Vai humors ir iedzimts? Pārsteidzoši atklājumi

© Foto: pixabay.com

Ja nesaprotat sava tēva jokus, neuztraucieties – iespējams, neesat mantojis viņa komiskās spējas. Jauns pētījums liecina, ka atšķirībā no intelekta vai acu krāsas humora izjūta nav ģenētiska, raksta dailymail.co.uk.

Aberistvitas Universitātes eksperti pirmo reizi ir pētījuši gēnu un vides ietekmi uz komiskajām spējām. Eksperimentā piedalījās vairāk nekā 1000 dvīņu, kuriem tika lūgts izdomāt smieklīgus parakstus multfilmām. Rezultāti, kas publicēti žurnālā Twin Research and Human Genetics, parādīja, ka humora līmenis identiskiem dvīņiem bija vienāds. Tas nozīmē, ka galveno lomu spēlē nevis DNS, bet gan vide un audzināšana.

Zinātnieki arī norādīja, ka tas varētu izskaidrot, kāpēc pasaulē ir tik maz komediantu duetu no vienas ģimenes. Turklāt pētījums apstiprināja, ka vīrieši vidēji uzskata sevi par smieklīgākiem nekā sievietes, kas ir saistīts ar evolūcijas mehānismiem partneru piesaistīšanai.

Tomēr zinātnieki norāda, ka nevar izslēgt nelielu ģenētisku ietekmi. Rezultāti liecina, ka iemesli, kāpēc esat smieklīgs vai joki tiek uztverti klusējot, var būt sarežģītāki un grūtāk novērtējami nekā citas kognitīvās spējas.

Pētījumu vadīja Dr. Gils Grīngross no Aberistvitas Universitātes Psiholoģijas nodaļas. Viņš teica: "Neskatoties uz humora nozīmi, salīdzinoši maz ir zināms par to, kā mēs attīstām savu humora izjūtu vai kāpēc viens brālis vai māsa var būt smieklīgs, bet otrs nav. Mūsu pētījuma atklājums, ka šie talanti nav iedzimti, ir pārsteidzošs, jo tas ir pretrunā ar lielāko daļu pētījumu par tādu kognitīvo spēju kā radošuma un matemātisko prasmju pārmantojamību.”

Lai gan joka stāstīšana var šķist vienkārša, laba humora izjūta ir sarežģīta un unikāla īpašība, ko ietekmē dažādas psiholoģiskas īpašības un personības iezīmes.

Foto: pixabay.com

“Tā atšķiras dažādos sociālajos kontekstos, piemēram, dodoties uz randiņu vai izklaidējoties,” teica zinātnieks.

Šajā pētījumā aizraujoši ir tas, ka tas uzdod jautājumu: ja mūsu humora izjūta nav nodota no vecākiem, bet gan nāk no mūsu vides, kas tieši mūs padara smieklīgus?

Secinājumi ietekmē arī to, kā zinātnieki domā par humora lomu evolūcijā un pat partnera izvēlē.

Lieliska humora izjūta var palīdzēt mazināt spriedzi bīstamās situācijās, veicināt sadarbību, nojaukt starppersonu barjeras un piesaistīt partnerus, kas viss uzlabo izdzīvošanu un vairošanos.

Dzīvesstils

Unikāla vieta – klinšu klosteris, kas izgrebts tieši kaļķakmens klintī, kur nav ne kupolu, ne zvanu, ne zelta rotājumu, taču atmosfēra ir tāda, ka pat skeptiķi apklust. Kas ir šī vieta un kāpēc tai piemīt īpaša enerģija?