusu, atmiņu, redzētu pravietiskus sapņus un gūtu iedvesmu.

Tāpat kā baltās sveces, arī karaliski zilās var dedzināt harmonijai, sirdsmieram, patiesībai, dziedināšanai. Zaļās sveces vairos naudu un labklājību. Oranžās sveces apvieno dzelteno sveču intelektuālo enerģiju un sarkano sveču agresīvo nolūku. Iededziet oranžu sveci, ja nepieciešama palīdzība lietās, kas saistītas gan ar ātru rīcību, gan ar prātu.

Zelta sveces ir viena no sveču krāsām, kas smeļas vīrišķo vai Dieva enerģiju.

Vislabāk ir sveces izdedzināt līdz galam, ja nepieciešama palīdzība, lai gūtu panākumus, laimi, apgaismību, pārliecību, labklājību, bagātību, personīgo spēku un gudrību.

Kādas ir četras Adventes svētdienas?

Četras Adventa svētdienas tiek ievērotas šādi:

  • Pirmā Adventes svece: Cerība
  • Otrā Adventes svece: Mīlestība
  • Trešās Adventes svece: Prieks
  • Ceturtās Adventes svece: Miers

Uzdod sev interesējošo jautājumu NRA Dzīvesstila ekspertiem, sūtot to uz e-pastu: dzivesstils@nra.lv