“Cik drošas ir vakcīnas?” – tas ir jautājums, kas ticis uzdots bieži, aizdomu pilni un skaļi, vēsta TV3 Ziņas.
Organisma dabīga reakcija uz vakcīnu vai blakne nav viens un tas pats. Cilvēki bieži to jauc. Bet skaidrs ir, ka neviens nāves gadījums pēc vakcinācijas Latvijā nav apstiprināts.
Līdz šim vismaz vienu vakcīnu saņēmuši vairāk nekā 1,2 miljoni Latvijas iedzīvotāju. Taču no drošības viedokļa svarīga ir katra vakcinācijas epizode atsevišķi, jo teorētiski reakcija var rasties kā pēc pirmās, tā otrās vai pat trešās - balstvakcīnas.
Zāļu valsts aģentūra apkopojusi, ka no vairāk nekā diviem miljoniem izlietoto vakcīnas devu sūdzības saņemtas par apmēram 3000. No tiem piektā daļa jeb 601 ziņojums klasificēts kā būtisks, proti, cilvēku nācies ievietot slimnīcā, vakcīna izraisījusi darba nespēju vai reakcija būtiska šķitusi ārstam.
Ziņo vidēji viens no 1000 vakcinētajiem, un tikai ārkārtīgi reti - 0,03% gadījumu - reakcijas bijušas vērā ņemamas. Savukārt 40 gadījumos saņemti ziņojumi par personas nāves iestāšanos.
Tādos gadījumos rīcības ķēde ir gara - tiek pieprasīta slimības vēsture no visiem ārstējošiem ārstiem, analīžu rezultāti, autopsijas dati, un tikai tad lemts, vai novērojama saistība ar vakcināciju. 25 gadījumos izmeklēšana noslēgusies un secināts, ka vakcīna nav bijusi nāves cēlonis.
“Šajos gadījumos veselības traucējumi iestājušies pirms vakcinācijas, un to apstiprina patologanatomisks izmeklējums, kas ir vajadzīgs katrā šādā gadījumā. Un ir hroniskas slimības, kas bijušas iepriekš, sirds slimības, Covid-19 infekcija, pneimonija," skaidro Zane Neikena, Zāļu valsts aģentūras Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte.
15 nāves gadījumu izvērtēšana vēl nav pabeigta. Pieprasīti papildu dokumenti.