Kristīgajā pasaulē ir sācies gavēnis, kad ticīgie pievēršas garīgajām vērtībām, sevis izzināšanai un tradicionāli atsakās uzturā lietot gaļu un ievēro mērenību. Pat cilvēkam bez reliģiskiem motīviem laiks pirms Lieldienām un pavasara iestāšanās ir labs, lai ļautu organismam atpūsties.
Šodien noskaņoties
21. martā iestāsies astroloģiskais pavasaris, to astrologi uzskata par jauna gada sākumu, līdz ar to šobrīd tik tiešām ir piemērots brīdis, lai cilvēks sakārtotu savu organismu, ķermeni un prātu, vienalga, vai viņu šādam solim motivē reliģija vai kas cits. Tiesa gan, 9. marts, kad kristīgajā baznīcā oficiāli sākās gavēnis, un arī šodiena pēc mēness fāzēm nav piemērota, lai uzsāktu diētas vai attīrīšanās kūres. Astroloģe Agnese Fūrmane paskaidro: "Šodiena ir laba, lai sāktu noskaņoties gavēnim, padomātu un saprastu, kā to darīt un kāpēc tieši tev tas ir vajadzīgs. Savukārt 12. un 13. martā var jau sākt gavēt, jo laikā, kad mainās mēness fāzes un kad ir mēneša devītā, 19. vai 29. diena, iesaka sākt atslodzi. Tas ir brīdis, kad ir gan garīgi, gan fiziski vieglāk pielāgoties jaunam ēšanas režīmam."
Izvada toksīnus
Gavēt tradicionāli nozīmē neēst gaļu, arī zivis. Jāatsakās arī no piena produktiem un olām, tā vietā jāēd dārzeņi, graudaugi, pākšaugi, lēcas, rīsi, taču neaizmirstot par ēdiena dažādību. "Ievērojot šādu uzturu, gremošanas sistēma var atpūsties, tai nav tik liela slodze. Daudz labāk sāk darboties iekšējie sekrēcijas dziedzeri un aknas, uzlabojas asinsrite, sirdsdarbība. Arī ādas stāvokli uzlabojas, jo no organisma tiek izvadīti visi toksīni un tie, pateicoties jaunajam uzturam, netiek uzņemti. Cilvēks, pateicoties attīrīšanās procesam, staro gan iekšēji, gan ārēji," teic ājurvēdas ārste Ilona Ābele.
Nevajag badoties
Ājurvēdas ārste domā, ka cilvēka intuīcija pati teiks priekšā, no kā vajag atteikties un ko ēst tā vietā. "Organisms pats jūt, kas viņam ir par daudz un par smagu, tādā gadījumā gavēnis nevar sagādāt kādas veselības problēmas. Protams, ja cilvēks nav īsti pārliecināts, vai viņš vispār grib gavēt, un nezina, ar ko lai sāk, tad labāk konsultēties ar uztura speciālistu vai ģimenes ārstu," iesaka Ilone Ābele.
Uztura speciāliste Ārija Cipruse norāda, ka ar pieaugušu cilvēku, kurš uz 40 dienām atsakās no gaļas un piena produktiem, nekas slikts nevar notikt. Tikai tad, ja viņš kļūst par pārliecinātu vegānu, jāsāk domāt par mākslīgiem uztura bagātinātājiem, kas aizvieto gaļā, zivīs un olās esošās uzturvielas. "Tikai nevajadzētu aizmirst, ka gavēt nenozīmē badoties," norāda Ārija Cipruse. "Jāēd tā, lai nav bada sajūtas, citādi gavēnis pārvērtīsies par nežēlīgas diētas kūri, kuru grūti izturēt un gribas ātri vien pārtraukt. Noteikti jālieto daudz šķidruma – ūdens un arī kādas attīrošās tējiņas."
40 dienas
Kristietībā gavēnis ilgst 40 dienas. Ājurvēdas ārste uzskata, ka jebkuram cilvēkam tik ilgs laiks būtu vajadzīgs, lai attīrīšanās kūre būtu rezultatīva. Kā nekā gavēņa mērķis ir izmest visu veco, netīro un atjaunināt organismu. "Jo cilvēks vecāks, jo procesi organismā notiek daudz lēnāk, tāpēc būtu vajadzīgas vismaz 40 dienas, lai uzlabotos asins sastāvs un iekšējo orgānu darbība," teic ārste.
Tā kā pēc gavēņa seko Lieldienas, nereti gavētāji pieļauj lielu kļūdu un pēc attīrīšanās tūlīt pat mielojas ar dažādiem svētku labumiem, bet organisms ir taču atpūties un atradis no ēdienu pārslodzes. "To, no kā atteicies gavēņa laikā, vajadzētu atsākt ēst palēnām, lai organismam nerastos lieks stress un pārslodze, jo tas var radīt veselības problēmas," paskaidro uztura speciāliste. Dziednieks Juris Kraucis piebilst: "Senajiem latviešiem Lieldienās nemaz nebija tik bagātīgi klāts galds, kā tas reizēm ir mūsdienās. Pavasarī bija beigušies pārtikas krājumi, tāpēc arī viņiem vajadzēja ievērot mērenību ēšanā. Kāpēc lai arī mēs negavētu ar šādu pašu motivāciju – uzlabot veselību un reizē arī iemācīties taupīt."
Ar motivāciju
Dziednieks Juris Kraucis uzskata, ka gavēnis var būt dažāds. Viens atsakās no jebkādas gaļas, cits – tikai no treknas, kādam varbūt tas nozīmē neēst vairs saldumus vai atmest smēķēšanu vai alkohola lietošanu, galvenais – lai motivācija ir pareiza. Turklāt ir jāgrib savu enerģētisko un fizisko veselību uzlabot sevis dēļ, nevis lai kādam ko pierādītu. Ārija Cipruse saka: "Būtībā gavēnis māca atteikties no tā, kas ikdienā kļuvis it kā nepieciešams, pat nezinot, kādēļ. Manuprāt, tas ne tikai palīdz attīrīt organismu, atsakoties no kādiem ēdieniem, bet arī palīdz sasniegt kādu garīgo pakāpi – iemāca būt pacietīgam un izvērtēt, kas šajā dzīvē ir un kas nemaz nav vajadzīgs."
***
GAVĒŅA LAIKĀ
Gavēnis palīdz attīrīt ne tikai organismu, bet arī garīgo pasauli
Tradicionāli gavēnī atsakās no gaļas lietošanas uzturā, bet reizē tā var būt atteikšanās arī no saldumiem, alkohola, smēķēšanas vai citiem netikumiem
Gavēņa laikā uzturā jālieto vairāk graudaugu, dārzeņu un pākšaugu
Organisms ir atradis no ēdienu pārslodzes, līdz ar to pēc gavēņa tūlīt pat nevajadzētu aizrauties ar smagiem ēdieniem