Mātes dienas svinības; ko iesaka citu tautu pieredze

© Foto: pixabay.com

Mātes dienas vēsturei ir dziļi iesakņojušās tradīcijas — skaisti ziedi un sirsnīgas kartītes ir maija otrās svētdienas standarta sastāvdaļa. Taču tas nav vienīgais veids, kā svinēt šo dienu. Mātes dienā visā pasaulē valstīm ir savi svinību veidi, un, lai gan dažas seko shēmai “atpūta no mājas darbiem un vēlās brokastis”, citām valstīm ir pārsteidzoša, mazāk pazīstama Mātes dienas vēsture.

Uzziniet, kā madres, mères un máithreacha svin no Bangkokas līdz Londonai.

Mātes diena Latvijā

Mātes diena Latvijā tiek svinēta maija otrajā svētdienā, līdz ar to svinību datums katru gadu mainās. Tie ir starptautiski svētki par godu visām māmiņām. Šajā laikā Latvijā visbiežāk jau ir manāmi dažādi pavasara vēstneši - tulpes un narcises, kas var būt lieliska dāvana ikkatrai māmiņai. Gan lieli, gan mazi bērni dodas pie savām māmiņām ar ziediem, lai pateiktos par visu, ko tās ir darījušas un devušas, raksta kalendars.lv.

Foto: F64

Bērnībā visbiežāk māmiņām dāvājām paštaisītus apsveikumus, kur attēlo sirdis un puķes. Visdrīzāk, ka māmiņas šos skaistos apsveikumus ir nolikušas kādā īpašā vietā, lai ik pa laikam varētu pakavēties atmiņās. Neatņemama Māmiņdienas sastāvdaļa ir koncerti skolās un bērnudārzos, kur bērni māmiņām dzied, dejo un deklamē.

Ne vienmēr svarīgas ir dāvanas, ko pasniedz māmiņai. Kā arī ne vienmēr ir iespēja satikt māmiņu svētku dienā. Šādā situācijā lielisks apsveikuma veids var būt telefona zvans un sirsnīga saruna.

Šajā dienā ir iespējams pateikties ikvienai sievietei, kas ir dzīvē bijusi svarīga. Iespējams tā ir gan māmiņa, kas devusi dzīvību un allaž bijusi klāt, kad tas visvairāk bija nepieciešams. Varbūt tā ir vecmāmiņa, kas ir devusi dažādas viedas un īpašas zināšanas. Katram no noteikti ir savs stāsts, kas palicis gan sirdī, gan atmiņā, jo ir ietekmējis visu turpmāko dzīves ceļu, raksta thebump.com.

Mātes dienā tiek sveiktas ne tikai māmiņas, bet arī vecmāmiņas, sievasmātes, vīramātes, krustmāmiņas un citas sievietes, kurām vēlas izrādīt mīlestību, pateicību un cieņu.

Katrā valstī Māmiņdienas svinēšanai ir atšķirīgi datumi. Piemēram, kaimiņvalstī Lietuvā to svin pirmajā maija svētdienā.

Mātes dienas vēsture

Lai gan daudzi labprāt dēvē īpašas svinamās dienas visa gada garumā par “Hallmark svētkiem”, Mātes dienas izcelsme meklējama laikā pirms šīs kartīšu kompānijas dibināšanas.

Pēc savas mīļotās mātes nāves 1905. gadā Anna Rīsa Džārvisa meklēja veidu, kā godināt gan savu māti, gan visas mātes visā pasaulē. Savas mātes nāves otrajā gadadienā Džārvisa baznīcā rīkoja dievkalpojumu par godu savai mātei.

Mātes dienas vēsture Amerikā sākas 1908. gada 10. maijā, neskatoties uz to, ka tajā gadā tā vēl nebija oficiāla svētku diena. Šo dienu iezīmēja nelieli notikumi Graftonā, Rietumvirdžīnijā, un tā tika svinēta Filadelfijā, kur dzīvoja Anna Džārvisa. Baznīcā, kur viņas māte mācīja svētdienas skolā, Džārvisa nosūtīja 500 baltas neļķes — mātes mīļākās —, lai dēli un meitas tās nēsātu par godu savai mātei.

Foto: Pexels.com

Anna Rīsa Džārvisa izplatīja informāciju par Mātes dienu, rakstot neskaitāmas vēstules un veidojot kampaņas, lai pievērstu uzmanību gan ASV, gan visā pasaulē. Tā kļuva par pilna laika nodarbi, un Kongress oficiāli apstiprināja svētkus 1914. gadā.

Dažu gadu laikā pēc smaga darba, cenšoties padarīt Mātes dienu par atzītiem svētkiem, Anna Džārvisa uzsāka jaunu projektu — izbeigt Mātes dienu, uzskatot, ka tā ir kļuvusi pārāk komercializēta. Viņa cīnījās un iesniedza petīcijas pret ziedu nozari, apsveikuma kartīšu kompānijām, Amerikas Savienoto Valstu pasta dienestu un labdarības organizācijām, kas izmantoja svētkus līdzekļu vākšanai. Džārvisai Mātes dienas noslēgums nebija tik veiksmīgs kā tās radīšana. Lai gan viņai, iespējams, būtu sāpīgi to apzināties, mūsdienās viņa joprojām tiek uzskatīta par "Mātes dienas māti".

Mātes diena visā pasaulē

Neskatoties uz Annas Rīsas Džārvisas centieniem izbeigt svētkus, ko viņa pati radīja, Mātes diena ASV ir plaši atzīta par dienu, kad mamma tiek celta uz pjedestāla.

Lai gan Amerikas Mātes dienas vēsturē bieži vien mamma tiek apbērta ar ziedu pušķiem, lutināta ar saldi smaržojošām ziepēm, losjoniem un svecēm, kā arī sātīgām vēlām brokastīm, Mātes diena visā pasaulē ne vienmēr izskatās vienādi. Mātes dienas svinības visā pasaulē visur ir apliecinājums mammām.

Meksikas Mātes diena

Ieklausieties mariači mūzikā, kas ir Meksikas Mātes dienas, kas pazīstama arī kā Día de la Madre, skaņu celiņš. Ģimenes nolīgst grupas, lai tās uzstātos viņu mājās 10. maijā, kad svētki svin katru gadu. Mātes pieprasa savas iecienītākās dziesmas un tiek cienātas ar serenādēm (piemēram, “Amor de Madre”), kas ir par mammu. Arī mātes labi paēd; Meksikas Mātes dienas vēsture diktē tradicionālās brokastis ar tamales un atolu, kas ir karsts dzēriens, kas gatavots no kukurūzas.

Mātes diena Apvienotajā Karalistē

Anna Džārvisa, iespējams, domāja, ka ir soli priekšā citām, godinot māmiņas īpašā dienā, taču Apvienotā Karaliste valda Mātes dienas vēsturē, ar īpašām dienām, kas aizsākās 17. gadsimtā. Mātes dienā Apvienotajā Karalistē, kas notiek “Mātes svētdienā”, kas ir ceturtā Lielā gavēņa svētdiena, tiek godinātas ne tikai britu māmiņas, bet arī Jaunava Marija.

Foto: Pexels.com

Mātes svētdiena aizsākās pirms gadsimtiem kā diena, kad kristieši devās uz savu mātes baznīcu (galveno baznīcu vai katedrāli apgabalā), lai pielūgtu, un bērniem, kas strādāja ārpus mājām, tika dota brīvdiena, lai apciemotu savas mātes. Mūsdienās māmiņas tiek lutinātas līdzīgi kā ASV, taču šajā dienā bieži tiek cepta tradicionālā kūka ar garšvielām, kas gatavota no žāvētiem augļiem un pārklāta ar marcipāna bumbiņām.

Dominikāņu Mātes diena

Mātes diena, kas Dominikānas Republikā tiek atzīmēta maija pēdējā svētdienā, ir vēl viens pierādījums valsts aizrautībai ar dzīvi un īpašu notikumu svinēšanai. Dominikāņu Mātes dienas vēsturē nav runa par nelielām māšu un viņu bērnu pulcēšanās reizēm, bet gan par lielāku svētku notikumu. Visas ģimenes ceļo tālu, lai godinātu vairākas paaudzes, kā arī pavadītu kvalitatīvu laiku kopā ar visiem ģimenes locekļiem, ēdot, dzerot un dejojot.

Mātes diena Indijā

Indija, kas bagāta ar kultūru un tradīcijām, ir pazīstama ar saviem slavenajiem festivāliem, kas notiek visu gadu, daudzi no tiem ir vairākas dienas ilgi pasākumi, kas piepildīti ar mielastu, krāsainu apģērbu valkāšanu un košu pūderkrāsu uzklāšanu. Indijas svētki, kas tiek svinēti maija otrajā svētdienā, ir līdzīgi ASV tradīcijām. Bērni dāvina kartītes savām mātēm, kā arī gatavo viņu iecienītākos ēdienus. Indijas hinduisti jau izsenis oktobrī rīko festivālu, ko sauc par Durga Pudžu, kurā tiek godināta dieviete Durga, kas pazīstama arī kā “Dievišķā Māte”. Šo 10 dienu svinību laikā cilvēki gavē, mielojas un lūdzas, kā arī dzied, dejo un uzstājas ar ludziņām.

Polijas Mātes diena

Polijas Mātes dienu, ko sauc par “Dzień Matki”, svin no1923. gadā Krakovā, lai gan svinības īsti popularizējās tikai pēc Otrā pasaules kara. Tagad to katru gadu to svin 26. maijā, skolām rīkojot īpašus pasākumus, kuros bērni savām mammām dāvina papīra lapas, kas pazīstamas kā “laurki”, kas ir dekorētas ar ziediem un īpašiem mīlestības vēstījumiem. Mātes diena Polijā ir oficiāla svētku diena, tāpēc iepirkšanās un ēšana ārpus mājas nav iespējama. Kad ģimenes locekļi apciemo savas mātes un vecmāmiņas, svinības notiek mājās, un dāvanās ietilpst ziedi un kūka.

Foto: pixabay.com

Mātes diena Austrālijā

Ir tikai loģiski, ka krizantēmas ir tradicionāls zieds, ko dāvina Mātes dienā Austrālijā, kas tiek svinēta tajā pašā dienā, kad ASV. Krizantēmas īsi sauc par "mammām", tāpat kā Austrālijas mātes. Vēl viens iecienīts zieds Mātes dienā Austrālijā ir neļķes. Austrālieši valkā krāsainas neļķes, ja viņu mātes ir dzīvas, un baltas neļķes, ja viņu māte ir mirusi.

Franču Mātes diena

Māmiņas saņem dienu palutināšanai un atpūtai, svinot Francijas Mātes dienu maija beigās vai jūnija sākumā, atkarībā no tā, kad iekrīt Vasarsvētki. Pirmo reizi par valsts svētkiem pasludināja Napoleons, un mūsdienās "Fete des Meres" ir kļuvusi par svētkiem, kuros mamma var atpūsties, kamēr bērni viņu apkalpo. Papildus mājas darbu veikšanai mammas vietā Francijas Mātes dienā viņas saņem dāvanas un bauda maltīti.

Taizemes Mātes diena

Van Mae (Taizemes Mātes diena), kas izvēlēta Taizemes karalienes Sirikitas dzimšanas dienā, kura tiek mīļi uzskatīta par valsts simbolisko māti, tiek svinēta 12. augustā. Gatavojoties valsts svētkiem, taizemieši godina karalieni, izstādot viņas svētnīcas un portretus, un dienas svinībās ietilpst uguņošana un sveču iedegšanas ceremonijas. Arī parastās mātes netiek aizmirstas — bērni bieži godina savas mātes, dodot žēlastības dāvanas mūkiem un dāvinot mammai baltus jasmīna ziedus, kas simbolizē mātes mīlestību.

Mātes diena Kanādā

Kanādā svin Mātes dienu līdzīgi kā Mātes dienu svin ASV. Tajā pašā dienā kanādieši izmanto nedaudz jaukākus laikapstākļus nekā parasti (t.i., nav sniega) un cienā mammu ar dienas braucienu uz vēlām brokastīm, pusdienām vai vakariņām, kam viņai pašai nav jāgatavojas. Ģimenes locekļi Kanādā vairāk iesaistās Mātes dienā, lai ļautu mammai atpūsties no ikdienas darbiem. Papildu līdzīgām kartītēm un dāvanām, ko visur pasniedz mammām, kanādieši arī cienā mammas ar īpašiem cepumiem un kūkām, kā arī pasniedz neļķes par godu mammai.

Foto: pixabay.com

Mātes diena Īrijā

Mātes dienas vēsture Īrijā ir līdzīga viņu Lielbritānijas brālēniem, un svētki iekrīt "Mātes svētdienā" jeb ceturtajā Lielā gavēņa svētdienā. Tāpat kā Apvienotajā Karalistē, mājsaimniecības darba dēļ daudzi bērni dzīvo prom no savām ģimenēm, un Mātes svētdiena ir diena, kad viņi atgriežas mājās, kas pazīstama arī kā "going-a-mothering".

Ciemojoties, bērni bieži vien atnes "mātes kūku", lai papildinātu svētku dienu. Simnel kūka ir populāra gan Īrijā, gan Apvienotajā Karalistē, taču mūsdienās jebkurš cepts ēdiens, kas savienots ar pavasara ziediem, ir lielisks īru veids, kā godināt savu "mammu".

Svarīgākais