Runājot par mīlestību, daži cilvēki teiktu, ka tā ir viena no vissvarīgākajām cilvēka emocijām. Mīlestība ir emociju un uzvedības kopums, ko raksturo tuvība, kaislība un apņemšanās. Tas ietver aprūpi, tuvumu, aizsardzību, pievilcību, pieķeršanos un uzticēšanos.
Daudzi saka, ka tās nav emocijas, kā mēs tās parasti saprotam, bet gan būtisks fizioloģisks dzinulis. Mīlestība ir fizioloģiska motivācija, piemēram, kā izsalkums, slāpes, miegs un dzimumtieksme, raksta verywellmind.
Ir neskaitāmas dziesmas, grāmatas, dzejoļi un citi mākslas darbi par mīlestību (iespējams, jums tas ir prātā, kad par to runā). Tomēr, neskatoties uz to, ka tā ir viena no visvairāk pētītajām uzvedībām, tā joprojām ir vismazāk saprotama. Piemēram, pētnieki diskutē par to, vai mīlestība ir bioloģiska vai kultūras parādība, saka psihologs un biologs Enrike Burunats.
Kādas ir dažas mīlestības pazīmes ? Pētnieki ir izdarījuši atšķirības starp jūtām, kad patīk un kad mīl cilvēku.
Pēc psihologa Zika Rubina domām, romantiskā mīlestība sastāv no trim elementiem:
Pamatojoties uz šo romantiskās mīlestības uzskatu, Rubins izstrādāja divas anketas, lai novērtētu šos mainīgos lielumus, kas pazīstami kā Rubina patikas un mīlestības skalas. Lai gan cilvēki mēdz uzskatīt cilvēkus, kas viņiem patīk, kā patīkamus, mīlestība izpaužas kā uzticība, īpašība un uzticēšanās viens otram.
Jā, ne visi mīlestības veidi ir vienādi, un psihologi ir identificējuši vairākus dažādus mīlestības veidus, ko cilvēki var piedzīvot.
Šie mīlestības veidi ietver:
Konkrēti, psihologs Roberts Šternbergs astoņdesmito gadu sākumā izstrādāja savu labi novērtēto trīsstūrveida mīlestības teoriju. Daudzi pētījumi ir balstīti uz viņa darbu un pierādījuši tā universālumu dažādās kultūrās.
Šternbergs sadalīja mīlestību trīs komponentos — tuvībā, kaislībā un apņemšanās —, kas mijiedarbojas, veidojot septiņus mīlestības veidus.
Sternberga trīsstūrveida mīlestības teorija | |
Mīlestības veids | Sastāvdaļas |
Draudzība | Intimitāte |
Aizraušanās | Kaislība |
Tukšs | Apņemšanās |
Romantisks | Intimitāte, aizraušanās |
Pavadonis | Intimitāte |
Fatuous | Apņemšanās, aizraušanās |
Pilnīga | Intimitāte, līdzjūtība, apņemšanās |
Mīlestību, visticamāk, ietekmē gan bioloģija, gan kultūra. Lai gan hormoni un bioloģija ir svarīgi, veidu, kā mēs izpaužam un piedzīvojam mīlestību, ietekmē arī mūsu pašu mīlestības priekšstati.
Daži pētnieki norāda, ka mīlestība ir cilvēka pamatemocija tāpat kā laime vai dusmas, savukārt citi uzskata, ka tā ir kultūras parādība, kas daļēji rodas sociālā spiediena un cerību dēļ.
Pētījumos atklāts, ka romantiska mīlestība pastāv visās kultūrās, kas liecina, ka mīlestībai ir spēcīga bioloģiskā sastāvdaļa. Cilvēka dabas daļa ir mīlestības meklēšana un atrašana. Tomēr kultūra var būtiski ietekmēt to, kā indivīdi domā, piedzīvo un izrāda romantisku mīlestību.
Psihologi, sociologi un pētnieki nedaudz nepiekrīt mīlestības raksturojumam. Daudzi saka, ka tās nav emocijas, kā mēs tās parasti saprotam, bet gan būtiska fizioloģiska dzinulis. No otras puses, Amerikas Psiholoģijas asociācija to definē kā "sarežģītu emociju". Tomēr citi izšķir primārās un sekundārās emocijas un mīlestību iekļauj pēdējā kategorijā, apgalvojot, ka tā izriet no primāro emociju sajaukšanas.
Nav viena veida, kā praktizēt mīlestību. Katras attiecības ir unikālas, un katrai personai ir sava vēsture un vajadzības. Dažas lietas, ko varat darīt, lai parādītu mīlestību cilvēkiem, kas jums rūp, ir:
Mīlestība, un pieķeršanās būtiski ietekmē labklājību un dzīves kvalitāti. Mīlestības attiecības ir saistītas ar:
Ilgstošas attiecības raksturo dziļa uzticēšanās, apņemšanās un tuvība. Dažas lietas, ko varat darīt, lai palīdzētu attīstīt mīlestības attiecības, ir šādas:
Kā teica Šekspīrs, mīlestības gaita nekad nav bijusi gluda. Mīlestība var atšķirties pēc intensitātes un laika gaitā mainīties. Tas ir saistīts ar virkni pozitīvu emociju, tostarp laimi, uztraukumu, apmierinātību ar dzīvi un eiforiju, taču tas var izraisīt arī negatīvas emocijas, piemēram, greizsirdību un stresu.
Nevienas attiecības nav ideālas, tāpēc vienmēr būs problēmas, konflikti, pārpratumi un vilšanās, kas var izraisīt ciešanas vai sirds sāpes.
Daži no iespējamiem mīlestības piedzīvošanas slazdiem ir:
Lai gan cilvēki noteikti piedzīvo dažas negatīvas emocijas, kas saistītas ar mīlestību, tas var kļūt problemātiski, ja šīs negatīvās jūtas atsver pozitīvās vai ja tās sāk traucēt jebkuras personas spēju normāli darboties.
Tikai diezgan nesen mīlestība ir kļuvusi par zinātnes priekšmetu. Agrāk mīlestības izpēte tika atstāta "radošā rakstnieka ziņā, lai attēlotu mums nepieciešamos apstākļus mīlestībai", saskaņā ar Zigmunda Freida teikto . "Līdz ar to kļūst neizbēgami, ka zinātnei ir jārūpējas par tiem pašiem materiāliem, ar kuriem mākslinieki ir sagādājuši prieku cilvēcei tūkstošiem gadu," viņš piebilda.
Lasi arī: Gatavojamies Valentīndienai! Kafejnīcā, mājās vai ar draugiem: kā svinēt katrai zodiaka zīmei
Kopš Freida piezīmēm mīlestības izpēte ir ārkārtīgi pieaugusi. Taču agrīnie dabas un mīlestības iemeslu pētījumi izpelnījās ievērojamu kritiku. 1970. gados ASV senators Viljams Proksmirs iebilda pret pētniekiem, kuri pētīja mīlestību, un izsmēja šo darbu kā nodokļu maksātāju dolāru izšķērdēšanu.
Neskatoties uz agrīnu pretestību, pētījumi ir atklājuši mīlestības nozīmi gan bērna attīstībā, gan pieaugušo veselībā.