Padomi, kā cīnīties ar kailgliemežiem Latvijas dārzos

© Foto: depositphotos.com

Spānijas kailgliemezis Latvijā pirmo reizi konstatēts 2009. gadā, bet pa šiem gadiem pamanījies plaši izplatīties. Visvairāk sastopams tieši valsts centrālajā daļā, vismazāk – Latgalē.

Rūpīgi apskatiet kailgliemežu pazīmes, jo, pamanot to dārzā, ir jārīkojas uzreiz.

Spānijas kailgliemezis

Publicitātes foto

Tas var sasniegt 15 centimetrus, ir masīvs un nedaudz saplacināts. Krāsu gamma - no oranža līdz tumši brūnam, pat melnam. Brūno īpatņu Latvijā ir visvairāk. Spānijas kailgliemezis ir nakts dzīvnieks - un uzbrūk stādījumiem no krēslas līdz rītausmai.

Kaut dzīvo tikai vienu gadu, rūpējas, lai radītu pēc iespējas vairāk pēcnācēju. Olas atgādina baltas minerālmēslu bumbiņas, tik šīs saspiežot sašķīst. Patvērumu meklē jebkurā pasargātā vietā - dzīvnieku alās, augsnes spraugās, pagrabos, šķūnīšos u.tml.

Ar Spānijas kailgliemezi iesaka cīnīties daudzveidīgi, kombinējot dažādas ierobežošanas metodes. Jāliek lamatas un slazdi, var izmantot arī limacīdus - gliemežu indi. Cīņa ar kailgliemežiem jāuzsāk no agra pavasara un jāturpina līdz pat vēlam rudenim. Jāatceras, ka kailgliemežus iznīcināt pilnībā nebūs iespējams, bet ierobežot gan varēs, talkā jāsauc kaimiņi un paziņas, kuru dārzos ir iemājojuši šie negantnieki.

Melngalvas mīksgliemezis

Foto: pixabay.com

Tas ir neliels, līdz pieci centimetri garš, un tā ir otra invazīvā kailgliemežu suga Latvijā. Tam ir melna galva un gaiši pelēks ķermenis. Zīmīgi, ka šie sāk vairojas tad, kad pārējiem kailgliemežiem pēcnācēju radīšanas prieki jau garām. Tie dzīvo tikai vienu gadu un pieaug vasaras otrajā pusē, tāpēc tik vēla vairošanās. Tātad, ja šķiet, ka visu vasaru ir bijis veiksmīgs karš ar kailgliemežiem, tad ar šiem nevar atslābt arī rudenī. Dārzkopji sūdzas, ka mazie postītāji apēd ķirbjveidīgos, salātus, zemenes, pat jaunizdīgušo rapsi.

Pašvaldības ierobežo kaitniekus

Foto: depositphotos.com

Ir pašvaldības, kas kompleksi cīnās ar šo problēmu. Piemēram, arī šajā gadā Talsu novada pašvaldība uzsāks mērķtiecīgu Spānijas kailgliemežu ierobežošanu pašvaldībai piederošajās Talsu novada teritorijās. Spānijas kailgliemežu ierobežošanu līdz augusta beigām veiks SIA „Janvāri”.

Talsu novadā līdz 31. augustam tiks veikta Spānijas kailgliemežu ierobežošana ar dzelzs fosfātu saturošiem limacīdiem: Ferramol, Ferramol Limacide, „Sluxx”. Šie limacīdi nav kaitīgi cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem, augiem, bet var būt nāvējoši ne tikai Spānijas kailgliemežiem, bet arī citiem gliemežiem.

Invazīva suga

Gata Šļūkas karikatūra

Eiropas Komisija (EK) vērsīšoties Eiropas Savienības Tiesā pret sešām Eiropas Savienības (ES) valstīm, tajā skaitā arī Latviju, par to, ka tās nav īstenojušas dažādus noteikumus, kas paredzēti regulā par Eiropas dabai kaitīgo invazīvo sugu ierobežošanu, rakstīts 2023.gada 7.februāra ziņā. Sešas ES dalībvalstis nav izstrādājušas, īstenojušas un EK paziņojušas rīcības plānu, kā novērst svarīgākos invazīvu svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās ceļus.

Viens no nevēlamajiem “viesiem”, kas Latvijā izplatās ļoti strauji, ir arī Spānijas kailgliemezis. Tā ir viena no visinvazīvākajām gliemju sugām, kas jaunajās izplatības teritorijās nodara postījumus dažādiem kultūraugiem.

10 padomi, kā cīnīties ar kailgliemežiem

Foto: pixabay.com

Cīņa ar gliemežiem var būt grūta, taču varat gūt panākumus, izmantojot pareizos līdzekļus un metodes. Spānijas meža gliemezis, ko sauc arī par gliemezi slepkav. Iemesls tam ir tas, ka šis nelietis ēd gan beigtus dzīvniekus, gan kukaiņus, bet arī dzīvus gliemežus un mazākus dzīvniekus. J

1.Izveidojiet gliemežu slazdu

Gliemežu slazdi ar alu var palīdzēt atbrīvoties no slepkavas gliemežiem. Gliemeži tiek pievilināti pie alus smaržas un iekrīt lamatās un noslīkst. Alus slazdu priekšrocība ir tā, ka tas nogalina maigi. Neatkarīgi no tā, ko domājat par šiem bezmugurkaulniekiem, nekad nevajadzētu tos spīdzināt līdz nāvei.

Var vienkārši ierakt bļodu zemē un ieliet alu. Vēl viena iespēja ir izveidot slazdu no PET pudeles. Nogrieziet augšdaļu un pagrieziet snīpi uz iekšu. Piepildiet ar alu un novietojiet pudeli uz zemes.

Gliemeži var ielīst, bet neizkļūt ārā. Neatkarīgi no tā, kādu slazdu izvēlaties, vakarā piepildiet slazdus ar alu un nākamajā rītā iztukšojiet tos ar noslīkušajiem gliemežiem. Piepildiet lamatas atkal vakarā, lai iegūtu jaunu nakts lomu.

Varat arī uzstādīt slazdus un izmantot dzelzs sulfātu pret gliemežiem. Tas ir līdzeklis, ko var nopirkt mazu graudu veidā, ko gliemezis apēd un tas nomirstna. Tas ir nekaitīgs citām dzīvnieku sugām, taču tiek ietekmētas citas gliemežu sugas, kas ir labi jāpatur prātā.

Visefektīvākais ir kombinēt vairākas metodes vienlaikus, ja vēlaties atbrīvoties no kailgliemežiem.

2.Vara lente un metāli

Foto: pixabay.com

Viena no metodēm, ko var izmēģināt uz norobežotākām virsmām, ir novietot vara šķēršļus pret gliemežiem. Iegūstiet vara stiepli pret gliemežiem vai vara lenti un piestipriniet ap virsmu, kuru vēlaties pasargāt no gliemežu uzbrukuma. Var piestiprināt vara stiepli vai vara lenti pret gliemežiem ap, piemēram, podiem un palešu dobēm. Varš ģenerē elektrisko spriegumu, kad gliemezis vēlas iet garām, kas labākajā gadījumā liek tam atkāpties. Trūkums ir tāds, ka, jo lielāks ir gliemezis, jo mazāk to ietekmē triecieni, tāpēc metode nav simtprocentīga, taču tā joprojām ir pārbaudes vērta.

3.Elektriskais žogs

Ja ir patiešām lielas problēmas ar gliemežiem, iespējams, ir vērts ieguldīt elektriskajā žogā. Elektriskā žoga strāva ir vāja, lai nekaitētu sev vai dzīvniekiem apkārtējā vidē, bet lielie gliemeži, saskaroties ar strāvu, iet bojā. Mazie gliemeži var nokļūt zem tā, tāpēc tā ir metode, ko ir labi kombinēt ar citiem šķēršļiem vai līdzekļiem, lai visas rūpes par gliemežiem tiktu atrisinātas.

4.Nātrija metasilikāts

Foto: pixabay.com

Noliciet nātrija metasilikātu uz saviem podiem un audzēšanas kastēm. Tas ir sārmains un rada diskomfortu gliemežiem, kad tie vēlas pāriet. Pēc izžūšanas produkts ir nekaitīgs dzīvniekiem, cilvēkiem un videi. Var nākties atkārtot procedūru dažas reizes sezonas laikā, lai saglabātu produkta efektivitāti visā periodā, kad gliemeži ir aktīvi.

5.Speciālie instrumenti

Izmantojot īpašus rīkus (irbuļus, knaibles utt.), var viegli paņemt un izmest gliemežus, neapstrādājot tos ar rokām. Gliemežiem slepkavas patīk ēna un mitrums, kur tie ielīst un slēpjas no saules. Dodoties medībās, meklējiet, piemēram, kompostā un zem augiem ar lielākām lapām. Pastāv arī liela iespēja tos atrast zem podiem un spaiņiem, īpaši, ja tie ir apgriezti otrādi. Vislabākās izredzes gūt panākumus gliemežu medībās ir novākt tos vēlu vakarā vai agrā rītā, pirms uzlec saule vai līst lietus.

6.Griešana

Efektīva metode, kas jums var šķist nepatīkama tās veikšanā, ir gliemežu pārgriešana uz pusēm. Velciet cimdus, jo gliemeži var pārnēsāt listerijas baktērijas. Labākais laiks, lai izietu skatīties, ir agrs rīts, vēls vakars vai lietus laikā.

Paņemiet līdzi lielas šķēres vai lāpstu un nogrieziet atrasto gliemežu galvas. Brīvi atstājiet tos uz vietas un atgriezties pēc kāda laika. Slepkavas gliemeži ēd savu sugu radiniekus, tāpēc tagad, kad esat izveidojis ēsmu, ir iespēja iznīdēt vēl vairāk no tiem.

UZMANĪBU! Slepkavas gliemeži nav kaut kas tāds, ko vēlamies redzēt savā dārzā, bet tās ir dzīvas būtnes, un tās nekad nevajadzētu mocīt līdz nāvei.

7.Saldēšana

Viena no metodēm, kas nav tik netīra kā gliemežu griešana vai smalcināšana, ir tos salasīt un ievietot plastmasas maisiņā. Kad esat tos salasījis, sasieniet maisu un ievietojiet to saldētavā, kur gliemeži mirst. Tad jūs varat tos izmest vai pat kompostēt.

Foto: depositphotos.com

8.Nematodes

Jūs varat cīnīties pret gliemežiem, izmantojot bioloģisko kontroli nematožu veidā. Nematodes ir mikroskopiski mazi tārpi, kas inficē gliemežus, un infekcija tos nogalina.

Gliemežiem slepkavām patīk ēst citam citu, tāpēc, kad viens ir inficējies un to apēd otrs, tas savukārt inficējas arī utt.

Nematodes var nopirkt pulvera veidā, kas satur nematodes snaudošās kāpuru stadijas. Pulveri izšķīdina ūdenī.

Savāciet vairākus gliemežus un ievietojat nematodes maisījumā. Pēc tam izklājiet gliemežu daļas uz zemes gabala, kur parasti uzturas gliemeži. Viņi kļūst par ēsmu, kas piesaista citus, un, ēdot nematodes inficēto, viņi inficējas un mirst utt. Domino efekts, kas ir izrādījies ļoti efektīvs dažādos testos. Tomēr ir labi zināt, ka metode ir pretrunīga. Ir pētnieki, kuri uzskata, ka nematodes var izraisīt bojājumus dabā, tāpēc rūpīgi izlasiet pamācību, pirms sākat lietot nematodes.

9.Profilakse

Foto: depositphotos.com

Diemžēl bieži vien jūs paši savā dārzā atvedat šos gliemežus. Tos var iegūt no citu audzētāju augiem, kuru dārzā ir slepkavas gliemeži, tiem var būt sakņu puduri olu veidā.

Pirms nesat mājās podus un augus, rūpīgi pārbaudiet augsni un augsnes gabaliņus, lai nebūtu gliemežu olas.

Olas izskatās kā baltas mazas bumbiņas, kuru diametrs ir aptuveni 3-4 mm. Tās bieži sēž kopā ar 20-30 gabaliņiem kamolā. Paiet tikai viena vai pāris nedēļas, līdz olas izšķiļas, tāpēc, kad tās atrodat, ir svarīgi rīkoties ātri un atbrīvoties no tām un, iespējams, no visa auga.

10.Izvairieties

Foto: pixabay.com

Gliemežu iznīcināšanai nekad nevajadzētu izmantot tādas metodes kā sālīšana un kaļķošana. Šīs metodes ietekmē arī apkārtējo vidi, tāpēc no tām vairāku iemeslu dēļ ir jāizvairās.

Turpmāk lasiet Dānijas zinātnieku izstrādāto metodi cīņai ar kailgliemežiem.

Svarīgākais