Unikāla vieta – klinšu klosteris, kas izgrebts tieši kaļķakmens klintī, kur nav ne kupolu, ne zvanu, ne zelta rotājumu, taču atmosfēra ir tāda, ka pat skeptiķi apklust. Kas ir šī vieta un kāpēc tai piemīt īpaša enerģija?
Klinšu klosteris Rožhirčē ir sena svētvieta, kas izgrebta cietā klintī. Tas atrodas Rožhirčes ciema nomalē Strijas rajonā, Ļvovas apgabalā. Struktūra, pareizāk sakot, alu sistēma, atgādina labirintu: ieeja, iekšējā kapela, celles un ventilācijas atveres. Divos līmeņos ir izvietotas trīs alas, raksta RBC.
Pētnieki lēš, ka klosteris datējams ar 13.-15. gadsimtu. Tomēr daži uzskata, ka pagānu svētnīcas šeit, iespējams, pastāvēja jau pirms kristietības ienākšanas. Netālu no klostera atrodas Svētā Nikolaja akmens baznīca, kas celta 1888. gadā.
20.gadsimta 90. gados netālu tika atklāta vēl viena interesanta vieta - nocietināta apmetne no Kijivas Krievzemes laikmeta. Tā atrodas uz grēdas virs klinšu klostera.
Apmetnei joprojām ir saglabājušās aizsardzības zemes nocietinājumu pēdas pa tās perimetru. Pētījumi liecina, ka tas ir vēlu viduslaiku nocietinājums no 16. līdz 17. gadsimtam. Rožhirčes ciems pirmo reizi avotos minēts 1460. gadā.
Saskaņā ar vietējām leģendām, klosteris sākotnēji bija vīriešu patvērums. To, visticamāk, dibināja mūki, kas bēga no Kijivas un citām Kijivas Krievzemes pilsētām, kuras 13. gadsimtā iznīcināja mongoļu iebrukums. Tiek uzskatīts, ka izdzīvojušie mūki atrada šo nomaļo un neuzkrītošo vietu un klintī izveidoja klosteri.
Mūki dzīvoja klusumā un nerunāja savā starpā. Ciema iedzīvotājiem bija atļauts apmeklēt klosteri tikai svētku dienās un ar mūku atļauju.
Mūki sevi uzturēja, pārdodot medu no biškopības. Viņi arī lasīja ogas un sēnes apkārtējā mežā.
Šis ir viens no nedaudzajiem saglabājušajiem klinšu klosteriem Ukrainā. Tam ir ievērojama dabiskā akustika. Skaņa uzvedas tā, it kā telpa būtu apzināti veidota kā pielūgsmes vieta. Viss šeit ir ar rokām cirsts kaļķakmenī, neizmantojot ķieģeļus vai metālu.
Daži tūristi to sauc par "Ukrainas Petru", jo tā tik ļoti atšķiras no tipiskām reliģiskām vietām.
Klosteris vairs nefunkcionē kā reliģiska iestāde, bet joprojām ir garīgi nozīmīga vieta. Apmeklētāji atstāj rakstiskas piezīmes, lūdzas un sēž klusumā. Pat bērni šeit mēdz runāt klusi. Visa šī vieta rada sajūtu, ka laiks ir apstājies, piedāvājot saikni ar kaut ko dziļāku par vēsturi vien.
Atrašanās vieta: Rožhirčes ciems, Ļvovas apgabals, 12 km no Strijas pilsētas. Nokļūšana: Brauciet ar autobusu vai vilcienu no Ļvovas uz Striju, pēc tam ar vietējo autobusu vai ar stopiem uz Rožhirči. No ciemata centra apmēram 20 minūšu gājiena attālumā atrodas klosteris.