Mīlu inaugurācijas. Vēl vairāk intronizācijas. Bet pēdējās notiek reti. Abiem pasākumiem ir nacionāls raksturs.
Es labi atceros pieņemšanu par godu Vairas Vīķes-Freibergas inaugurācijai. Pat tad, ja dreskods uz kokteiļpieņemšanu par godu Latvijas Valsts prezidentam bija Dress Elegant vai Black Tie, tomēr galvenais ir tradicionālais un modernais. Es par tradīcijām. Man personīgi patīk, ja izmanto tautas tērpu vai tā elementus, ja izmanto nacionālās krāsas un simbolus, atzīst Tatjana Poļakova (attēlā).
Tā, lai bez vārdiem un teksta, būtu skaidrs par valsti un gadu, kur un kad tas notiek. Pieņemšana par godu inaugurācijai nav ne balle, ne kino godalgas pasniegšana. Galvenais varonis ir valsts pārstāvis. Un tāpēc ir svarīga subordinācija. Zālē ir galvenais varonis.
Uzvalks ir pašprezentācijas elements un ielūgtā viesa vizītkarte, uzvalks parāda, ar ko cilvēks nodarbojas un kāda ir viņa vieta sabiedrībā. Elegants tēls, kad neizceļās friziera un šuvēja darbs, bet tajā pašā laikā frizūra norāda uz notikuma svinīgumu. Tās ir gan pūles, gan cieņas izrādīšana reizē.
Prāts un vieta - tā pēc manām domām ir atbilstība konkrētajam pasākumam. Pretenciozitāte, svītras apģērbā, dekoltē, atsegti ceļgali un pleci, atvērtas kurpes dāmām, bižutērija - tiek izslēgti.
Es neesmu par to, lai visi būtu melnā - jo, piemēram, Nensija Reigana mīlēja sarkano, bet Žaklīna Kenedija rozā un maigi dzelteno. Un viņām uz to bija tiesības.
Kleita līdz grīdai ar šķēlumu no gurniem tiek klasificēta kā mikrokleita. Uzskatu, ka auduma daudzums izdaiļo un nekad neizskatās par daudz. Gan vīriešiem, gan sievietēm.
Ar rokām sasiets tauriņš, ar vienu pogu aizpogāta žakete, golfas no slīdīga materiāla, kas netraucē biksēm un kurpes ar ādas zoli - tas ir minimums vīriešiem. Pulkstenis ar ādas siksniņu. Bikses nedrīkst sakrist, kā arī nedrīkst parādīties kurpju papēdis.
Pieņemšana beidzās, bet fotokadri paliek. Etiķete nav kritikai, bet tā ir par mīlestību un cieņu. Uz jautājumu, kā ģērbties, es vienmēr dodu padomu, pamēģināt iedomāties reakciju uz fotokadru, turklāt runa nav tikai par personīgo, bet par valsts arhīva foto no inaugurācijas pēc dažiem gadiem.
Bet vienotas atbildes uz jautājumu, kas labāk - būt overdressed vai underdressed, nav. Neviens nav atbildējis.
Etiķete nav par apģērbu, bet par vārdu un par cieņu.