15 interesantākie fakti par tualeti

© Publicitātes foto

Tualete cilvēkam ir neatņemama dzīves sastāvdaļa – gluži, kā ēdiens, dzēriens un pat gaiss. Bez tās mēs nevaram iedomāties komfortablu ikdienu. Par tualeti varbūt mēs nedomājam visu laiku, bet tur tiek pavadīts liels daudzums no mūsu dzīves.

 • Lai gan tualetes cilvēkiem ir bijušas jau kopš neatminamiem laikiem, pirmo mūsdienu tualeti (ar nolaižamo ūdeni) 1775. gadā izgudroja skotu pulksteņu veidotājs Aleksandrs Kumings, kā veiksmīgu risinājumu izkārnījumu atstātajai smakai.

Publicitātes foto

 • Dzīves laikā tualetē cilvēks pavada apmēram 3 gadus. Gada laikā vidēji tualete tiek izmantota apmēram 2500 reižu.
 • Tualete mums šķiet pašsaprotama dzīves sastāvdaļa, bet ap 60% jeb 4,5 miljardiem cilvēku nav pieejas mums pierastajai tualetei. Skatoties pēc statistikas, tikai trešajai daļai skolu pasaulē ir funkcionējošas tualetes.
 • 2001. gada 19. novembrī tika dibināta Pasaules Tualetes Organizācija, tagad katru gadu šajā datumā tiek svinēta Pasaules Tualetes diena.

Publicitātes foto

 • Afganistānā ir vairāk televizoru nekā tualešu. Lai gan 90% cilvēku ir televizors, tikai 7% cilvēku mājās atrodas ar ūdeni noskalojamā tualete.
 • Visdārgākā tualete pasaulē atrodas Internacionālā Kosmosa stacijā (IKS). Tā izmaksāja 19 miljonus dolāru jeb 17 miljonus euro. Nesen NASA iztērēja 23,4 miljonus dolārus jaunas “sūcošās” tualetes izveidei, ko varētu samainīt IKS ar jau esošo tualeti.
 • Daudzās publiskajās tualetēs ir zīmes un plakāti ar to, kā pareizi jamazgā rokas (ar ziepēm 15 - 20 sekundes). Tomēr tikai 5% cilveku mazgā rokas ilgāk par 15 sekundēm.
 • Pārāk ilga sēdēšana uz poda var laika gaitā novest līdz hemoroīdiem. Tātad, lai izvairītos no šādām un līdzīgām veselības problēmām, izvairieties no telefona ņemšanas līdzi uz tualeti, lai gan jo vairāk aplikāciju telefonā, jo ilgāks laiks tiek pavadīts tualetē.

Publicitātes foto

 • Pirmā pazemes kanalizācijas sistēma tika uzbūvēta Senajā Romā apmēram 500 gadus p.m.ē. Arī pirmās maksas tualetes tika izmantotas Senajā Romā pirms 74 gadiem p.m.ē..
 • Katru gadu apmēram 40 000 amerikāņu savainojas, esot tualetē. Pat Anglijas karalis Džordžs II (attēlā) 1760. gadā nomira, nokrītot no sava tualetes poda.

Publicitātes foto

 • Dienvidkorejā Suvonā ir sausās tualetes atrakciju parks. Tajā attēlo gan Senās Romas, gan Eiropas stila tualeti, un, protams, sausās tualetes.

Publicitātes foto

Amerikā pētījumam par tualetes papīra novietošanu izlietoja 100 000 dolārus. Tikai ceturtā daļa cilvēku noliek savu tualetes papīru ar galu aizmugurē.
 • Tiek uzskatīts, ka pirmo tualetes papīru izgudroja 6.gs.p.m.ē. Ķīnā, tomēr 1890. gadā Filadelfijā Skota Papīra kompānija iepazīstināja pasauli ar tualetes papīra rulli. Šī kompānija ir joprojām pastāvoša, un ir viena no vislielākajām papīra kompānijām pasaulē.
 • Katru reizi tualetē tiek nolaisti 26 litri ūdens, tomēr baktērijas, kas ūdenī sakrājušās, nolaišanas laikā izšļācas līdz 2 metru augstumam, tāpēc ir ieteicams nolaist tualetes poda vāku pirms ūdens nolaišanas.

Publicitātes foto

 • Lielai daļai cilvēku ir bail apmeklēt publiskās tualetes. Urīna pārlieku ilga saturēšana var novest līdz nieru un urīnpūšļa problēmām, tāpēc daļa cilvēku, kuriem ir bail apmeklēt publiskās tualetes, tomēr atturās dzert šķidrumus pirms iziešanas no mājas.

Dzīvesstils

Virtuves huligāns Pipars piekrīt, ka laiks mūsdienās ir dārgs, tāpēc piedāvā recepti, kur 20 minūšu laikā ir iespēja pagatavot garšīgu maltīti visai ģimenei. Pārliecinies pats!

Svarīgākais