Jūlijā Tibetas budistu garīgais līderis, 14. Dalailama, svinēs 90 gadu jubileju. Viņš ir solījis līdz šim datumam paziņot sīkāku informāciju par savu pēcteci, ziņo Reuters.
Pēctecībai ir liela nozīme ne tikai budistiem, bet arī Ķīnai, Indijai un Amerikas Savienotajām Valstīm stratēģisku, politisku un reliģisku faktoru dēļ.
Šonedēļ Dharamshalā, Indijā, notiks liela reliģiska konference, kas veltīta Dalailamas 90. dzimšanas dienai. Tajā piedalīsies vairāk nekā 100 budistu līderu, tostarp ilggadējs tibetiešu draugs, aktieris Ričards Gīrs. 5. jūlijā Dalailama piedalīsies lūgšanās, bet 6. jūlijā uzstāsies svinībās. Paredzams, ka tad viņš sniegs pirmās norādes par savu pēcteci.
Saskaņā ar Tibetas tradīciju Dalailamas dvēsele pēc nāves reinkarnējas jaunā ķermenī. Pašreizējais Dalailama Lhamo Thondup tika atzīts par reinkarnāciju 2 gadu vecumā. Viņa kronēšana notika 1940. gadā Potala pilī Lhasā. Kopš tā laika viņš ir kalpojis ne tikai kā garīgs, bet arī kā simbolisks Tibetas vadītājs.
Savā grāmatā "Balss bezbalsīgajiem", kas publicēta 2025. gada martā, Dalailama rakstīja, ka viņa pēctecis piedzims ārpus Ķīnas. Nesenā runā Dharamshalā viņš teica, ka drīzumā tiks ierosināts "ietvars", kurā izklāstīts titula nodošanas process. Sīkāka informācija netiek atklāta.
Dalailama 2015. gadā arī izveidoja Gaden Phodrang fondu, kam jāmeklē un jāatzīst nākamais Dalailama. Tas ir darbs viņa tuvākajiem palīgiem un Tibetas trimdas garīdzniekiem.
Pekina apgalvo, ka tai ir tiesības apstiprināt nākamo Dalailamu, atsaucoties uz imperiālu tradīciju no Čing dinastijas (1793), kad reinkarnāciju vārdi tika ņemti no "zelta urnas". Ķīna uzskata, ka pēctecim ir jāpiedzimst tās teritorijā un jāiziet valsts kontrolēts rituāls.
Tomēr Dalailama mudina tibetiešus neatzīt nevienu kandidātu, ko iecēlusi Ķīnas Komunistiskā partija, kas pilnībā noliedz reliģiju.
ASV un Indija atklāti atbalsta Tibetas tautas tiesības patstāvīgi izvēlēties savu garīgo līderi. 2024. gadā Džo Baidens parakstīja likumu, kas pieprasa Ķīnai pārtraukt spiedienu uz Tibetas kopienu pēctecības jautājumā.
Indija, kurā dzīvo vairāk nekā 100 000 tibetiešu, ir bijusi Dalailamas patvērums kopš 1959. gada. Viņa klātbūtne tur joprojām ir galvenais ģeopolitiskais faktors Indijas pretrunās ar Ķīnu.
Dalailama ir paziņojis, ka viņš varētu reinkarnēties Indijā un ka viņa pēctecis varētu būt gan zēns, gan meitene. Gatavošanās titula nodošanai jau notiek, lai gan tradicionāli šis jautājums netiek apspriests līdz pašreizējā garīgā līdera nāvei. Tomēr Ķīnas iejaukšanās dēļ tibetiešu kopiena saskata nepieciešamību rīkoties citādi.
Garīgais līderis gatavo savu kopienu dzīvei bez viņa. Jau 2011. gadā viņš nodeva politisko varu ievēlētai trimdas valdībai, tādējādi izbeidzot 368 gadus ilgo garīgi politiskās varas tradīciju.
"Mums jāpiekrīt, ka pienāks brīdis, kad viņš nebūs ar mums. Viņa Svētība mūs patiešām ir sagatavojusi šai dienai," sacīja Tibetas trimdas parlamenta priekšsēdētāja vietniece Dolma Tsering Teikhanga.