Kā atzīmēt 4.maiju Latvijas gaumē. Patriotiski un dziesmām skanot

© Foto: Kaspars Krafts

Katru gadu 4.maijā, Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienā, svētku svinēšana kļūst par iecienītu un ģimenisku tradīciju, kur kopā sanāk ģimenes un draugi, lai lolotu Tēvzemes mīlestību.

Viens scenārijs svētkiem ir šāds. Pie mājām stalti plīvo Latvijas karogs, skan latviešu dziesmas un top svētku maltīte. Visi mājinieki - gan mazi, gan lieli ir svētku drānās un galdu klāj balts galdauts.

Pavisam cits scenārijs, ir tāds, kad izvēlamies doties ārpus mājām, lai baudītu īpašo svētku programmu, kas bieži vien ir bez maksas, ļaujoties kultūrai, mākslai un kopā būšanai. 4.maija ceļvedis iepazīstinās ar pasākumiem galvaspilsētā. Programma ir plaša un derēs jebkurai gaumei. Lai skaisti svētki!

Foto: Vladislavs Proškins

Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītās svinības sāksies 4. maijā no pulksten 10.30 līdz 11.00 ar svinīgu ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa.

No pulksten 12.00 līdz pulksten 13.30 Brīvības laukumā notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīta Latvijas skolu pūtēju orķestru defilē programma.

Foto: Dmitrijs Suļžics/MN

No pulksten 12.00 līdz pulksten 18.00 Arkādijas parkā un Latgales parkā norisināsies radošās darbnīcas visai ģimenei - Radi zaļu Latviju!.

Apmeklētāji varēs iejusties mežaudzētāju un dārznieku lomās, iestādīt podiņā kociņu vai puķes, ko vēlāk pārstādīt savā dārzā, mājas pagalmā vai mežā.

Savukārt no pulksten 15.00 līdz 16.00 abos parkos uzstāsies Latvijas skolu pūtēju orķestri.

Latvijas filmu maratons

Foto: Ģirts OZOLIŅŠ/MN

Arī Vērmanes dārzā no pulksten 13.00 līdz 17.00 notiks radošā darbnīca Radi zaļu Latviju!, tāpat arī izklaidi nodrošinās muzikālā programma bērniem Tu esi Latvija un citas radošās darbnīcas visai ģimenei.

Pasākuma laikā Vērmanes dārzā varēs piedalīties dažādās radošās darbnīcās - kopā ar ilustratori un komiksu mākslinieci Rebeku Lukošus izveidot savu Baltā galdauta stāstu, izgatavot savu karodziņu vai nozīmīti par ziedošu Latviju, apgleznot puķu podiņus vai auduma maisiņu. Muzikālo programmu veido bērnu vokālie ansambļi “Podziņas”, “Kolibri”, “Momo”, “Knīpas un Knauķi”, “Poppy”, “Dzeguzīte” un muzikālā apvienība “BikiGRUPA”. Pasākumu vadīs aktieris Rihards Zelezņevs.

Savukārt no pulksten 13.00 līdz 23.00 kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies 4. maija Latvijas filmu maratons.

Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!

Publicitātes foto

No pulksten 13.00 līdz 20.00 Rātslaukumā, Vecrīgā, notiks ikgadējā akcija Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai! un svētku koncerts “Citādi ceļi”.

Pulcēšanās tautas tērpu gājienam pa novadiem Rātslaukumā notiks, sākot no pulksten 12.30, bet pulksten 13.00 notiks svētku atklāšana kopā ar folkloras un seno cīņu kopu “Vilkači”.

No pulksten 13.20 līdz pulksten 14.00 notiks svētku gājiens maršrutā Kaļķu iela-Brīvības laukums, laikā no pulksten 14.00 līdz pulksten 14.40 noliekot ziedus pie Brīvības pieminekļa.

Foto: Agnese Tauriņa

Pulksten 15.00 sāksies svētku koncerts Rātslaukumā Citādi ceļi. Koncertā būs dzirdami solisti: Aija Vītoliņa, Atis Auzāns, Dagnis Roziņš, Katō, Mārtiņš Kanters, Raimonds Celms, Samanta Tīna; instrumentālā grupa: Artūrs Sebris (saksofons), Dairis Petrauskis (bungas), Edgars Jass (taustiņi), Gatis Priekulis (ģitāra), Marija Vasiļjeva (akordeons), Rolands Stepanovs (basa ģitāra). Muzikālais producents - Uldis Timma. Savukārt no pulksten 17.00 līdz pulksten 18.00 notiks grupas “Laimas muzykanti” koncerts, no pulksten 18.00 līdz pulksten 19.00 grupas “Jauno Jāņu orķestris” koncerts, bet no pulksten 19.00 līdz pulksten 20.00 - grupas “Raxtu raxti” koncerts. Programmu vadīs Raimonds Celms, režisors Sandis Kalniņš.

Tikmēr pulksten 16.00 kultūras pilī “Ziemeļblāzma” notiks Valsts svētku koncerts Latvijas Tautumeitas, kurā uzstāsies etno-pop mūzikas grupa “Tautumeitas”.

Foto: Dmitrijs Suļžics/MN

Savukārt pulksten 16.00 kultūras centrā “Mazā ģilde” notiks jauniešu kora “Balsis” koncerts Latvijai, kurā piedalīsies arī dziedātāja Ieva Parša un instrumentālais ansamblis.

VEF Kultūras pilī pulksten 18.00 skanēs koncerts Latvijas (no)skaņas. Koncertā piedalīsies orķestris “Rīga”, diriģents Valdis Butāns, aktrise Guna Zariņa, koncerta vadītāja Signe Lagzdiņa.

Dzīvesstils

Zaļajiem zirnīšiem ir ierobežots ēšanas laiks, tāpēc, kad tiem iestājas sezona, ir svarīgi izbaudīt šo gardumu pilnībā. Jaunās pākstis nav nepieciešams mizot – tās var vienkārši sagriezt šķērsām un nedaudz slīpi. Ja esat nolēmis izņemt zirņus, nesteidzieties atbrīvoties no pākstīm – tie ir lieliski piemēroti sagriešanai, tāpat kā jebkuri citi dārzeņi, bagātinot ēdienu ar šķiedrvielām.