Ananass ir ne tikai garšīgs tropu auglis, bet arī vērtīgu uzturvielu avots. Ananasus var ēst un baudīt kā daļu no sabalansēta uztura vairākos veidos. Tos var lietot neapstrādātus, grilētus vai ceptus. Tos bieži pievieno smūtijos, saldējuma konditorejas izstrādājumos, salsās, dzērienos un citur.
Ananasi ir makroelementu, mikroelementu, vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu avots. Tie satur arī bioaktīvus savienojumus, piemēram, bromelaīnu. Diētas un uztura speciāliste Britānija Lībeka dalījās piecos maz zināmos tā ēšanas ieguvumos, raksta verywellhealth.com.
Uzlabo gremošanu. Ananass satur bromelaīnu, fermentu, kas palīdz sadalīt olbaltumvielas un uzturēt zarnu veselību. Pētījumi liecina, ka tas var veicināt labvēlīgo baktēriju augšanu kuņģa-zarnu traktā.
Mazina sāpes un iekaisumu. Bromelaīnam piemīt pretiekaisuma iedarbība, un tas mazina sāpes, kas saistītas ar artrītu, neiropātiju un sporta traumām. Tas arī mazina pēcoperācijas pietūkumu.
Aizsargā aknas. Pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši, ka ananass pazemina holesterīna un triglicerīdu līmeni, samazinot taukainās aknu slimības risku. Tomēr, lai apstiprinātu šo ietekmi uz cilvēkiem, ir nepieciešami turpmāki pētījumi.
Uzlabo asinsriti. Ananass stiprina asinsvadus, novēršot holesterīna uzkrāšanos artērijās. Tas veicina labāku asinsriti un samazina sirds un asinsvadu slimību risku.
Cīnās ar iekaisumu. Laboratorijas testi un eksperimenti ar grauzējiem ir parādījuši, ka bromelaīns nomāc iekaisuma procesus. Tas padara ananasu noderīgu hronisku slimību profilaksei.
Cilvēkiem ar alerģiju pret bromelaīnu, grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, kā arī tiem, kas lieto antibiotikas vai asins šķidrinātājus, jābūt uzmanīgiem ar ananasiem. Pārmērīga lietošana var izraisīt sliktu dūšu, caureju un galvassāpes.
Ananass parasti tiek uzskatīts par drošu, taču, iespējams, būs jāierobežo vai pilnībā jāizvairās no tā lietošanas, ja:
Jums ir alerģija pret bromelaīnu: izvairieties no ananasiem un bromelaīna, ja ir alerģija pret tiem. Nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību, ja rodas smagas alerģiskas reakcijas pazīmes, piemēram, nieze, nātrene vai elpas trūkums.
Ja esat grūtniece vai barojat bērnu ar krūti: esiet uzmanīgi, regulāri lietojot bromelaīnu grūtniecības vai zīdīšanas laikā. Nav zināms, vai bromelaīns ir drošs grūtniecības vai zīdīšanas laikā.
Lietojot dažas zāles: bromelaīns var mijiedarboties ar antibiotiku amoksicilīnu. Pastāv arī bažas, ka bromelaīns var mijiedarboties ar asins šķidrinātājiem, taču ir nepieciešami papildu pētījumi, lai apstiprinātu šo iespējamo mijiedarbību.
Ievērojot noteiktas diētas: cilvēkiem, kas ievēro īpašas diētas, var būt jāierobežo vai jāizvairās no ananāsiem. Lai gan ananasi var būt daļa no veselīga uztura cilvēkiem ar diabētu, tiem, kas ievēro ketogēnu diētu, no tiem var būt jāizvairās.
Pat ja nav alerģijas pret ananasiem vai bromelaīnu, lietojot tos, ir iespējams piedzīvot blakusparādības. Tas var būt īpaši izteikts, ja esat lietojis pārāk daudz bromelaīna. Pārāk liela bromelaīna daudzuma uzņemšana var izraisīt sekojošo: