60.gadu dumpinieciskuma simbols. Minisvārku vēsture

© Publicitātes foto

Minisvārki parādījās tikai pagājušā gadsimta 60. gadu sākumā, nedaudz vairāk nekā pirms pusgadsimta. Pirms tam sieviešu kājas bija jānosedz. Bet kā minisvārki radās un kļuva tik populāri?

Publicitātes foto

Minisvārki tiek asociēti ar britu modes dizaineri Mēriju Kvantu. Sešdesmito gadu sākumā Kvanta sāka eksperimentēt ar īsākām apakšmalām, abstrahējoties no tā laika dominējošajiem garajiem svārkiem.

Taču tajā pašā laikā dizainers Andrē Kuroks nāk klajā ar tieši tādu pašu dizainu. Kāpēc tas notika? Jauna globāla modes tendence nav nekas nejaušs. Tā ir globālo sociālo procesu noteikta tendence. Tāpēc tas, ka ideja radās divu autoru galvās vienlaikus, nav nekas neparasts.

Publicitātes foto

Tādi dizaineri, kā, piemēram, Balenciaga vai Dior, jau 50. gadu beigās ļoti saīsināja savus svārkus gandrīz līdz ceļiem. Tērpu fasons un dizains redzams filmas "Aizliegtā planēta" un "Lidojums uz Marsu". Viss jau virzījās uz minisvārku izskatu un to izplatīšanos.

Publicitātes foto

Minisvārki kļuva par jauniešu kultūras un dumpīguma simbolu. Jaunākā paaudze to pieņēma, kā atkāpi no konservatīvajām pagātnes modes normām.

Publicitātes foto

Popmūzikas uzplaukums un ikonisku personību The Beatles un Twiggy ietekme veicināja minisvārku popularitāti. Tie kļuva par 60. gadu enerģiskā un dinamiskā gara simbolu.

Publicitātes foto

Mērija Kvanta

Publicitātes foto

Pēc izglītības ilustratore un pēc aicinājuma modes cienītāja atvēra savu apģērbu veikalu, kur apkopoja stilīgus modeļus no tirgiem un jauniem dizaineriem. Tad Kvanta sāk šūt pati.

1964.gads tiek uzskatīts par oficiālo gadu, kad viņa radīja minisvārkus. Pie viņas boutique Bazaar bija 10 dienu gara rinda, lai iegūtu kāroto mini. Dienas laikā visi svārki tika izpirkti un naktī viņa šuva jaunus.

Andrē Kuroks

Publicitātes foto

Andrē bija franču dizainers. Mācījies Syndicat de la Couture prestižajā Parīzes skolā.

Strādājis pie vairākiem modes dizaineriem, taču beigās palicis pie Kristobala Balenciaga, kuru viņš uzskatīja par labāko un nostrādāja pie viņa 10 gadus. 1961.gadā viņš atvēra savu augstās modes namu ar nosaukumu Courréges.

Tajā pašā 1964.gadā viņš prezentēja savu Kosmosa laikmeta kolekciju, kurā ietilpa arī minisvārki.

Publicitātes foto

Kurš tad īsti ‘’izgudroja’’ minisvārkus, kurš bija pirmais?

Diez vai autorību var piedēvēt vienam dizaineram, kaut gan izplatīts ir viedoklis, ka tā pieder Mērijai Kvantai, jo tieši viņa iznesa šo tendenci ielās.

Taču pati Kvanta teica: "Tā nebiju es vai Kuroks, kas izgudroja mini, to izgudroja meitenes uz ielām."

Svarīgākais