Vārds "manifests" ir nosaukts par Kembridžas vārdnīcas 2024. gada vārdu, ziņo Daily Mail. Šis termins kļuva populārs, pateicoties diskusijām sociālajos medijos un tādu zvaigžņu kā dziedātājas Dua Lipa un vingrotājas Simonas Bailsas izteikumiem, kuras runāja par to, kā viņas “manifestēja” savus panākumus.
Saskaņā ar Kembridžas vārdnīcu šis vārds tika meklēts vairāk nekā 350 reizes dienā, kas galu galā sasniedza gandrīz 130 tūkstošus meklējumu gadā. Tas padarīja to par vienu no populārākajiem gada vārdiem.
Vārdnīcas redaktori atzīmēja, ka 2024. gadā vārda "manifests" nozīme ir mainījusies: tagad tas attiecas uz vizualizācijas procesu, lai sasniegtu vēlamo ar pārliecību, ka tas palielina izredzes gūt panākumus. Piemēram, Dua Lipa uz skatuves Glastonberijā teica: "Es ierakstīju šo mirkli, es par to sapņoju un smagi strādāju, lai tas notiktu."
Jēdziens “manifestācija” pandēmijas laikā ir eksplodējis TikTok, savācot miljardus skatījumu. Viena no populārākajām metodēm ir kļuvusi par tā saukto “3-6-9”: trīs reizes no rīta, sešas reizes pēcpusdienā un deviņas reizes vakarā jāpieraksta savas vēlmes. Tomēr zinātnieki ir skeptiski par šādas prakses efektivitāti.
Sanders van der Lindens, Kembridžas universitātes sociālās psiholoģijas profesors, šo izpausmi sauca par "maģiskās domāšanas" piemēru - ilūziju, ka garīgi rituāli var mainīt realitāti. Šāda prakse var radīt nereālas cerības un vilšanos, un ārkārtējos gadījumos pat bīstamus maldus, piemēram, domu, ka slimības var izārstēt ar domas spēku, viņš teica.
Vārdam manifests ir dziļas saknes angļu valodā. 14. gadsimtā dzejnieks Džefrijs Čosers to lietoja, lai apzīmētu "acīmredzams" (toreiz rakstīts kā manyfest). 19. gadsimtā tas ieguva jaunu nozīmi politiskā kontekstā, kad ASV parādījās izteiciens manifest destiny ("acsoms destiny"), atspoguļojot pārliecību par amerikāņu tiesībām paplašināt teritoriju.
Darbības vārds manifests sākotnēji nozīmēja "kaut ko skaidri parādīt, izmantojot zīmes vai darbības". Piemēram, Viljams Šekspīrs lugā "Venēcijas tirgotājs" lietoja šo vārdu: "Pēc acīmredzamām pazīmēm ir skaidrs, ka jūs plānojat pret apsūdzētā dzīvi."
Interesanti, ka saistītais vārds manifests ir saistīts arī ar skaidrības ideju, atsaucoties uz rakstisku organizācijas mērķu un uzskatu izklāstu.
Kembridžas vārdnīcas redaktore Vendelina Nikolsa sacīja, ka šā vārda popularitātes pieaugums 2024.gadā parāda, kā valoda pielāgojas izmaiņām kultūrā. Neskatoties uz debatēm par koncepcijas zinātnisko pamatotību, manifestācija ir kļuvusi par optimisma un labākas nākotnes vēlmes simbolu, kas piesaista miljoniem cilvēku visā pasaulē.
Iepriekš britu Kolinsa vārdnīca gada vārdu nosauca par vārdu BRAT, ko popularizēja dziedātāja Čārlija XCX, paplašinot tā nozīmi mūsdienu jauniešu vidū.
Vārds brat angļu valodā nozīmē kaprīzs, izlutināts vai nerātns bērns. Šis vārds parasti tiek lietots negatīvā vai pusjokojošā nozīmē, lai aprakstītu bērnu, kurš uzvedas nepareizi, rupjš vai prasa daudz uzmanības, piemēram: šodien viņš uzvedas kā āksts.
Lasi arī: Kas ir šīs vasaras populārākā krāsa?
Vārdu brat var lietot arī, lai apzīmētu pieaugušos, kuri uzvedas savtīgi vai bērnišķīgi. Šajā kontekstā to var tulkot arī kā "izdzimtenis" vai pat "sīkais".
Pēc britu dziedātāja Čārlijas XCX albuma izdošanas vārda nozīme mainījās. Kā atzīmēja izdevums, Čārlija sestā albuma nosaukumā vārds brat tagad iedvesmo dzīvesveidu, "ko raksturo pārliecināta, neatkarīga un hedonistiska attieksme".
Patiesībā vārds brat šajā kontekstā, visticamāk, ir kompliments. Pēc dziedātājas teiktā, brat ir stulba meitene, kurai ļoti patīk ballēties un dažreiz izdara stulbības. Bet vissvarīgākais ir tas, kurš jūtas kā pats un nepievērš uzmanību citu cilvēku viedokļiem.
Viņas paziņojums radīja jaunu estētiku. Modes cienītāji sāka valkāt nekoptas drēbes, apgrieztus topus ar košiem saukļiem un kreklus ar kafijas traipiem.
Kolinsa leksikogrāfi analizēja plašsaziņas līdzekļus un to datubāzi, ierindojot brat pirmajā vietā, jo tas "ir kļuvis tik plaši izplatīts" un kļuvis par "vienu no visvairāk apspriestajiem vārdiem 2024. gadā".
Charli XCX (Charlotte Emma Aitchison) ir dziedātāja un dziesmu autore, kas pazīstama ar savu unikālo stilu un ieguldījumu pop un elektroniskajā mūzikā. Viņa kļuva slavena ar tādiem hitiem kā “Boom Clap” (451 miljons skatījumu vietnē YouTube) un “Fancy”.
Sarakstā bija arī tādi vārdi kā "ēra", kas tapis, iedvesmojoties no Teilores Sviftas veiksmīgās turnejas; "čaukstēšana" (yapping), kas nozīmē garas sarunas par nesvarīgām lietām, un "delulu" - pilnīga ilūzija vai nereāla uztvere par savām cerībām.
2023.gada novembrī Kembridžas vārdnīca paziņoja par savu gada vārdu. Par to kļuva darbības vārds “halucinēt”. Arī 2023. gadā Merriam-Webster’s Collegiate Dictionary autori nosauca 2023. gada vārdu. Tas kļuva par īpašības vārdu “autentisks”.