© Publicitātes foto

Ziemas laiks ietekmē mūsu ādas stāvokli, un jo īpaši to var izjust maigā bērniņu āda, kā arī jauno māmiņu ādai ir nepieciešamas delikātas rūpes. Noderīgos padomos gan mazuļu, gan topošo un jauno māmiņu ādas kopšanai dalās BENU Aptiekas vadītāja Rīgas Dzemdību namā, farmaceite Ineta Kalnbirze.

Mazuļiem āda ir plānāka nekā pieaugušajiem, kā arī sausāka un jūtīgāka. Turklāt zīdaiņu āda vieglāk absorbē uz ādas uzklātos līdzekļus, tāpēc kopšanas līdzekļu izvēlē ir jābūt īpaši piesardzīgiem, uzsver farmaceite.

Bērna maigās ādas mazgāšana

Tādēļ, izvēloties kosmētiskos līdzekļus, jāpievērš uzmanība tam, lai tie būtu dermatoloģiski testēti, atbalstītu ādas dabiskās attīstības procesu un saglabātu fizioloģisko līdzsvaru.

Ikdienas kopšanai no mazgāšanas līdzekļiem zīdaiņiem ir pieejamas šķidrās ziepes, mazgāšanas eļļas, mazgājoši krēmi, attīroši geli, vannas putas un eļļas, mazgāšanas geli “divi vienā” ķermenim un matiem, kā arī dažādi šampūni, tai skaitā šampūns pret piena kreveli.

Vecāki var lūgt padomu aptiekā, lai izvēlētos savam bērniņam vispiemērotāko no šiem līdzekļiem.

Savukārt mazgāšanas procesā ir ļoti svarīgi nomazgāt visas mazuļa ādas krociņas, lai nerastos iekaisums. Tāpat ir kārtīgi, bet maigi jāsusina bērna āda ar mīkstu dvieli.

Kā ar krēmu un pieniņu izvēli?

Arī šie līdzekļi bērnu ādai ir jāizvēlas ar īpaši saudzīgām sastāvdaļām. Tāpat svarīgi ir zīdaiņu ādu pēc iespējas saudzēt un izvēlēties hipoalerģiskus līdzekļus.

Zīdaiņiem un bērniem ir ieteicams lietot mitrinošus, barojošus un aizsargājošus pieniņus vai krēmus, kas aizsargā ādu no sausuma, rada dabisku aizsargslāni un nodrošina ilgstošu barošanu, iesaka farmaceite I. Kalnbirze. Ir pieejami līdzekļi, kurus var lietot visam ķermenim un sejai.

Šobrīd daudzi ražotāji piedāvā kvalitatīvus līdzekļus bērniem, zīdaiņiem un jaundzimušajiem, tai skaitā pieejami arī vegāni līdzekļi.

Autiņu zonas kopšana

Autiņu zonas kopšanai ir paredzētas gan mitrās salvetes, gan arī ir pieejams kvalitatīvs liniments, kas attīra, aizsargā, mitrina un nomierina ādu, stiprina mazuļu ādas dabīgo aizsargslāni, novērš ādas apsārtumu un kairinājumu, kā arī aizsargā ādu pret kaitīgajām baktērijām. Liniments stiprina ādas hidrolipīdu slāni, līdz ar to pēc tā lietošanas nav nepieciešams lietot citus krēmus, skaidro farmaceite.

Mazuļu autiņu zonai ir ieteicami arī cinku saturoši krēmi, kas palīdz nomierināt iekaisušu ādu un ārstēt autiņu radītu ādas apsārtumu. Tāpat profilaktiski var lietot bērnu pūderus, kuri kopj un aizsargā mazuļu jutīgo ādu.

Krūšu kopšanas padomi māmiņām

Jau zināms, ka mātes piens ir labākais veids, kā bērnam uzņemt svarīgas barības vielas un stiprināt imūnsistēmu. Turklāt zīdīšanas procesā veidojas spēcīga saikne ar mazuli, sniedzot zīdainim tuvības un drošības sajūtu. Tādēļ, lai zīdīšana noritētu sekmīgi, māmiņai ir ļoti svarīgi rūpēties par krūtīm, saka farmaceite I. Kalnbirze.

Pirmajās dienās krūšu gali ir jutīgi, un tas ir normāli. Jutīgums samazināsies pēc dažām dienām.

Krūšu galu kopšanai ir pieejami krēmi un ziedes, kuri palīdz novērst sausumu, aizsargā no plaisāšanas, kā arī kopj un nomierina saplaisājušus krūšu galiņus.

Tos uzklāj pēc katras barošanas reizes, un dažus no tiem, kuri satur tīru lanolīnu, nav nepieciešams notīrīt pirms barošanas.

Ir pieejamas arī kompreses, kuras ir paredzētas sāpošu un pietūkušu krūšu galu ārstēšanai. Tās kopj ādu un sekmē dzīšanas procesu. Savukārt, ja no krūtīm izdalās piens, talkā nāks krūštura ieliktnīši, kas uzsūc izplūdušo pienu un uztur krūšu galus sausus. Tāpat ir pieejami piena savācēji-aizsargi, kas aizsargā sakairinātus un saplaisājušus krūšu galus, un tajos var savākt izdalīto pienu.

Atcerieties! Zīdīšanas periodā ir jāizvairās no krūšu mazgāšanas ar ziepēm, jo tas ļoti sausinās ādu. Tāpat ieteicamas ir gaisa peldes, kas veicina ādas dzīšanas procesus.

Kā rūpēties par striju skartu ādu?

Lai āda būtu vesela un skaista, ir nepieciešams par to regulāri rūpēties, uzturot tās elastīgumu, uzsver farmaceite.

Pretstriju līdzekļi palīdz novērst strijas, kuras izraisa ķermeņa masas izmaiņas, un tos var sākt lietot jau grūtniecības plānošanas laikā, grūtniecības laikā un turpināt lietot šos pašus līdzekļus arī vēl kādu mēnesi pēc dzemdībām.

Šie līdzekļi palīdzēs uzturēt un atjaunot ādas elastīgumu un tvirtumu. Šos līdzekļus var sākt lietot arī tad, kad strijas jau ir parādījušās, lai uzlabotu ādas elastību un novērstu tālāku striju veidošanos.

Par piemērotāko produktu izvēli sev un bērniņam jautājiet farmaceitam.

Uzdod sev interesējošo jautājumu NRA Dzīvesstila ekspertiem, sūtot to uz e-pastu: dzivesstils@nra.lv