Adventes laiks – miera un pārdomu laiks

© Foto: Pexels.com

Baznīca māca, ka adventes laiks jāpavada klusumā, dziļās pārdomās un lūgšanās. Dzīve māca, ka adventes laiks ir par ģimenes tradīcijām, Ziemassvētku gaidīšanu un mieru. Tāpēc šodien, iededzot pirmo svecīti adventes vainagā, vēlam, lai gaismas stars izgaismo tevi un tavus mīļos, sasilda un rod sirdsmieru.

Lasi tālāk un uzzini, kādi ir adventes galvenie simboli un to nozīme, kā arī, kāpēc mēs esam raduši atzīmēt adventes laiku decembrī.

Vēsture un mūsdienas

Vārds “advente” cēlies no latīņu vārda “advenire”, kas nozīmē atnākšanu. Advente mums atgādina to, ka Kristus nāks vēlreiz. Advente ir četru nedēļu periods. Tieši ar pirmo adventes svētdienu sākas kristīgās baznīcas jaunais gads.

Foto: Pexels.com

Katrai svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, gatavojoties Kristus atnākšanas svinēšanai. Tradicionālā Adventes krāsa ir violeta, kas norāda, ka gaidāms ķēniņš, kā arī to, ka tas ir gavēņa laiks. Pēdējos gados baznīcas tradīcijā tiek izmantota arī debeszilā krāsa, norādot uz cerību un nākamo laiku, vienlaikus arī izceļot to, ka adventes laika noskaņa atšķiras no ciešanu laika.

Mūsdienās Adventes svētdienās tiek lietots šāds tematiskais iedalījums:

Pirmā svētdiena — Dieva solījums par pasaules Pestītāju Ēdenes dārzā;

Otrā svētdiena — praviešu solījumi Vecajā Derībā par pasaules Pestītāja nākšanu;

Trešā svētdiena — Jāņa Kristītāja norādījumi par Pestītāju tautas vidū;

Ceturtā svētdiena — Kristus norādījumi par Viņa otro atnākšanu Lielajā Tiesas Dienā.

Taču daudziem no mums šis ir laiks, kad klusām gaidām pienākam Ziemassvētkus. Ikviena sirsniņā iedegas cerība un gaidas pēc Ziemassvētku brīnuma, kas katram pašam ir jāatrod sevī.

Adventes simboli

Foto: Pexels.com

Viens no svarīgākajiem adventes simboliem ir vainags jeb aplis, kas simbolizē mūžības ritējumu un vienotību. Apli ierasti veido no mūžzaļiem priežu vai egļu zariem, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību.

Nākošais adventes simbols, bez kura nav iedomājams adventes vainags, ir četras sveces.

Katrā adventes svētdienā tiek aizdedzināta viena no tām, simbolizējot gaismas uzvaru pār tumsu.

Foto: Pexels.com

Baznīcā pirmā svece tiek dēvēta par pravieša sveci, simbolizējot cerību - Kristu. Otrā ir Betlēmes svece, apzīmējot aicinājumu uz pestīšanu. Trešā ir ganiņu svece - prieks. Bet ceturtā ir eņģeļu svece, kas simbolizē mīlestību.

Lai ikvienam mierpilns un saticības pilns ir šis adventes laiks!

Atceries, kas notika...?

Dzīvesstils

2025.gads nesīs virkni karmisku izaicinājumu un iespēju izaugsmei, jo Saturna un Rahu tranzīti katru zodiaka zīmi unikāli ietekmēs. Šie tranzīti aicinās mācīties no pagātnes, risināt vecās kļūdas un atklāt jaunas iespējas, kas palīdzēs garīgajā attīstībā un personīgajā izaugsmē.