Dziedātāja Līga Rīdere: «Tuvāka man ir līgošana, nevis ballēšanās»

© Foto no privātā arhīva

Vārda dienu 23. jūnijā svin vairāk nekā 10 000 Latvijas Līgas. Četru bērnu māmiņa un skaistās balss īpašniece Līgu Rīdere atklāj savas Līgo tradīcijas, vērtības un gaidas.

Būt kopā ar tuvākajiem

Foto no privātā arhīva

Tik skaistu un latvisku vārdu man iedeva vecāki par godu Līgo, jo mēnesi pirms manas dzimšanas dienas 1988. gada 15. aprīlī latviešiem atkal atļāva svinēt Jāņus un tie ieguva oficiālu svētku statusu. Turklāt man ļoti patīk mans vārds. Līga skan vienkārši, skaisti un spēcīgi. Tāda es esmu arī kā personība.

Runājot par vārda dienas svinībām, atklāti sakot, es vienmēr esmu jutusies, ka svinam Jāņus nevis kādam vārda dienu. Manuprāt, tajā nav nekā slikta, bet, protams, bieži par manu vārda dienu atcerās tikai Jāņu dienā, kad visi sveic Jāņus. Taču tas man nav svarīgākais. Man svarīgi būt kopā ar man tuviem cilvēkiem un svētki ir papildus iespēja to realizēt.

Vainagu pīšana un «Limuzīns Jāņu nakts krāsā»

Foto no privātā arhīva

Runājot par atmiņām, tad zinu, ka Līgo dienu ļoti gaidīju. Jau vairākas nedēļas pirms svētkiem, līksmoja sirds radio, dzirdot Līgo dziesmas, šo sajūtu paspilgtināja mana ikdiena laukos.

Līgo dienā staigāju pa pļavu un pinu sev vainagu, svētkiem gatavojās arī vecāki, jo bērnībā Līgo bieži svinēja mūsu mājās, jo mēs ar brāli bijām vārda gaviļnieki - Līga un Jānis.

Arī mans vectēvs bija Jānis. Tāpat bērnībā Līgo svinējām ģimenes lokā, vienmēr lauku sētā ar savu ugunskuru, radiem un dziesmām.

Tagad, kad esmu pieaugusi, svinēšana ar vecākiem izpaliek. Studiju laikā svinējām ar kursabiedriem. Uz lieliem pasākumiem nekad neesmu devusies un arī neprasās. Tagad, kad ir sava ģimene, man kā četru mazu bērnu mammai labprātāk gribas būt mājās, mazā draugu lokā. Un kā svētku sastāvdaļu man ļoti patīk noskatīties filmu «Limuzīns Jāņu nakts krāsā».

Tuvāka ir līgošana, nevis ballēšanās

Foto no privātā arhīva

Turpinot vēl par manām mīļākajām atmiņām, tie ir vieni Līgo, kas tika aizvadīti pie vecmammas, kad vēl vectēvs Jānis bija dzīvs. Atceros māju kā tuneļus no meijām, pļavas ziedu pušķiem, zālēm, kas bija izklātas pa grīdu - tas skaistums un smarža man palikusi atmiņā vēl šodien.

Vispār Līgu jau ir ļoti daudz. Pirmais, kas nāk prātā, atceroties kādu no Līgām, ir vienkāršība un dzīvesprieks. Vārds nenosaka līdzību, jo katrs cilvēks ir pilnīgi oriģināls un ievērības cienīgs. Katru veido viņa dzīves pieredze un izvēles. Un par to, ka zaļumballēs Līgām un Jāņiem ieeja ir bez maksas, nemaz nezināju, jo uz sabiedriskiem Līgo svētkiem neesmu gājusi. Man tā ir pārāk liela drūzma. Man sirdī tuvāka ir līgošana, nevis ballēšanās.

Pateicība Dievam par skaisto zemi

Foto no privātā arhīva

Man pašai ļoti mīļa ir «Čikāgas piecīšu» Līgo dziesma, kurā dzied par ģimenes vērtībām, par to nodošanu bērniem un nākamajām paaudzēm. Dziesma pa dzīvi, kur sievietes nodod sievišķību caur rūpēm un vīri vīrišķību caur vadību visām paaudzēm - ģimeniskumu.

Foto no privātā arhīva

Es šos vēlētos dēvēt par ģimenes svētkiem, jo vasaras pilnbrieds simbolizē auglību, bagātību un tādai būtu jābūt katrai ģimeni. Arī man ir uz ko tiekties. Pateicība Dievam par mūsu skaisto zemi un labestīgajiem cilvēkiem. Novēlu visiem šajos svētkos apdomāt, par ko vari būt pateicīgs šajā svētku laikā.

Dzīvesstils

26. jūlijā plkst. 19.00 - grezni vasaras svētki īstiem gardēžiem un džeza mūzikas cienītājiem: izcils džeza koncerts šarmanta multimākslinieka izpildījumā un izmeklētas trīs kārtu vakariņas no restorāna WHITEHOUSE komandas, stāsta menedžere Liza Manija.

Svarīgākais