Testosterons ir galvenais hormons, kas ietekmē vīriešu fizisko un garīgo veselību. Tas regulē muskuļu masu, tauku vielmaiņu, enerģiju, garastāvokli un libido. Tomēr tā deficīts rodas ne tikai vecākiem vīriešiem, bet arī jauniem vīriešiem. Kāpēc rodas šī problēma un kā to diagnosticēt?
Ar vecumu hormonu līmenis dabiski samazinās, bet jauniem vīriešiem tā deficīts var būt saistīts ar hroniskām slimībām, aptaukošanos, stresu vai sēklinieku bojājumiem. Tajā pašā laikā simptomi - nogurums, muskuļu masas zudums, apātija un seksuāla disfunkcija - bieži vien sakrīt ar citu slimību pazīmēm, kas sarežģī diagnozi, heilpraxisnet.de paskaidroja urologs Raevti Bole no Klīvlendas klīnikas ASV.
Diagnoze tiek noteikta tikai tad, ja tiek apvienoti divi faktori: raksturīgo simptomu klātbūtne un zema testosterona līmeņa apstiprinājums laboratorijas testos.
"Abi faktori kopā sniedz diezgan labu norādi, ka kādam cilvēkam patiešām ir testosterona deficīts," uzsver eksperts. Parasti precīzu novērtējumu ļauj veikt tikai medicīniskā vēsture, individuālās dzīves situācijas un laboratoriskās diagnostikas mijiedarbība.
Par testosterona nozīmi lasiet arī šeit.
Aizdomas par testosterona deficītu nav iemesls panikai, bet gan iemesls rūpīgai izmeklēšanai. Ikvienam, kurš pastāvīgi cieš no tipiskiem simptomiem, jāmeklē medicīniskā palīdzība, lai veiktu diferenciālo diagnozi.
Eksperts brīdina nelietot apšaubāmus uztura bagātinātājus, kas it kā palielina testosterona līmeni. Tie var saturēt bīstamas sastāvdaļas un tiem nav pierādīta efektivitāte, piebilda urologs.
Ja simptomi saglabājas, jāvēršas pie ārsta. Turklāt vajadzētu pārskatīt savu dzīvesveidu: aptaukošanās, fiziskās aktivitātes trūkums un hronisks stress negatīvi ietekmē hormonu līmeni, taču to korekcija var uzlabot situāciju.