Ikarija - sala, kur cilvēki aizmirst nomirt

© Publicitātes foto

Grieķijas Ikarijas sala Egejas jūras austrumos mūsu tūristiem praktiski nav pazīstama. Un ne tikai mūsu. Šeit tūristu ir pavisam maz, un, salīdzinot ar citām Grieķijas salām, Ikarija šķiet diezgan mežonīga. Es šeit viesojos pirms dažiem gadiem, bet, par laimi, šeit nav daudz kas mainījies.

_Jeļena Vlasova

Šī sala ir īsts fenomens. Ikarija ir viena no piecām slavenajām planētas "zilajām zonām" - tā sauc reģionus, kuros ir rekordliels ilgdzīvotāju skaits.

Katrs trešais Ikarijas iedzīvotājs dzīvo līdz 90 gadiem - tas ir augstākais rādītājs pasaulē. Salīdzinājumam: ASV, kur paredzamais dzīves ilgums tiek uzskatīts par diezgan augstu un medicīna ir ļoti labi attīstīta, līdz šādam vecumam dzīvo tikai 2 no 100 iedzīvotājiem.

_Jeļena Vlasova

Ikarija ir otrā aiz Okinavas (Japāna) vieta pēc simtgadnieku skaita. Tikai Japānā ir vairāk ilgdzīvotāju sieviešu, bet Ikarijā ir absolūta vienlīdzība - šeit ilgi dzīvo gan sievietes, gan vīrieši. Kā saka vietējie: "Mēs vienkārši aizmirstam nomirt.”

Salīdzinot ar Eiropu un ASV, Ikarijā ir par 20 % mazāk saslimšanas gadījumu ar vēzi un par 50 % mazāk sirds un asinsvadu slimību uz vienu iedzīvotāju. Ikarijā ir viszemākais senilās demences līmenis pasaulē un praktiski nav depresijas.

Turklāt kaimiņos esošajā Samosas salā, kur ir tieši tāds pats klimats, ēdiens, kultūras un reliģiskās tradīcijas, šie rādītāji ir daudz sliktāki. Kāds ir noslēpums?

_Jeļena Vlasova

Laba ekoloģija. Protams, visas "zilās zonas" ir vietas ar labu ekoloģiju. Tīrs gaiss un jūra, lielu rūpniecības uzņēmumu neesamība, dabiski produkti - tas viss rada labvēlīgus apstākļus dzīvei. Turklāt Ikarija ir neticami tīra, kas Eiropas dienvidos nav bieži sastopams. Vietējie iedzīvotāji pastāvīgi rūpējas par savām mājām un par savu salu, tā ir viņu sirdslieta.

_Jeļena Vlasova

Izolācija un komunistiskās utopijas variants. Viena no nomaļākajām Grieķijas salām (lidosta šeit tika atvērta tikai 1995. gadā), Ikarija jau kopš seniem laikiem ir bijusi vieta, kur izsūtīti disidenti un politieslodzītie. Tā vienmēr ir bijusi kreisi noskaņota un cienījusi komunistisko partiju. Būt policistam vai militārpersonai Ikarijā ir apkaunojoši, un šādu darbu veic tikai ārzemnieki. Cilvēki šeit dzīvo komūnās, palīdz cits citam un visus svarīgos lēmumus pieņem kopā - tā ir sava veida komunistiska utopija. Cilvēkiem šeit ir savi priekšstati par sociālo taisnīgumu: nevienam nav ļauts nomirt badā, bet pret bagātību viņi izturas nosodoši.

_Jeļena Vlasova

Ikariju nav sabojājis tūrisms. Protams, šeit ir viesnīcas, labiekārtotas pludmales, bāri un restorāni, bet to ir maz. Vietējie ciematiņi dzīvo tāpat kā pirms simtiem gadu - netālu no viesnīcām ganās kazas, un naktīs nedzirdēsiet diskotēku dungošanu. Noziedzības uz salas praktiski nav. Ja tomēr notiek incidents, 99 gadījumos tas ir tūristu vainas dēļ. Šeit visi ir atklāti un cits citu zina, tāpēc neviens nevēlas apkaunot savu ģimeni ar sliktu rīcību.

_Jeļena Vlasova

Ikarijā neviens nekur nesteidzas. Šīs salas simbols ir pulksteņa ciparnīca bez rādītājiem. Uz šejieni brauc tie, kas ir noguruši no lielpilsētu stresa, kam greznība nav pieczvaigžņu viesnīcas, bet gan vienkārša, klusa dzīve un dabas tuvums. Tāpēc šeit ir tik daudz radošu cilvēku - mākslinieku, mūziķu, rakstnieku. Daudzi cilvēki šeit ierodas, lai mainītu dzīvesveidu un profesiju - bijušie IT speciālisti un juristi sāk audzēt dārzeņus un nodarbojas ar biškopību. Neviens nesēž dīkstāvē, bet neviens arī nestrādā ar fanātismu - Ikarijā necenšas gūt lielus ienākumus, kā tas notiek lielajās pilsētās.

_Jeļena Vlasova

Veselīgs dzīvesveids. Ikarijā cilvēki neceļas pārāk agri un gulēt dodas pēc pusnakts, labi paēduši vakariņas ar draugiem. Pēcpusdienā ir obligāta siesta. Salas iedzīvotāji daudz laika pavada, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā - pastaigas (reljefs šeit ir kalnains, tāpēc fiziskā slodze vienmēr ir palielināta), darbs dārzā. Visi produkti ir bioloģiski, vietējie. Veikalos var nopirkt jebko, bet salinieki dod priekšroku dabiskai apmaiņai: es tev dodu gaļu, tu man - olīvas.

_Jeļena Vlasova

Ikarijas diēta. Salu iedzīvotāji ēd mērenu daudzumu gaļas un ļoti maz rafinēta cukura un miltu produktu. Viņu uzturā ir daudz kazas piena produktu, pākšaugu un dažādu dārzeņu. Katru dienu viņi ēd vietējo medu un dzer zāļu uzlējumus un tējas. 1-2 reizes nedēļā viņi ēd zivis. Par vietējo ēdienu galveno slepeno sastāvdaļu tiek uzskatīti kale kāposti, salinieki tos ēd milzīgos daudzumos.

_Jeļena Vlasova

Cieņa pret vīnu. Vietējais vīns, kas bagāts ar minerālvielām un antioksidantiem, šeit ir ļoti cienījams. Vakaros ir ierasts apciemot draugus ar krūzīti vīna. Neviens nelieto alkoholiskos dzērienus ļaunprātīgi. Vietējais alkoholiķis (kurš par tādu kļuva, strādājot Vācijā) tiek žēlots kā nelaimīgs radinieks. Vienīgais, kas neietilpst veselīgas dzīves priekšstatā, ir smēķēšana. Ikarijā smēķē daudzi cilvēki - vīrieši un sievietes, jauni un veci. Taču acīmredzot tas neietekmē viņu veselību.

_Jeļena Vlasova

Mītu par Ikaru, kura vārdā nosaukta šī sala, vietējie iedzīvotāji skaidro citādāk. Parasti Ikaru uzskata par varoni, kurš nepakļāvās dieviem, izveidojot spārnus, ar kuriem lidoja pārāk tuvu saulei un kā rezultātā mira. Salinieki šo mītu uztver kā brīdinājumu: esi uzmanīgs, ko vēlies, necenties uz nepiepildītiem sapņiem. Mērenība visā ir šīs salas galvenais moto.

Svarīgākais