Slavenu vīru sievas, kuras palīdzēja mainīt pasauli

© Foto: publicitātes

Visiem ir zināms citāts:“ Aiz katra izcila vīrieša stāv lieliska sieviete ”. Es gan gribu to pārveidot - blakus katram izcilam vīrietim stāv lieliska sieviete. Lai gan saprotu, kāpēc tiek lietots vārds “aiz”, tas nozīmē atbalstu, jo liela daļa izcilu sieviešu darbs tiek veikts fonā, nevis priekšplānā, vai arī liela daļa viņu darbi paliek neredzami. Atbalstīt tradicionāli ir bijusi sieviešu loma.

Vēsture ir piesātināta ar gudrām, stiprām sievietēm, kuras labprātīgi pakļāva savas ambīcijas vīrieša ambīcijām. Domāju, ka šeit būtu pieminamas ļoti daudzas gudras un brīnišķīgas sievietes. Tomēr šoreiz apstāsimies pie dažām, kuru vārdi daudziem nav zināmi, tomēr viņu vīru vārdus atpazīst visi.

Mileva Mariča

Foto: publicitātes

Alberta Einšteina pirmā sieva Mileva bija izcila matemātiķe un fiziķe, kuras ieguldījums relativitātes teorijā joprojām tiek apspriests. Daži apgalvo, ka viņa bija Einšteina rakstu līdzautore. Lai gan Albertu Einšteinu atceras kā divdesmitā gadsimta lielāko ģēniju, mēs nekad neuzzināsim, cik ģeniāla, iespējams, bija Mileva Mariča.

1919.gadā pāris izšķīras, kad Einšteins uzsāka romānu ar savu pirmās pakāpes māsicu Elzu Loventāli. Kad Einšteins 1921. gadā ieguva Nobela prēmiju fizikā, viņš naudas prēmiju atdeva Maričai.

Eva Perona

Foto: publicitātes

Sekss ir daļa no spēcīgu sieviešu repertuāra. Eva Perona, kuru bieži raksturo kā sievieti, kura izmantoja vīriešus, lai iegūtu to, ko viņa gribēja, prata izmantot savu valdzinājumu, lai panāktu pārsteidzošu efektu. Viņa efektīvi cēla Argentīnas prezidenta Huanu Peronu reitingus. Viņam bija 48 gadi (un viņai tikai 24), kad viņi satikās.

Huans Perons savos memuāros apgalvo, ka izvēlējies Evu par savu skolnieci un nolēmis izveidot viņu par “otro Es”. Viņa bija pirmā sieviete Argentīnas vēsturē, kas piedalījās kampaņā kopā ar savu vīru prezidenta kandidēšanas laikā, un viņa izmantoja savu iknedēļas radio šovu, lai pārliecinātu nabagos balsot par vīru. Viņa tika nosaukta par “nācijas garīgo vadītāju”, un, kad Eva nomira tikai 33 gadu vecumā, viņa kļuva par leģendu un svēto. Daudzās argentīniešu mājās Evas attēls atrodas pie sienas blakus Jaunavai Marijai.

Liliāna Disneja

Foto: publicitātes

Ir dažas teorijas, kas saistītas ar Mikija peles vārda izcelsmi, taču saskaņā ar «The Walt Disney Family Museum» datiem, Mikijs varētu būt bijis Mortimers, ja Disneja sieva Liliāna nebūtu iesaistījusies. Viņa strādāja par sava vīra Volta Disneja personīgo sekretāri, apstiprināja daudzas radošās idejas un kalpoja par milzīgu mākslas atbalstītāju arī pēc vīra nāves. Viņa bija māksliniece, un tieši viņai “pieder” daudzi mums tik labi pazīstami animācijas varoņi.

Džeina Hokinga

Foto: publicitātes

21 gada vecumā jaunlaulātā Džeina Hokinga kopā ar savu tobrīd 23 gadus veco vīru britu fiziķi Stīvenu Hokingu iekāpa lidmašīnā no Anglijas uz Ameriku, lai kopā ar viņu pavadītu medusmēnesi fizikas konferencē. Savā grāmatā “Traveling to Infinity: My Life with Stephen” Džeina stāsta, kā viņa upurēja savu identitāti un karjeru, lai atbalstītu savu brīnumvīru ne tikai kā viņa sieva un viņu trīs bērnu māte, bet arī kā viņa galvenā aprūpētāja gadu desmitiem ilgajā cīņā ar motoro neironu slimību. Vēlāk viņš viņu pameta, lai apprecētu vienu no savām medmāsām.

Gala Dalī

Foto: publicitātes

Jeļena Dmitrijevna Diakonova, pazīstama vienkārši kā Gala (Gaļa) bija pasaules slavenā mākslinieka, sireālista Salvadora Dalī mūza un vēlāk arī sieva. Viņa bija precējusies ar franču dzejnieku Polu Eluāru, kad uzsāka vētrainu romānu ar jauno spāni. Šīs attiecības neatbalstīja Dalī ģimene - precēta māte, turklāt 10 gadus vecāka par Salvadoru.

Savukārt Gala pārcieta virkni veselības problēmu — viņai tika izņemts plaušu audzējs un veikta brutāla histerektomija. Neskatoties uz veselības problēmām, viņa lasīja viņam, lai rosinātu viņa iztēli, pozēja gleznām un sniedza godīgu kritiku par darbiem. Viņa bija atjautīga un stingra biznesa darījumos, kā arī aktīvi reklamēja vīra darbus turīgiem mecenātiem. Viņa viennozīmīgi palīdzēja Dalī kļūt par vienu no 20. gadsimta ikoniskajiem māksliniekiem.

FLOPUS - ASV pirmā lēdija

Foto: publicitātes

ASV pirmās lēdijas jeb tautas valodā saukta par FLOPUS loma nekad nav bijusi kodificēta vai oficiāli noteikta, tomēr viņa figurē nācijas politiskajā un sociālajā dzīvē kā ģimeniskuma un drošības garants. Sava vīra pārstāve oficiālos un svinīgos gadījumos gan mājās, gan ārzemēs, pirmā lēdija rūpīgi uzrauga savu vīru, lai rastu kādu mājienu par viņa turpmāko rīcību. Lai gan viņa nav vēlēta amatpersona, viņas status sniedz viņai platformu, no kuras var ietekmēt sabiedrības uzvedību un viedokli. Populārās pirmās lēdijas ir bijušas paraugi tam, kā amerikāņu sievietēm vajadzētu ģērbties, runāt un apgriezt matus. Dažas pirmās lēdijas ir izmantojušas savu ietekmi, lai ietekmētu tiesību aktus tādos svarīgos jautājumos kā alkohola atturības reforma, mājokļu un dzīves līmeņa uzlabošana un sieviešu tiesības.

Lai gan Amerikas Savienoto Valstu prezidenta sievai bija publiska loma kopš republikas dibināšanas, tituls “pirmā lēdija” tika plaši izmantots tikai daudz vēlāk, tuvu 19.gadsimta beigām. Līdz 20.gadsimta beigām, nosaukumu pārņēma citās valodās, visā pasaulē, un bieži tiek lietots bez tulkojuma, apzīmējot valsts vadoņa sievu — pat valstīs, kur līdera dzīvesbiedrei tika pievērsta daudz mazāka uzmanība un ietekme arī bija daudz mazāka nekā ASV.

Mode un ASV pirmā lēdija, interesanti fakti

ASV vienmēr ir lepojusies ar elegantām, stilīgām pirmajām lēdijām — no Eleonoras Rūzveltas līdz Džekijai Kenedijai, no Mišelas Obamas līdz Melānijai Trampai — šķiet, ka būt modernai un elegantai ir daļa no amata apraksta.

Eleonora Rūzvelta

Foto: publicitātes

Lai gan, iespējams, vislabāk pazīstama ar savu mēbeļu gaumi, nevis apģērbu, Eleonora Rūzvelta publiski ģērbās tikpat izsmalcināti, kā mājās. Bieži izvēloties elegantas, bet pieticīgas kleitas īpašiem gadījumiem, viņas aksesuāri “runāja” neatkarīgi no tā, vai tie ir episki dārgakmeņi vai jautras cepures. Viņa bija pirmā ASV prezidenta sieva, kura publiski valkāja bikses.

Žaklīna Kenedija

Foto: publicitātes

Džekija Kenedija, kura visā pasaulē ir slavena ar savu stilu, ir kļuvusi par sinonīmu elegancei un izsmalcinātībai, un ar viņu cieši saistīti vairāki garderobes elementi, sākot no Chanel bouclé žaketēm līdz liela izmēra saulesbrillēm, no mazām cepurēm līdz baltiem cimdiem līdz elkoņiem. Viņa bija spiesta izvairīties no mīlestības pret franču modes namiem pēc tam, kad tika smagi kritizēta par to, ka 1960.gada ASV vēlēšanu laikā viņa nevalkāja amerikāņu dizaineru apģērbu. Viņa ir visvairāk apspriestā un kopētā pirmā lēdija pasaulē.

Nensija Reigana

Foto: publicitātes

Ronalda Reigana sieva bija pazīstama ar to, ka aizstāvēja amerikāņu dizainerus, jo īpaši cienīja Oskaru de la Rentu, Bilu Blasu un Karolīnu Hereru. Sarkanā un baltā bija divas no viņas iecienītākajām krāsām, palīdzot viņai izcelties pūlī, neskatoties uz viņas smalko augumu. Viņas un viņas bijušā kinozvaigznes vīra laikmets Baltajā namā sakrita ar 1980.gadu estētiku “vairāk-ir-vairāk”, tāpēc nav pārsteidzoši, ka viņa bija pazīstama ar Holivudas glamūra pieskārienu.

Melānija Trampa

Foto: publicitātes

Kā jau bijušajai modelei pienākas, Melānijas Trampas drēbju skapis ir pilns ar izsmalcinātiem dizaineru izstrādājumiem, un viņa neievēroja “valkājiet amerikāņus” noteikumu, ko zvērēja daudzas viņas priekšgājējas. Tā vietā viņa bieži ir redzama Dolce&Gabbana, Chanel un Gucci dizainētos tērpos, un fotogrāfijas ar viņu bieži izskatās kā uz modes žurnālu vākiem vai podiuma. Tomēr viņa bija pirmā prezidenta sieva, kura valkāja 39 dolāru vērtu Zara jaku, parādot, ka viņai nav problēmas publiski parādīties masu mārketa modes precēs.

Dzīvesstils

Ja pēdējās dienās, nedēļās vai pat mēnešos jūtaties, maigi izsakoties, ne pārāk labi un nezināt, ko ar to darīt, tad šis tests palīdzēs. Ieklausieties savā zemapziņā un izvēlieties tikai vienu no parādītajiem simboliem, un tad varēsiet noskaidrot, kas ir emocionālā stāvokļa cēlonis un kā atrisināt šo problēmu.

Svarīgākais