Kāpēc Lieldienas sauc par Lieldienām un kāpēc tās svinam?

© Foto: Pexels.com

Kāda ir Lieldienu nozīme un no kurienes cēlies nosaukums? Lieldienās ir kas vairāk par šokolādes olām, jo Lieldienu svētdiena ir viens no svinīgākajiem notikumiem kristiešu vidū visā pasaulē, thesun.co.uk.

Kristiešu svētki ir nosaukti ģermāņu pavasara dievietes Ostaras vārdā, ko parasti dēvē par Eostre vai Eastre. Dieviete savu vārdu aizdeva Lieldienu mēnesim gandrīz pirms diviem tūkstošiem gadu. Pagāniskie anglosakši rīkoja dzīres un svinības Īstras vārdā pirms 8. gadsimta, līdz tam tradīcija bija izmirusi un to aizstāja kristiešu Lieldienu mēnesis, ko ievēro joprojām.

Foto: Pexels.com

Tomēr mēnesi senā angļu valodā vienmēr sauca par Eosturmonātu, atsaucoties uz Īstru un viņas spēku veicināt pavasara iestāšanos. Un, lai gan kristieši bija sākuši apliecināt svētku kristīgo nozīmi, viņi turpināja lietot dievietes vārdu, lai apzīmētu gadalaiku. Taču Eastre simbols bija zaķis, kas vēlāk kļuva par kristīgo Lieldienu simbolu.

Kas ir Lieldienas?

Lieldienas ir kristiešu tradīcija, kas svin Jēzus augšāmcelšanos un atzīmē gavēņa beigas. Tie, kas seko Bībelei, uzskata, ka Kristus tika sists krustā Golgātā Lielajā piektdienā. Saskaņā ar Bībeles Jauno Derību, Lieldienas ir trīs dienas pēc tam, kad romieši sita Jēzu krustā.

Foto: Pexels.com

"Edicule" jeb tukšs kaps, kurā tiek uzskatīts, ka Jēzus tika apglabāts Jeruzalemes Svētā kapa baznīcā. Trīs dienas pēc tam, kad Kristus tika pienaglots pie krusta, Marija Magdalēna, kurai sekoja daži Jēzus mācekļi, atklāja, ka Jēzus ķermenis ir pazudis no kapa, atstājot tikai drēbes.

Bībelē teikts, ka tad, kad tika pārvietots akmens, kas nosedza ieeju kapā, Jēzus līķis nekur nebija atrodams, un skatītāji atklāja, ka viņš ir augšāmcēlies. Kristieši uzskata, ka Dieva Dēls augšāmcēlās šajā dienā, kas ir kļuvusi pazīstama kā Lieldienu svētdiena.

Fakti par Lieldienām

  • Lieldienas kristīgajā reliģijā ir Jēzus Kristus augšāmcelšanās svētki.
  • Olas tiek uzskatītas par seno auglības simbolu, savukārt pavasaris tiek uzskatīts par jaunu dzīvības un atdzimšanas simbolu.
  • Amerikāņi Lieldienu konfektēm tērē 1,9 miljardus dolāru. Tie ir otrie lielākie saldumu svētki pēc Helovīna.
  • 70% no iegādātajām Lieldienu konfektēm ir šokolāde.
  • 76% amerikāņu domā, ka šokolādes zaķa ausis ir jāēd pirmās.

Foto: Pexels.com

  • Olu krāsvielas izgatavoja no dabīgiem priekšmetiem, piemēram, sīpolu mizām, koku mizām, ziedu ziedlapiņām un sulām.
  • Pirmais stāsts par trusi (vēlāk nosaukts par “Lieldienu zaķi”), kas dārzā slēpis olas, tika publicēts 1680. gadā.
  • Lieldienas notiek svētdienā pēc 40 dienu perioda, ko sauc par gavēni. Gavēnis tiek saukts par gavēņa laiku, bet dalībnieki vairāk koncentrējas uz atteikšanos no vienas nozīmīgas indulences.
  • Lielā nedēļa tiek svinēta nedēļā pirms Lieldienām. Tas sākas Pūpolsvētdienā, turpinās Zaļajā ceturtdienā, Lielajā piektdienā un, visbeidzot, Lieldienu svētdienā.

Foto: Pexels.com

  • Pasākumu “Baltā nama Lieldienu olu ripināšana” Amerikas Savienoto Valstu prezidents un viņu ģimenes svin kopš 1878. gada.

Dzīvesstils

Šajā sakarā ar viņiem labāk vispār nesākt attiecības. Ir bijušie, kuri turpinās ietekmēt pat pēc šķiršanās. Neko darīt – tāda ir viņu daba. Zvaigznes pateiks, kuri vīrieši vajās arī pēc šķiršanās, pat ja jums jau ir jaunas attiecības.

Svarīgākais