Kopš pirmajām dienām, kad veikalu plauktos parādījās šī brīnumierīce, mikroviļņu krāsns ir bijis daudzu mītu objekts. Bet vai mikroviļņu krāsns var padarīt jūsu ēdienu sliktu? Ir jau gandrīz 2025. gads, bet tas, kā darbojas mikroviļņi, dažiem joprojām ir liels noslēpums.
Vai esat kādreiz uztraucies par mikroviļņu krāsns lietošanu, jo esat dzirdējis, ka tā var jums kaut kādā veidā kaitēt? Vai arī tas var iznīcināt jūsu pārtikā esošos mikroelementus? Vai pat izraisīt vēzi? Vai tie ir mīti? Vai mēs ne par ko neuztraucamies? Vai arī tajos ir kāda patiesība? Neuztraucieties. Līdz šī raksta beigām mēs būsim pievērsušies katrai no šīm bažām. Vai mikroviļņi iznīcina labvēlīgās uzturvielas? raksta thehealthsciencesacademy.org.
Vispārējā uztraukums par radiāciju ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki baidās par pārtikas nekaitīgumu. Un pilnīgi veltīgi!
Fakts ir tāds, ka mājas mikroviļņu krāsnīs tiek izmantots nejonizējošais zemfrekvences starojums, kam vienkārši nepietiek enerģijas, lai izsistu elektronu no atoma un vēl mazāk saplēstu atoma kodolu.
Objektīvi runājot, neviens nevar pilnībā pasargāt sevi no radiācijas. Cilvēki ir pakļauti starojumam gandrīz katru sekundi katru dienu - no akmeņu dabiskā starojuma (mīti par “izstarojošo” uzbērumu nemaz nav mīti) līdz stariem no kosmosa.
Vai esat kādreiz domājuši par to, kas patiesībā ir radiācija? Radiāciju var atrast mums visapkārt, dažādos daudzumos. Tā būtībā ir enerģijas izdalīšana, ko izdala ikdienas lietas, piemēram, saule un sadzīves elektroierīces. Mēs vienmēr esam pakļauti dabiskajam fona starojumam. No radioaktīvām gāzēm, kas izdalās no zemes, līdz radioaktīvām vielām augsnē.
Vai jums kādreiz ir bijis rentgens? Tas ir vēl viens starojuma veids. Vai esat kādreiz izmantojis sauļošanās krēslu? Arī starojums. Jūsu mobilais tālrunis izdala starojumu, tāpat kā datori, sildītāji un radioaparāti. Tas ir visur! Tātad, vai tas nozīmē, ka mūs pastāvīgi apdraud mikroviļņi un apkārtējā pasaule?
Mikroviļņu krāsnis "nepadara pārtiku "radioaktīvu" vai "piesārņotu". Tā vietā mikroviļņi maisa pārtikā esošās ūdens molekulas, lai tās ļoti ātri kustētos, sasildot pārtiku.
Iespējams, ka vislielāko veselības apdraudējumu rada tie, kas apgalvo, ka mikroviļņi izstaro “kaitīgu” starojumu, pārvēršot nevainīgus pārtikas savienojumus radioaktīvās vielās, kas spēj izraisīt vēzi. Bet vai tā ir taisnība? Šie apgalvojumi ir tik satraucoši, ka ir vērts iedziļināties mikroviļņu starojuma smadzenēs.
Tā kā mikroviļņu starojums ir nejonizējošs, tas var izraisīt tikai pārtikas molekulu pārvietošanos. Tas ir labi! Citiem vārdiem sakot, mikroviļņu starojums nevar mainīt pārtikas sastāvdaļu ķīmisko struktūru. Precīzāk, sildot pārtiku mikroviļņu krāsnī, mikroviļņu radīto starojumu faktiski absorbē ēdienā esošās ūdens molekulas. Šī enerģija liek ūdens molekulām vibrēt, radot siltumu ar šo (nekaitīgo) berzi, kas pagatavo ēdienu.
Mikroviļņu krāsnis ir kļuvušas arvien populārākas kopš 1960. gadiem, pateicoties to ērtībām, augstajai energoefektivitātei, ātrajam apstrādes laikam un ērtai lietošanai. Kopš tā laika pētnieki ir pētījuši, kā pārtikas produkti mikroviļņu krāsnī var ietekmēt to uzturvielu saturu labā vaj sliktā veidā.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā “The Journal of Agricultural and Food Chemistry”, tika atklāts, ka brokoļi saglabāja visas savas minerālvielas, kad tie tiek cepti mikroviļņu krāsnī, bet C vitamīnu zaudēja vāroties, kad vitamīns izskalojās pievienotajā ūdenī.
Kā ar omega-3 zivīs? Pētījumā, kas publicēts žurnālā “Food and Bioproducts Processing”, tika pētīta dažādu gatavošanas metožu ietekme uz jūras asaru uzturvielu saturu. Omega-3 taukskābju zudumi mikroviļņu krāsnī bija lielāki nekā ceptiem jūras asariem.
Tomēr pētnieki vienojās, ka ceptais jūras asaris maisījumam pievienoja nevēlamus taukus un nebija tik veselīgs kā gatavošana mikroviļņu krāsnī.
Kad runa ir par gatavošanas metodes izvēli, tas tiešām ir atkarīgs no jums, jūsu personīgajiem ieskatiem.