Kā iemācīties pareizi sapņot un fantazēt: zinātnieku skaidrojums

© Foto: Pexels.com

Sapņošana ir kļuvusi sarežģīta – secinājuši zinātnieki. Cilvēki vairs nerod prieku no vienkāršas fantazēšanas. Turklāt daudzi pat nezina, kā to darīt. Pētnieki ir atklājuši, ka sapņošana ir kļuvusi par izaicinošu garīgu vingrinājumu, kas cilvēkiem jāapgūst no jauna.

Kas noticis ar spēju sapņot - un kā to var atgūt? Kāpēc cilvēki vairs nezina, kā sapņot, kāpēc tas ir svarīgi un kā atgūt šo spēju, paskaidrots pētījumā, kas publicēts žurnālā “Emotion”.

Ko zinātnieki atklāja

Pētījumu veica Floridas Universitātes psihologi kopā ar kolēģiem no Hārvardas un Virdžīnijas Universitātes. Dalībniekiem tika lūgts sēdēt klusā telpā un domāt par kaut ko patīkamu un jēgpilnu. Nekādu sīkrīku, trokšņa vai uzdevumu - tikai sapņot. Un te nu sākās grūtības.

Daži dalībnieki atzina, ka pat nevarēja izdomāt neko, par ko viņi vēlētos sapņot. Citi zaudēja koncentrēšanās spējas. Daži jutās tik neērti klusumā, ka lūdza mainīt uzdevumu.

Iepriekšējā pētījumā, ko veica tā pati komanda, dalībnieki pat deva priekšroku viegla elektriskā trieciena saņemšanai, nevis palikšanai vienatnē ar savām domām.

Foto: Pexels.com

Kāpēc tas notiek

Pētījuma vadītāja profesore Erina Vestgeita paskaidroja, ka problēma nav tā, ka cilvēki nevēlas sapņot, bet gan tā, ka viņi nezina, kā to darīt.

Mēs esam pieraduši pie pastāvīgas stimulācijas - sociālo mediju plūsmām, TV pārraidēm, tērzēšanas sarunām, darba uzdevumiem. Spēja iztēloties kaut ko abstraktu, kas nav saistīts ar realitāti, pakāpeniski izzūd. Prātam vairs nav laika pārslēgties radošās iztēles režīmā, skaidroja pētniece.

Kā pareizi sapņot

Zinātnieki ir pārliecināti, ka spēja sapņot ir kā muskulis, ko var trenēt. Lūk, ko viņi iesaka:

  • Atvēliet konkrētu laiku fantazēšanai - vismaz 5-10 minūtes dienā.
  • Izvairieties no uzmanības novēršanas - sīkrīkiem, trokšņa, sarunām.
  • Uzdodiet sev tādus jautājumus kā: Kā izskatītos ideāla diena? Kas būtu, ja…?
  • Negaidiet tūlītējus rezultātus. Sākumā tas šķitīs garlaicīgi - un tas ir normāli.

Foto: Pexels.com

Kāpēc tas ir svarīgi

Sapņi dara vairāk nekā tikai padara ikdienas dzīvi gaišāku. Tie uzlabo garastāvokli, samazina stresa līmeni, stimulē radošumu un palīdz pieņemt lēmumus.

Cilvēks, kurš nesapņo, riskē zaudēt spēju saskatīt plašāku ainu, dzīvot ar jēgu un tiekties pēc pārmaiņām.

Psihologi uzsver, ka fantazēšana nav bēgšana no realitātes, bet gan veids, kā ar to tikt galā.

Dzīvesstils

Simnel kūka ir augļu kūka, kas saistīta ar gavēni un Lieldienām, un to plaši ēd Anglijā, Īrijā, bet daudzās valstīs tā ir arī Mātes dienas kūka, kas izceļas ar mandeļu pastas vai marcipāna slāņiem, parasti viens vidū un viens virsū, un 11 bumbiņām, kas izgatavotas no vienas un tās pašas pastas. Bumbiņas simbolizē 11 Jēzus mācekļus, izņemot Jūdu. Garnē arī ar pavasara ziediem.

Svarīgākais