Bieži dēvēts par zilo sieru gorgonzola ir izgatavots tikai no govs piena un bieži vien ar maigāku garšu nekā citiem zilajiem sieriem. Tas, kas to patiesi atšķir no citiem zilajiem sieriem, ir tā dziļās saknes itāļu amatniecībā, kas joprojām ietekmē ražošanu.
Kā vēsta leģenda, gorgonzolas siers radās nejauši. Viens no siera ražotājiem siera gatavošanas procesā svaigā siera masai kļūdaini pievienoja pāri palikušo.Iegūtajā maisījumā sāka veidoties zils pelējums, un pats produkts ieguva pikantu, asu garšu. Siera ražotāji bija sajūsmā par rezultātiem. Pēc šā incidenta gorgonzolas siera gatavošana bija apzināta. Produkts tagad ir kļuvis par Itālijas nacionālo dārgumu.
Mūsdienās slavenā franču rokfora radinieks tiek ražots divās versijās:
Zīmīgi, ka gorgonzola ir dzīvs siers. Tā nogatavināšana nebeidzas pagrabu sienās, bet turpinās līdz apēšanai. Tāpēc ir ieteicams iegādāties produktu tādā daudzumā, kādu var vienlaikus patērēt.
Šķirnei ir atšķirīga garša atkarībā no nogatavināšanas perioda. Jaunā gorgonzola ir nedaudz salda ar riekstu notīm. Vairāk izturēts piena produkts kļūst pikants, un ir jūtama sēņu garša, kas sajaukta ar pienu. Gorgonzolas aromāts ir spēcīgs un dziļš, raksturīgs zilajiem sieriem.
Šī šķirne ir diezgan barojoša un ar augstu kaloriju daudzumu. 100 grami siera organismam dos no 314 līdz 330 kcal, 18 gramus dzīvnieku olbaltumvielu un 27 gramus viegli sagremojamu tauku. Gorgonzola kā uzkoda noder cilvēkiem ar augstu fizisko slodzi, lai ātri papildinātu enerģijas rezerves.
Ja cilvēkam nav problēmu ar lieko svaru, viņš no gorgonzolas siera ēšanas gūs vairāk labuma nekā kaitējuma, jo produkts ir vitamīnu un mikroelementu noliktava. Tas satur:
Gorgonzola siera ieguvums ir tā pozitīvā ietekme uz gremošanas sistēmas darbību, pateicoties zilajam pelējumam, kas padarīja piena produktu slavenu.
Gorgonzola ir diezgan trekns produkts, tāpēc to nav vēlams ēst lielos daudzumos.
Tas var ietekmēt figūru papildu kilogramu veidā. Sierā augošais pelējums, ja produktu pārēdīsies, kuņģa-zarnu traktam var nodarīt drīzāk kaitējumu, nevis labumu. Izraisīt caureju, sliktu dūšu un citas saindēšanās sekas.
Siers ar pelējumu ir uzmanīgi jālieto šiem cilvēkiem:
Dzīvo gorgonzolas sieru nedrīkst ēst bērni, grūtnieces vai sievietes, kas baro bērnu ar krūti. Tas var izraisīt akūtu saindēšanos un kaitēt auglim.
Kāds ir labākais veids, kā ēst šo produktu? Pārsteidzoši, gandrīz jebkura ēdiena kombinācija ar gorgonzola sieru ir iespējama. To var ēst ar:
Itālijas iedzīvotāji šo sieru kombinē ar maskarponi un valriekstiem. Šajā valstī to bieži var uzskatīt par svētku galda siera plates sastāvdaļu. Produkts ir piemērots ne tikai kā uzkoda, bet arī kā deserts. Mūsdienās ir dažādas receptes ar gorgonzola sieru, to pievieno gan mērcēm, picām, makaroniem, risoto, kartupeļu gnoči, polentai.
Gorgonzolai ir daudzšķautņaina un apjomīga garša. Vīna izvēle, ko pievienot šim sieram, ir atkarīga no produkta veida. Dolce sieram piemērots mīksts deserta stiprinātais vīns. Pikantā gorgonzola harmonizējas ar blīviem sarkanvīniem. Pievērsiet uzmanību itāļu un franču vīniem.