Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, ko kopš 1990. gada atzīmējam 4.maijā, saucam arī par Baltā galdauta dienu. Tā ir tradīcija, kas ar katru gadu pulcina arvien vairāk un vairāk svinētājus.
Baltais galdauts noplīv, kad latvieši sanāk pie viena galda kopā. Skan latviešu tautasdziesmas, daudzi arī dejo un čalas pieņemas spēkā. Visi ir līksmi un pacilāti, jo ir jāsvin Latvijas brīvība.
1990.gadā Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”.
Šis dokuments nozīmēja, ka pēc gadu desmitiem, kas aizvadīti Padomju Savienības sastāvā, Latvija atkal kļuvusi par brīvu un neatkarīgu valsti.
Jau pirmajā gadā aicinājums svinēt 4.maiju pie balta galdauta iemantoja plašu atsaucību Latvijā. Mazi un lieli steidza svinēt.
Daudzi izvēlējās Neatkarības atjaunošanas gadadienu svinēt daudz plašāk un personīgāk, klājot bagātīgu galdu.
Balti klāts galds ir kā pašapziņas un lepnuma simbols, vienojošais elements, kas aicina latviešus - ģimenes, draugus, kaimiņus, arī tautiešu ārpus Latvijas robežām, citās zemēs sanākt kopā.
Viens veids, kā godināt Baltā galdauta svētkus, ir uzvilkt tautas tērpu. Šo tradīciju mūsdienās ievēro arvien vairāk un vairāk. Īpaši tie latvieši, kas dzīvo ārzemēs. Viņi sanāk kopā, dejo un dzied, vairojot savas zemes patriotismu.
Mūsdienās vienojošais elements ir balts galdauts, taču interpretācija par galda izskatu ir dažāda.
Kāds izvēlas pieticīgāk atzīmēt svētku maltīti, bet kāds izvēlas godināt kādu īpašu servīzi, kas piemērota svētkiem.
Te būs dažas baltā galdauta idejas, kas palīdzēs uzklāt pašiem svētku galdu.
Akcentus mūsdienās var izvēlēties dažādus. Dažādi ziedi, sveces, trauki, kas īpaši paredzēti svētku dienām, kā arī garda maltīte un dzērieni padarīs 4. maija svētkus izdevušos. Taču pats svarīgākais ir tie, kas šodien ir blakus, ar kuriem var dalīties priekā par Latvijas neatkarību! Lai skaisti!