Berlīnē Helmūta Ņūtona fonda telpās notiek Alises Springsas retrospekcija. Tieši ar šo vārdu pasaule pazina izcilā fotogrāfa dzīvesbiedri Džūnu Ņūtoni, kura arī pati bija lieliska fotogrāfe.
Helmūts Ņūtons nomira 2004. gadā 83 gadu vecumā. Viņš netika galā ar vadību, kad viņa auto izbrauca no Chateau Marmont viesnīcas stāvvietas Losandželosā (droši vien fotogrāfam bija sirdslēkme). Džūna pārdzīvoja vīru par 17 gadiem un nomira pandēmijas laikā, 2021. gada 9. aprīlī, nenodzīvojusi tikai divus gadus līdz savai 100. dzimšanas dienai.
Viņi kopā nodzīvoja garu mūžu - 56 gadus. Tā bija laimīga, bet ne vienkārša laulība. Džūna uzskatīja sevi par emancipētu sievieti, īstu feministi. Bet Helmūts bija atklāts seksists (viņam tika pārmests, ka savas modeles pārvērš par bezdvēseliskiem objektiem un pazemo viņu cilvēcisko un sievišķo cieņu). Bet viņi abi lieliski sadzīvoja zem viena jumta.
“Ar meitenēm var, vai nu mīlēties vai tās filmēt. Savienot vienu ar otru nav iespējams,” sacīja Helmuts Ņūtons, atbildot uz jautājumu, vai viņš bieži mēdz veidot romānus ar savām modelēm.
Džūna bija izņēmums. Viņi iepazinās 1947. gadā Austrālijā, kur Ņūtons, vācu ebrejs, otrā pasaules kara sākumā bēga no savas dzimtās Berlīnes.
Džūna Brauna bija iesācēja teātra aktrise - talantīga un skaista. Helmūts uzaicināja viņu uz fotografēšanos. "Es uzreiz pamanīju, ka viņa ir skaistule, un nekavējoties paziņoju: “Mums ar jums jāizdara izmēģinājuma filmēšana,” savā autobiogrāfijā rakstīja Ņūtons. “Visi fotogrāfi tā rīkojas. Ja meitene iepatikusies un viņa jāievelk gultā, viņi saka: “Jā, uzņemsim dažas izmēģinājuma bildes, tikai nāciet vakarā, pēc darba.” Tā es teicu. Bet tālāk par bildēm tiešām negāja. Viss, ko esmu nolēmis darīt, ir uzaicināt viņu vakariņās."
Pēc gada viņi apprecējās. Helmūta ģimene bija neapmierināta ar šo laulību, jo Džūnā nebija ne kripatiņas ebreju asiņu. Džūnas ģimene arī nebija sajūsmā par viņas izvēli: Helmūts tolaik bija nabags.
Taču Džūna noticēja viņa talantam un tādēļ atteicās no savas aktrises karjeras. 1957. gadā Helmūtam piedāvāja līgumu ar British Vogue, un pāris brauca uz Londonu. Tad viņi pārcēlās uz Parīzi, kur viņi nodzīvoja 23 gadus, tad uz Montekarlo.
Uz 56 gadiem Džūna Ņūtonam kļuva par visu - sievu, partneri, mūzu, asistenti, mākslas direktori, arhivāru, aukli.
Jaunībā viņa bieži pozējusi vīram kā modele. Taču 1970. gadā Džūna pati paņēma rokās fotokameru. Helmutam bija jāveic cigarešu “Gitanes” reklāmas filmēšana, taču viņš saslima ar gripu. Viņš iemācīja sievai turēt kameru un likt gaismu un nosūtīja viņu uz uzdevumu. Džūnai viss izdevās. Tā sākās viņas fotogrāfes karjera.
Džūna Ņūtone kļuva pazīstama ar radošo pseidonīmu Alise Springsa (Alice Springs) - tā sauc pilsētiņu Austrālijas centrā. Kad Džūna nolēma izvēlēties sev segvārdu, Helmūts piedāvāja viņai aizvērt acis un ar pirkstu iebakstīt kartē - viņa bija nonākusi šajā vietā. Alice Springs pilsēta atrodas ļoti skaistā vietā - to ieskauj klintis un tuksnesis, taču tur dzīvot nav viegli - ļoti karsti, tālu no civilizācijas. Tikpat grūta izrādījās arī Džūnas Ņūtones dzīve, jo viņas vīram bija pretīgs raksturs.
Ar laiku Džūna pati izveidoja labu fotogrāfes karjeru. Žurnāli bieži pasūtīja viņai slavenību portretus. Viņa pat iemācījusies kopēt vīra stilu (kad Helmūts negribēja izpildīt kādu pasūtījumu, viņš sūtīja uzdevumā sievu).
Tomēr Džūnas stils atšķirās no Helmūta. Viņas fotogrāfijās ir vairāk sirsnības, dabiskuma un cilvēcības. Un daudz mazāk atklāta seksa.
Alises Springsas retrospekcija Helmūta Ņūtona Berlīnes fondā nav pirmā. 2010. un 2016. gadā šeit jau notika divas viņas lielās izstādes.
Pēc Džūnas nāves 2021. gadā Fonda arhīvus papildināja fotogrāfijas, kas atradās Ņūtonu dzīvoklī Monako, un tas ļāva no jauna palūkoties uz viņas darbiem. Lielāko daļu fotogrāfiju šajā izstādē publika vēl nekad nav redzējusi.
Izstāde notiks līdz 19. novembrim.