Komunistiskā genocīda upuru piemiņai orķestris "Rīga" veltīs koncertprogrammu "Lūgšana"

© Foto: Jānis Porietis

14. jūnijā komunistiskā genocīda upuru piemiņai orķestris “Rīga” veltīs latviešu mūzikas koncertprogrammu “Lūgšana”. Pūšaminstrumentu orķestrim līdzās būs Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”. Pie diriģenta pults stāsies kora “Sōla” diriģenti – mākslinieciskais vadītājs Kaspars Ādamsons, Artūrs Oskars Mitrevics un Jurģis Rāts, stāsta Baiba Tilhena, Orķestra “Rīga” mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Koncerts notiks 14. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā un klausītājiem būs pieejams bez maksas. Ieeja ar bezmaksas ielūgumiem, kas saņemami jau no piektdienas 7. jūnija.

Koncertprogrammā “Lūgšana” iekļauta īpaši izmeklēta dažādu paaudžu latviešu komponistu radīta mūzika, kuru konceptuāli vieno piemiņas tēma.

Tā būs gan oriģinālmūzika, kas rakstīta simfoniskajam pūtēju orķestrim, gan arī mūzika korim a capella jeb kormūzika bez pavadījuma, tā arī opusi, kurus orķestris “Rīga” izpildīs kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas jaukto kori “Sōla”.

Nozīmīga daļa koncerta programmā atvēlēta Viļņa Šmīdberga daiļradei, jo tieši koncerta dienā - 14. jūnijā - tiks atzīmēta komponista 80. jubileja. Šmīdberga sadarbība ar orķestri “Rīga” datējama jau vairākās desmitgadēs. Šajā laikā orķestrim veltīti oriģinālmūzikas darbi, aranžējumi un pat atjaunots pagājušā gadsimta latviešu roka grupas “Katedrāle” muzikālais materiāls, restaurējot grupas dalībnieku Viļņa Šmīdberga un Gunāra Šimkus oriģinālkompozīciju skices un izveidojot jaundarbu “Katedrāle”, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja 2021. gada festivālā “Windstream”.

Piemiņas dienas koncertā skanēs Šmīdberga Trešā simfonija, kas pirmo reizi atskaņota 2010. gadā un godalgota ar Lielo mūzikas balvu, kā tā gada labākais jaundarbs. Iedvesmu mūzikas sacerēšanai komponists smēlies savas ģimenes traģiskajā vēsturē, un veltījis to visiem komunistiskā režīma upuriem. Komponists, raksturodams savu simfoniju, teic, ka šajā skaņdarbā apkopota visa viņa mūža garumā gūtā radošā pieredze. Simfonijas gaišajā postlūdijā kā aizlūgums par mirušajiem izskan katoļu lūgšana - korālis “Esi sveicināta, Marija”.

Šmīdbergs ir arī meistarīgs instrumentāciju radītājs, labi pārzinot pūšaminstrumentu orķestra specifiku.

Publicitātes foto

Klausītājiem būs iespēja dzirdēt Šmīdberga veidotu instrumentālu versiju Pētera Plakida kora dziesmai “In memoriam”, bet pirmatskaņojumā izskanēs instrumentācija Artura Maskata opusam “Lacrimosa”, kas tapis 1995. gadā korim, ērģelēm un stīgu orķestrim un veltīts prāmja “Estonia” bojā gājušo piemiņai. Šajā pārlikumā Maskata mūzika skanēs pūtēju orķestra un kora izpildījumā.

Orķestris un koris vienosies arī Jēkaba Jančevska mūzikā “Klusiņām jūra tek”. Šī mūzika sacerēta 2016. gadā un ir pirmais skaņdarbs, ko Jančevskis sarakstījis pūtēju orķestrim, kas vainagojusies auglīgā sadarbībā vēl līdz šim. “Klusiņām jūra tek” ir balstīta latviešu tautas dziesmā un kopā savīs orķestra, kora un kokles skanējumu. Latvijas Kultūras akadēmijas jauktā kora “Sōla” sniegumā koncertā a capella atskaņojumā dzirdēsim Pētera Vaska skaņdarbu “Un pēkšņi tāds klusums” un Andra Dzenīša “Lūgšana”.

Dzīvesstils

Baltmaize jau sen ir pasaules veselo cilvēku melnajā sarakstā. Patiešām, cepts ar kviešu miltiem, kas iegūti no graudiem, kas ir apstrādāti un kuriem ir atdalīti veselīgie apvalki, šis ātro ogļhidrātu avots izraisa bīstamus cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs.

Svarīgākais