Bezdarbs – jauna iespēja?

© f64

Darba zaudēšana sagādā daudz pārdzīvojumu. Personības pilnveidošanas centra (PPC) direktore un personīgās meistarības konsultante Indra Melbārde uzsver, ka ģimenei šajā grūtajā pārmaiņu laikā vairāk nekā jebkad jāturas kopā, jāatbalsta citam citu un kopīgi jāmeklē risinājums.

Tvert iespējas

Lai neieslīgtu depresijā, svarīgi šo negatīvo notikumu pieņemt, bet ne pierast pie tā. "Atcerieties latviešu tautas pasaku par to, kā divas vardes iekrīt krējuma podā un nekādi netiek ārā. Viena, neredzot tūlītēju izeju, krīt panikā, padodas un noslīkst. Otra varde arī neredz tūlītēju izeju, tomēr kuļas, kuļas, kamēr krējumu sakuļ sviestā un tiek laukā. Cilvēks, kurš paliek bez darba, ir kā šī vardīte. Tas, kā viņš dzīvos tālāk, atkarīgs no tā, cik aktīvi meklēs izeju un ticēs, ka risinājums ir vienmēr," teic Indra Melbārde.

Uz situāciju, kad zaudēts darbs, noderīgi paraudzīties kā uz jaunu iespēju laiku. "Krīze, ja mēs to pieņemsim, gudri izdzīvosim un sapratīsim mācību, ko tā sevī ietver, padarīs mūs stiprākus," uzskata I. Melbārde. "Bezdarbniekiem ieteiktu izpētīt visas iespējas, ko šādā gadījumā piedāvā – pabalstus, atlaides, mācības Nodarbinātības valsts aģentūrā un citu atbalstu. Ir jābūt atvērtam jaunām iespējām un jāmeklē jauni risinājumi. Pilnīga bezcerība ir tikai tad, ja paši atļaujam sev tam noticēt."

Veiksmīgi cilvēki uzskata, ka no katras bezizejas ir vismaz trīs izejas. Bet attiecībā uz jauna darba meklējumiem jāpatur prātā, ka ir krietni vairāk nekā trīs varianti. PPC konsultante uzskata, ka šajā laikā noteicošais nav formāli iegūta augstākā izglītība. Iespējas ir visiem, jo "šis laiks parāda to, ka darba devēji meklē cilvēkus ar saķērienu, tādus, kas var dot reālu rezultātu". Svarīgi, kāds ir cilvēks, kāda viņam ir interese par to, ko viņš darīs, un cik pozitīvi viņš ir orientēts un gatavs darboties.

Satuvināties

Gan pašam, gan ģimenei svarīgi saglabāt mieru un izrunāties. Tam, kurš zaudējis darbu, ir jājūt tuvinieku atbalsts. Nav jāsteidzas ķerties pie pirmā salmiņa – ka tik ir darbs, ka tik naudiņa. Viens no bezdarbnieka ieguvumiem ir iespēja meklēt darbu, kas atbilstu viņa interesēm. Protams, katrai ģimenei finansiālā situācija ir citāda, tomēr dzīvesbiedram būtu jāatbalsta, pat jāveicina partnera patiesās vēlmes.

"Iespējams, jauna darba piedāvājuma nav tūlīt, tāpēc ir jāsaglabā miers gan pēc pirmā, gan trīsdesmitā atteikuma. Bet ģimenes locekļiem vajadzētu bezdarbnieku uzmundrināt un palīdzēt uzturēt mieru, kā arī parādīt šā cilvēka nozīmīgumu. Ne jau tāpēc cilvēki ir kopā, ka viens otram pelna naudu, bet gan tāpēc, ka ir mīlestība, kopīgas intereses un kopīga dzīve. Zaudējot darbu, bezdarbnieks jau nav zaudējis savu nozīmību ģimenē," norāda Indra Melbārde.

Palutināt

Vairums vīriešu darba zaudējumu pārdzīvo vairāk nekā sievietes, jo izveidojies uzskats, ka vīrietis ir pelnītājs ģimenē. Sievietes ir emocionālākas, taču elastīgākas un vieglāk pakļaujas pārmaiņām. Tāpēc, ja darbu zaudējis vīrs, sievas uzdevums ir nevis viņu žēlot, bet gan palīdzēt saglabāt mieru un koncentrēties jauniem darba meklējumiem. "Kamēr vīrs meklē darbu, var vienoties, ka paralēli viņš darīs kādus mājas darbus. Ikvienam patīk justies vajadzīgam un noderīgam, ikviens ar prieku pieņem atzinību," uzskata I. Melbārde.

Sievai jāsaprot, ka naudas dēļ nāksies no kaut kā atteikties, bet to nevajadzētu pārmest un nemitīgi gausties. Krīze ir attiecību pārbaudījums, bet, "ja ģimene ir svarīga, tad jācenšas saglabāt mieru un nedarīt tā, lai paralēli globālajai krīzei izveidotos krīze attiecībās". Būtu kļūda sākt pārmest – es viena strādāju, vienai jāuztur ģimene... Abiem ir abpusēji jāpalīdz. "Tas, kurš dzīvo mājās, var būt lielisks atbalsts tiem, kuri strādā. Šī ir iespēja, lai otru palutinātu, parūpētos, gan padarot mājas darbus, gan pagatavojot vakariņas vai varbūt pamasējot muguru."

Auklēt bērnus

Ja ģimenē ir bērni, kuri nemācās vai neiet bērnudārzā, iespējams, algot aukli vairs nevarēs atļauties. Bezdarbnieks šādā situācijā kļūst par bērnu pieskatītāju. Vīrieša pašapziņa var ļoti ciest, ja ilgstoši nāksies dzīvot tikai pa mājām un pie bērniem. Iespējams, daudzās ģimenēs tas ir labs risinājums, ja dzīvesbiedrs zaudē darbu – otram gan jācenšas strādāt vairāk, bet vecāki toties ir kopā ar bērniem. Tas der, ja vien sieva vai vīrs šādā lomā labi jūtas. Bet, ja bijis labs darbs, karjera, profesionāla aizraušanās, ļoti iespējams, ka abi jutīsies nelaimīgi. Tādā gadījumā ieteicams līdztekus meklēt darbu, nevis samierināties un pieņemt, ka dzīvošana mājās un bērnu pieskatīšana kļūs par risinājumu ilgam laikam.

Nepierast

Darbu zaudējušam ģimenes loceklim jāpalīdz būt stipram un uzturēt možu garu, bet nevajadzētu žēlot un meklēt darbu viņa vietā. Tā bezdarbnieks iegrims vēl lielākos pārdzīvojumos. Arī bezdarbniekam vajag mērķi, pēc kā tiekties. Ir cilvēki, kas grūtībās norobežojas no tagadnes un dzīvo skaistās pagātnes atmiņās, bet, lai atrastu jaunu darbu, neko nedara. Ir arī lielie sapņotāji, kas dzīvo ilūzijās, ka krīze beigsies pati no sevis un viss nokārtosies. Vajag paturēt visu labo, kas bijis pirms darba zaudēšanas, bet censties ko darīt arī tagad, lai veidotu labu nākotni.

"Pašlaik aktuāli ir Raiņa vārdi: "Pastāvēs, kas pārvērtīsies." Tā, kā bija, vairs nebūs, bet tagad ir piemērots brīdis, lai padomātu, kā gribam veidot savu dzīvi jaunajos apstākļos. Galvenais – saglabāt enerģiju darba meklējumos un jauna dzīves modeļa veidošanā. Šo dzīves posmu uztvert nevis kā apnicīgu, nesekmīgu notikumu sēriju, bet gan ar rotaļīgu azartu meklēt iespēju pērles. Cilvēks, kas pratīs domāt pozitīvi, ietaupīs enerģiju un būs kā tā vardīte, kas sakuļ krējumu sviestā. Tāpēc ģimenē būtiski uzturēt pozitīvu vidi un cienīt vienam otru," teic Indra Melbārde.

***

NODERĪGI!

• Uz bezdarbu var skatīties arī pozitīvi – kā uz iespēju laiku

• Bezdarbniekam svarīgs tuvinieku atbalsts – izrunājieties!

• Lai arī ģimenē neiestātos krīze, jācenšas savaldīt emocijas un veidot attiecības bez pārmetumiem un vainošanas

• Ikviens ar prieku pieņem atzinību, tāpēc jāslavē arī tas, kurš dzīvo mājās, meklē darbu un veic mājas pienākumus

• Svarīgi darba meklējumos nezaudēt enerģiju, domājot gaišas domas

Dzīvesstils

Lai gan daudziem cilvēkiem Ziemassvētki šķiet gada skaistākais laiks, kas pārpildīts ar viesu uzņemšanu un viesos došanos, tomēr daudzi izjūt stresu, rīkojot viesības. Lai šo uzdevumu padarītu vieglāku, ir atklāta jauna formula, kas sakņojas datos un ir izstrādāta, lai palīdzētu izveidot izcilu Ziemassvētku balli, raksta “Daily Mail”.